پیوند موی طبیعی یا کاشت مو

پیوند موی طبیعی یا کاشت مو آخرین و در عین حال قطعی ترین روش برای درمان بیمارانی است که به علت ریزش مو یا سوختگی ویا اسکارهای مختلف بخش گسترده ای از موهای خود را از دست داده اند.
کاشت مو یک عمل جراحی سرپایی محسوب شده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد. این کار در اطاق عمل کلینیک و یا مرکز جراحی محدود انجام می شود و بسته به وسعت انجام کاشت از ۱ روز (۸-۱۲ ساعت) تا چند روز (معمولا دو روز) انجام می شود.

در پیوند موی طبیعی مو از پشت و کناره های سر برداشته شده و در بخش های طاس شامل سر، ریش، سبیل و ابرو کاشته میشود.

این کار به دو روش میکروسرجری (FUT) و روش غیر جراحی (FIT) انجام می شود. تفاوت این دو روش در طریقه برداشت مو می باشد و نحوه کاشت در هر دو روش یکسان است.به عنوان یک اصل کلی در حال حاضر FUT متد استاندارد پیوند مو در دنیا بوده و روش FIT بیشتر به عنوان روش کمکی (یعنی جلسه دوم کاشت مو) و به جهت افزایش تعداد گرافت های برداشته شده مورد استفاده قرار می گیرد و فقط موارد کمی هست که از روش FIT به عنوان اولین جلسه پیوند مو استفاده می شود.
منطقه خاصی از پشت و طرفین سر را که مو از این مناطق برداشته می شود بانک مو می گویند. موهای این مناطق دارای گیرنده هورمون مردانه (تستوسترون) نبوده و لذا تحت تأثیر اثرات ریزش موی این هورمون قرار نمی گیرند، بنابراین حتی در افرادی که دارای ژنتیک مثبت برای وقوع طاسی مردانه هستند، این نواحی دچار ریزش مو نشده و یا اینکه خیلی کم دچار ریزش مو می گردند و معمولاً تا سنین بالا باقی می مانند. به همین دلیل بهترین منبع (بانک) برای برداشت، موهای پشت و طرفین سر هر شخص می باشد و این چیزی است که در طول سالها انجام کاشت موی طبیعی به اثبات رسیده است. نکته مهم این است که این موها حتی در صورت انتقال به نواحی طاس خاصیت عدم ریزش خود را حفظ کرده و دچار ریزش نمی شوند. بسته به مشخصات پوست و موی فرد در این نواحی و روش انجام شده برای برداشت مو سه الی چهار مرتبه می توان از این بانک مو ، مو برداشت نموده بدون اینکه مشکلی برای فرد به وجود آید.

FUT:
در این روش با بی حسی موضعی یک نوار از بانک مو برداشته می شود. منطقه برداشت مو ناحیه خاصی از پشت سر می باشد که موهای آن به دلیل نداشتن گیرنده هورمونهای مردانه دچار ریزش نمی شوند. دقت در محل برداشت بسیار مهم است.
طول نوار قابل برداشت از پشت سر ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر و عرض آن ۱۸-۱۰ میلیمتر است. ابعاد این نوار محدودیت داشته زیرا بایستیطول و عرض آن طوری انتخاب شود که آسیبی به پوست پشت سر وارد نشود و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و از آن مهمتر به بخیه های پشت سر که البته بسیار ظریف هستند فشاری وارد نیامده تا اسکار (جوشگاه) بخیه فوق به صورت یک خط مویی درآمده و معلوم نباشد. عوامل متعددی در ایجاد شکل نهایی اسکار محل برداشت از پشت سر دخالت دارند شامل:

۱- رعایت تکنیک صحیح جراحی و استفاده از نخ بخیه مناسب و ظریف
۲- استعداد ژنتیکی فرد در ترمیم زخم
۳- حفظ بهداشت محل برداشت مو درحین کار و روزهای پس از عمل
۴- کشش پوست بیمار
۵- در نظرگرفتن محل مناسب برای برداشت
۶- برداشت های قبلی از بانک موی فرد که پوست را سفت و غیرقابل انعطاف می کند

برداشتن این نوار هیچگونه آسیبی به اعصاب و عروق اصلی پوست سر وارد نمی کند زیرا سطح برش در بالای عروق و اعصاب مهم پوست قرار دارد. سپس این نوار به قطعات کوچک تقسیم می گردد به طوریکه در هرقطعه ۱ تا ۳ تارمو وجود داشته باشد (به هر قطعه یک گرافت گفته می شود). ابتدا منطقه کاشت تحت بی حسی موضعی کامل بی حس می شود و با استفاده از تیغ های خیلی نازک و کوچک شکاف های بسیار ظریف و متعدد در مناطق کاشت ایجاد می گردد محور طولی این شکافها و زاویه و عمق فرو رفتن تیغ برای هر منطقه از موضع کاشت مو متغیر بوده و دقت دراین مرحله است که نتیجه نهایی کاشت مو را مشخص می نماید. مهمترین فاکتور در مورد جهت مویی که بعداز کاشت در می آید، زاویه شکافی است که ایجاد می شود.
برای حصول بهترین نتیجه گرافت های تک مویی در قسمت خط رویش مو در جلوی سر کاشته می شوند زیرا این بخش از سر به طور طبیعی دارای موهای تکی است. گرافت های دوتایی و س هتایی در عقب خط رویش مو در جلوی سر کاشته می شوند تا نتیجه کاملاً طبیعی به وجود آورده شود. گرافت های ۴ و ۵ تار مویی خیلی نادر هستند ولی در صورت وجود از آنها برای منطقه ورتکس استفاده می شود. پس از جاگذاری همه گرافتها و اتمام کار، سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان کردن کمک به کنترل خونریزی پس از عمل کرده، موضع کاشت مو را از آسیب های احتمالی حفظ می کند و در کل برای آرامش و رفع استرس پس از عمل در بیمار مفید است. پانسمان ۲ روز بعد از عمل باز می شود و پس از آن بهتر است که سر بیمار باز بوده و در معرض جریان هوا و آفتاب باشد.

