وبلاگ

تزریق ژل یا فیلر

در تزریق ژل, خدمات پوست و زیبایی

روش‌های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک‌های ناشی از پیری وجود دارد و یکی از این روش‌ها استفاده از ژل‌های مصنوعی یا چربی‌ها است که می‌تواند علاوه بر پرکردن چروک، اثرات دیگری هم داشته باشند. شایع‌ترین روش حجیم‌سازی، این روزها تزریق ژل یا چربی است.

تزریق ژل یا فیلر
تزریق ژل یا فیلر

ژل‌ها به ۳ گروه تقسیم می‌شوند:

۱- ژل‌های دایمی:

این ژل‌ها عمدتا از نوع پلی اکریل آمید هستند و به علت عوارض زیاد، امروزه استفاده از آنها منسوخ شده است. سال‌ها پیش، ژلی به نام «پاژ» که یک ژل صنعتی بود به وفور تزریق می‌شد چون قیمت آن پایین بود. الان بعد از چند سال اثرات آن دیده می‌شود، واکنش‌هایی مثل جا به جایی ژل، اینکه ممکن است باعث التهاب شود یا حالت نافرم پیدا کند و…
متأسفانه این نوع ژل به طور دائمی در بدن باقی می‌ماند و تجزیه نمی‌شود و همان طور که قبلاً گفتم در حال حاضر ژل استاندارد دائمی در دنیا به وجود نیامده است و ژل‌های دائم موجود همه غیر استاندارد هستند و به هیچ وجه نباید تزریق شود.

۲- ژل‌های نیمه موقت:

اگر بخواهیم در مورد تزریق ژل‌های نیمه موقت توضیح بدهیم باید بگوییم که فقط چند نوع از آن تائید شده هستند. مثلاً یک نوع تائید شده آن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت است که بین ۲ تا ۳ سال ماندگاری دارد و باید به طور عمقی تزریق شود. این نوع، ژل بسیار خوبی است و مثل ژل‌های دیگر چند روز اول کبودی و کمی تورم در اطراف محل تزریق دیده می‌شود.

۳- ژل‌های موقت:

ژل‌های موقت از متداول‌ترین و کم عارضه‌ترین انواع ژل‌ها هستند و این ژل‌ها از هیالورونیک اسید ساخته شده‌اند که علاوه بر جبران حجم از دست رفته، سنتز کلاژن را هم تحریک می‌کنند و به این وسیله به پوست قوام بیشتری می‌بخشند.

مناطق قابل تزریق ژل:

می‌توان برای افزایش حجم لب، گونه، خط خنده، خط اخم که با بوتاکس برطرف نمی‌شود استفاده کرد با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست باز می‌گردد و چین‌هایی مانند خطوط لبخند یا پرانتزها و چین‌هایی که از کناره‌های تحتانی بینی در دو طرف شروع شده و تا گوشه‌های دهان ادامه پیدا می‌کنند، از بین می‌رود. ضمناً با برخی انواع آن می‌توان گود افتادگی‌های زیرچشم یا فرورفتگی‌های برخی قسمت‌های پوست را کاهش داد.

چربی یا ژل؟

چربی چون از بدن فرد است قطعاً بدن هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. در نتیجه قطعاً چربی عوارض کمتری دارد اما چربی نیاز به استخراج دارد یعنی باید چربی را از بدن گرفت. بنابراین جراحی بزرگ‌تری دارد و هزینه آن نیز بیشتر می‌شود. درصورتی که ژل تنها یک ماده آماده است که به نقطه مورد نظر تزریق می‌شود. پس می‌توان گفت چربی عوارض کمتری دارد ولی تزریق آن دردسر بیشتری دارد. البته برای خط خنده و خصوصاً لب‌ها ژل مناسب‌تر است. مخصوصاً اگر بیمار تمایل به تزریق فقط در یک ناحیه را داشته باشد.

تکنیک تزریق بسیار مهم است. گاهی ممکن است به دلیل تکنیک نادرست تزریق ژل گلوله گلوله شود. در صورتی که اگر تزریق درست انجام شود احتمال آن بسیار کم می‌شود. همچنین اگر این تزریق به درستی انجام نشود مثلاً محل سوراخ تزریق را خیلی پاره کنند، احتمال دارد که مثلاً روی لب جای سوزن‌ها باقی بماند ولی اگر تزریق درست انجام شود، جای سوزن‌ها ۴ تا ۵ روز باقی می‌ماند و بعد از بین می‌رود. ژل باید توسط پزشک ماهر تزریق شود و قبل از عمل حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا در شما انتظار واقعی ایجاد شود. گاهی بعضی افراد به دلیل انتظار بیش از حد از نتیجه عمل، اصلاً راضی نمی‌شوند. افراد باید بدانند که قرار نیست بعد از تزریق ژل چهره‌شان آنها به کلی تغییر کند.

سن تزریق ژل:

معمولاً تزریق ژل در افراد با سن بالای ۲۵ انجام می‌شود ولی باز محدودیت سنی ندارد و در هر سنی می‌توان این تزریق را با ملاحظات انجام داد. برای تزریق در سن‌های خیلی بالا باید بیماری‌هایی چون بیماری قلبی چک شود و اگر فرد مشکل قلبی شدید نداشته باشد، می‌توان تزریق را انجام داد.

عوارض ژل‌ها:

هیالورونیک اسید، ماده‌ای است به صورت طبیعی در پوست یافت می‌شود ولی با افزایش سن، میزان آن در پوست کاهش می‌یابد. با تزریق ژل، این ماده را وارد پوست می‌کنند تا بتوانند عمق چین به وجود آمده روی پوست را کم کنند، البته این ژل ۶ تا ۲۴ ماه بعد، تجزیه و جذب پوست می‌شود و از بین می‌رود. تجربه نشان داده است واکنش بدن به ژل بسیار کم است به خصوص اگر از ژل‌های استاندارد استفاده شود تنها ممکن است بعد از تزریق ژل دچار کبودی و کمی تورم بشود که معمولاً در چند روز برطرف می‌شود و می‌توان گفت ممکن است در بعضی افراد این اتفاق اصلاً رخ ندهد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *