دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

کاشت مو به روش FUT

مقدمه‌ای در مورد کاشت مو

کاشت مو به روش FUT با بی‌حسی موضعی یک نوار از بانک مو برداشته می‌شود. منطقه برداشت مو ناحیه خاصی از پشت سر می‌باشد که موهای آن به دلیل نداشتن گیرنده هورمون‌های مردانه دچار ریزش نمی‌شوند. دقت در محل برداشت بسیار مهم است.

بانک مو و کاشت مو
بانک مو و کاشت مو

طول نوار قابل برداشت از پشت سر ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر و عرض آن ۱۰ تا ۱۸ میلیمتر است. ابعاد این نوار محدودیت داشته زیرا بایستی طول و عرض آن طوری انتخاب شود که آسیبی به پوست پشت سر وارد نشود و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و از آن مهم‌تر به بخیه‌های پشت سر که البته بسیار ظریف هستند فشاری وارد نیامده تا اسکار بخیه فوق به صورت یک خط مویی درآمده و معلوم نباشد.

عوامل متعددی در ایجاد شکل نهایی اسکار محل برداشت از پشت سر دخالت دارند شامل:

  1. رعایت تکنیک صحیح جراحی و استفاده از نخ بخیه مناسب و ظریف
  2. استعداد ژنتیکی فرد در ترمیم زخم
  3. حفظ بهداشت محل برداشت مو در حین کار و روزهای پس از عمل
  4. کشش پوست بیمار
  5. در نظر گرفتن محل مناسب برای برداشت
  6. برداشت‌های قبلی از بانک موی فرد که پوست را سفت و غیرقابل انعطاف می‌کند

برداشتن این نوار هیچ گونه آسیبی به اعصاب و عروق اصلی پوست سر وارد نمی‌کند زیرا سطح برش در بالای عروق و اعصاب مهم پوست قرار دارد. سپس این نوار به قطعات کوچک تقسیم می‌گردد به طوری که در هر قطعه ۱ تا ۳ تار مو وجود داشته باشد (به هر قطعه یک گرافت گفته می‌شود). ابتدا منطقه کاشت تحت بی‌حسی موضعی کامل بی‌حس می‌شود و با استفاده از تیغ‌های خیلی نازک و کوچک شکاف‌های بسیار ظریف و متعدد در مناطق کاشت ایجاد می‌گردد. محور طولی این شکاف‌ها و زاویه و عمق فرو رفتن تیغ برای هر منطقه از موضع کاشت مو متغیر بوده و دقت در این مرحله است که نتیجه نهایی کاشت مو را مشخص می‌نماید. مهمترین فاکتور در مورد جهت مویی که بعد از کاشت در می‌آید، زاویه شکافی است که ایجاد می‌شود.

کاشت مو به روش FUT
کاشت مو به روش FUT

برای حصول بهترین نتیجه در کاشت مو به روش FUT، گرافت‌های تک مویی در قسمت خط رویش مو در جلوی سر کاشته می‌شوند زیرا این بخش از سر به طور طبیعی دارای موهای تکی است. گرافت‌های دوتایی و سه تایی در عقب خط رویش مو در جلوی سر کاشته می‌شوند تا نتیجه کاملاً طبیعی به وجود آورده شود. گرافت‌های ۴ و ۵ تار مویی خیلی نادر هستند ولی در صورت وجود از آنها برای منطقه ورتکس استفاده می‌شود.

پس از جاگذاری همه گرافت‌ها و اتمام کار، سر بیمار پانسمان می‌شود. پانسمان کردن کمک به کنترل خونریزی پس از عمل کرده، موضع کاشت مو را از آسیب‌های احتمالی حفظ می‌کند و در کل برای آرامش و رفع استرس پس از عمل در بیمار مفید است. پانسمان ۲ روز بعد از عمل باز می‌شود و پس از آن بهتر است که سر بیمار باز بوده و در معرض جریان هوا و آفتاب باشد.

مزایای کاشت مو به روش FUT نسبت به FIT

  1. مهمترین مزیت کاشت مو به روش FUT عدم آسیب رسیدن به گرافت‌ها در مرحله برداشت می‌باشد، در صورتی که در FIT در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از گرافت‌ها آسیب می‌بینند.
  2. امکان ایجاد تراکم مناسب در افراد با طاسی گسترده.
  3. احتمال بالای پایداری پیوندها.
  4. سریع بودن انجام آن.