مزایای FUT نسبت به FIT:
۱- مهمترین مزیت این روش عدم آسیب رسیدن به گرافتها در مرحله برداشت می باشد در صورتی که در FIT در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از گرافتها آسیب می بینند.
۲- امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با طاسی گسترده
۳- احتمال بالای پایداری پیوندها
۴- سریع بودن انجام آن

معایب FUT:
این روش با توجه به نتیجه کار و درمان کامل تری که به دنبال دارد، معایب کوچکی نظیر ایجاد اسکار یا جوشگاه در محل برداشت، محدود بودن دفعات برداشتن از بانک (۲بار)، تورم سر و صورت (که البته با توجه به مزایای این روش قابل توجه نیستند).

عوارض:
۱) تورم پوست
گاهی تورم خفیف در پیشانی رخ می دهد که به دلیل تزریق مایعات در زیر پوست سر در جریان کاشت مو می باشد. در صورتی که در نواحی پیشانی و اطراف چشمها تورم ایجاد شد یک کیسه یخ روی نواحی پیوند نشده پیشانی قرار دهید و بردارید و این کار را تکرار نمایید. این حالت خطرناک نبوده و در مدت ۴ الی ۵ روز برطرف می شود.

۲) خونریزی
در موارد نادر ممکن است ترشح خونی در قسمت جلو و یا پشت سر ظاهر شود. در چنین مواردی یک حوله تمیز یا گاز استریل در ناحیه مذبور گذاشته و با کف دست فشار ملایم و مداوم به مدت ۱۰ دقیقه وارد نمایید. در صورتی که خونریزی ادامه داشت با کلینیک تماس بگیرید.

۳) بی حسی خفیف در منطقه دهنده مو
این حالت گذرا بوده و خود به خود برطرف می شود.

۴) درد منطقه دهنده یا گیرنده مو
که اغلب خفیف و زودگذر بوده و با مصرف مسکن تجویز شده سریعاً برطرف می گردد.

۵) خارش
خارش شایع است و به دلیل خوب نشستن سر و یا روند ترمیم زخمهای پوست رخ می دهد. خارانیدن محل برداشت اهمیتی ندارد ولی درمورد محل کاشت ممکن است موجب آسیب به گرافت های کاشته شده گردد و لذا این کار در دو هفته اول ممنوع است. شستشوی مرتب، مرطوب کردن محل کاشت مو با سرم نمکی خنک، لوسیون بتامتازون و قرص آنتی هیستامین مفید می باشند.

۶) کراست در محل کاشت مو
معمولاً در چند روز اول رخ می دهد و به دلیل ترشح سرم منعقد شده و خون از دور گرافت ها است. کراست ها مشکلی برای موهای پیوند زده شده به وجود نیاورده و خودشان به تدریج می افتند. تمیزکردن و خوب شستن در منطقه کاشت مو برای جلوگیری از بروز کراست بسیار مهم است. کراست ها را نبایستی کند زیرا باعث کنده شدن فولیکول پیوند زده شده می شود.

۷) پوسته ریزی سر
گاهی اوقات رخ داده و عمدتاً به دلیل خوب نشستن سر ناشی از احتیاط بیش از حد فرد است. گاهی هم به دلیل وجود الکل در محلول ماینوکسیدیل است. در هر صورت پوسته ریزی اهمیتی نداشته و خود به خود بهبود می یابد.

۸) بیرون آمدن گرافت ها
این وضعیت به صورت خفیف شایع بوده و اهمیتی ندارد. خارج شدن یک یا چند گرافت در نتیجه نهایی پیوند تاثیری ندارد.

۹) جوش چرکی
تعداد کمی جوش چرکی همیشه ایجاد شده و اهمیت خاصی ندارند. زمان ایجاد این ضایعات از چند هفته تا ۴-۲ ماه بعد از عمل است. برای جلوگیری از بروز جوش منطقه کاشت مو باید خوب، تمیز و مرتب با شامپو شسته شود. استفاده از کمپرس گرم ومرطوب، آنتی بیوتیک موضعی و در صورت عدم جواب دهی آنتی بیوتیک خوراکی و گاهی بازکردن و تخلیه جوش ها از اقدامات درمانی برای جو شها هستند.


 

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!

*

code