معایب کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT با توجه به نتیجه کار و درمان کامل‌تری که به دنبال دارد، معایب کوچکی نظیر ایجاد اسکار در محل برداشت، محدود بودن دفعات برداشتن از بانک (۲ بار)، تورم سر و صورت که البته با توجه به مزایای این روش قابل توجه نیستند.

عوارض کاشت مو به روش FUT

۱- تورم پوست:
گاهی تورم خفیف در پیشانی رخ می‌دهد که به دلیل تزریق مایعات در زیر پوست سر در جریان کاشت مو می‌باشد. در صورتی که در نواحی پیشانی و اطراف چشم‌ها تورم ایجاد شد، یک کیسه یخ روی نواحی پیوند نشده پیشانی قرار دهید و بردارید و این کار را تکرار نمایید. این حالت خطرناک نبوده و در مدت ۴ الی ۵ روز بر طرف می‌شود.

۲- خونریزی:
در موارد نادر ممکن است ترشح خونی در قسمت جلو و یا پشت سر ظاهر شود. در چنین مواردی یک حوله تمیز یا گاز استریل در ناحیه مذبور گذاشته و با کف دست فشار ملایم و مداوم به مدت ۱۰ دقیقه وارد نمایید. در صورتی که خونریزی ادامه داشت با کلینیک تماس بگیرید.

۳- بی‌حسی خفیف در منطقه دهنده مو:
این حالت گذرا بوده و خود به خود برطرف می‌شود.

۴- درد منطقه دهنده یا گیرنده مو:
اغلب خفیف و زودگذر بوده و با مصرف مسکن تجویز شده سریعاً برطرف می‌گردد.

۵- خارش:
خارش شایع است و به دلیل خوب نشستن سر و یا روند ترمیم زخم‌های پوست رخ می‌دهد. خارانیدن محل برداشت اهمیتی ندارد ولی در مورد محل کاشت ممکن است موجب آسیب به گرافت‌های کاشته شده گردد و لذا این کار در دو هفته اول ممنوع است. شستشوی مرتب، مرطوب کردن محل کاشت مو با سرم نمکی خنک، لوسیون بتامتازون و قرص آنتی‌هیستامین مفید می‌باشند.

۶- کراست در محل کاشت مو:
معمولاً در چند روز اول رخ می‌دهد و به دلیل ترشح سرم منعقد شده و خون از دور گرافت‌ها است. کراست‌ها مشکلی برای موهای پیوند زده شده به وجود نیاورده و خودشان به تدریج می‌افتند. تمیز کردن و خوب شستن در منطقه کاشت مو برای جلوگیری از بروز کراست بسیار مهم است. کراست‌ها را نبایستی کند زیرا باعث کنده شدن فولیکول پیوند زده شده می‌شود.

۷) پوسته‌ریزی سر:
گاهی اوقات رخ داده و عمدتاً به دلیل خوب نشستن سر ناشی از احتیاط بیش از حد فرد است. گاهی هم به دلیل وجود الکل در محلول ماینوکسیدیل است. در هر صورت پوسته‌ریزی اهمیتی نداشته و خود به خود بهبود می‌یابد.

۸- بیرون آمدن گرافت‌ها:
این وضعیت به صورت خفیف شایع بوده و اهمیتی ندارد. خارج شدن یک یا چند گرافت در نتیجه نهایی پیوند تاثیری ندارد.

۹- جوش چرکی:
تعداد کمی جوش چرکی همیشه ایجاد شده و اهمیت خاصی ندارند. زمان ایجاد این ضایعات از چند هفته تا ۲ تا ۴ ماه بعد از عمل است. برای جلوگیری از بروز جوش منطقه کاشت مو باید خوب، تمیز و مرتب با شامپو شسته شود. استفاده از کمپرس گرم و مرطوب، آنتی‌بیوتیک موضعی و در صورت عدم جواب‌دهی آنتی‌بیوتیک خوراکی و گاهی بازکردن و تخلیه جوش‌ها از اقدامات درمانی برای جوش‌ها هستند.

برای مشاهده مراقبت‌های قبل و بعد از کاشت مو اینجا کلیک کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *