دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

سابسیژن برای جوانسازی پوست

محتوای این مطلب

مقدمه

زیبایی چهره برای خانم‌ها و آقایان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و وجود زخم و جای جوش اغلب اعتماد به نفس بانوان را کاهش می‌دهد. در موارد بسیاری دیده شده، افرادی که دارای جای جوش و آکنه هستند، کمتر در جمع‌های دورهمی و جامعه ظاهر می‌شوند. امروزه روشی بسیار کاربردی و نوین به نام سابسیژن توسط متخصص زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سبب شده تا اسکار صورت و جای آکنه‌های قدیمی و جدید از بین برود و فرد احساس بهتری نسبت به زیبایی خود داشته باشد. در این مقاله به تمامی جزئیات این تکنیک و مزایا و معایب آن اشاره و در ارتباط با نحوه انجام آن توضیح دادیم.

انواع اسکار صورت

اسکارها انواع مختلف دارند:

 • اسکارهای هایپرتروفیک یا کلویید که در اصطلاح عامیانه گوشت اضافه گفته می‌شوند.
 • اسکارهای آتروفیک یا گود افتاده.
 • اسکارهای نرموترفیک.

هر نوع اسکار نیاز به درمان اختصاصی خاص خود را دارد.

سابسیژن چیست و چه کاربردی دارد؟

سابسیژن روشی مهم برای جوانسازی پوست است که طی آن بدون استفاده از ابزار تیز مانند تیغ، برشی در زیر پوست ایجاد می‌کنند. این تکنیک برای از بین بردن خط خنده عمیق یا اسکار، سلولیت‌های عمیق، رفع جای جوش و … مورد استفاده قرار میگیرد که البته گاهی با تکنیک‌هایی نظیر میکرونیدلینگ ترکیب می‌شود. ماهیت این روش اینگونه است که بافت‌های سفت و منسجم با استفاده از ورود سوزن‌های مخصوص و ریز به پوست، تخریب شده و به مرور از بین میروند و به دلیل افزایش کلاژن‌سازی و تحریک اپیدرم پوست، لایه جدیدی در اثر بازسازی ایجاد می‌شود و نواحی فرورفته و اسکارها درمان می‌شوند.

سابسیژن با کانولا
سابسیژن با کانولا

بعد از هر گونه جراحت، زخم و یا التهاب که بهبود آن طول کشیده، ممکن است بافت ناحیه درگیر چسبندگی به بافت‌های زیرین چسبیده و در اصطلاح فیبروز شود. این فیبروز، پوست را به پایین کشیده و نمای ناهموار به پوست می‌دهد.

در آکنه اتفاقی که می‌افتد دقیقاً همین است. التهاب طول کشیده ناشی از آکنه باعث چسبندگی پوست به ساختمان‌های زیرین می‌گردد و در نتیجه نمای ناهموار و ناخوشایندی به پوست می‌دهد که می‌تواند بار روحی و روانی زیادی برای افراد نوجوان و جوان داشته باشد.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دانش زیبایی، درمان این اسکارها هر چند سخت است ولی غیر ممکن نیست. یکی از این روش‌های نوین، سابسیژن با تکنیک جدید است.

آیا نیاز به سابسیژن دارید؟ برای دریافت مشاوره رایگان با ما به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام دهید.

رفع جای جوش با سابسیژن

شما هم در اطرافیان خود، آشنایانی دارید که از زمان آبله مرغان، دارای جای زخم‌های آن باشند یا به دلیل جوش‌های فراوانی که در سطح پوست داشته، جای آنها باقی مانده باشد. برخی از آکنه‌ها نظیر جوش‌های آبله مرغان نیز به بافت‌های داخل پوست کشیده شده و سخت می‌شوند که دلیل این مورد، فیبروز آنها است.

درمان جای جوش با سابسیژن
درمان جای جوش با سابسیژن

این بافت‌های تشکیل شده به مرور موجب عدم امکان بازسازی پوست می‌شوند و اجازه ترمیم پوست را نمی‌دهند. در این صورت سابسیژن با استفاده از سوزن‌های ریز مخصوص، این بافت‌های پوست را از حالت انسجام در آورده و آن ناحیه را تحریک می‌سازد که کلاژن‌سازی را افزایش دهد و پوست بازسازی شود.

سابسیژن برای چه افرادی مناسب است؟

این روش درمانی برای افراد زیر مناسب است:

 • افرادی که دارای خط خنده یا اخم عمیق هستند.
 • اشخاصی که دارای پوست‌های کنده کاری یا اسکار هستند.
 • اشخاصی که در اثر اشعه و برخورد آفتاب، دچار مشکلات پوستی شده‌اند.
 • خانم‌ها و آقایانی که از جای جوش و آکنه سطح پوستشان رنج می‌برند.

سابسیژن برای چه افرادی مناسب نیست؟

این نکته بسیار مهم است که شاید بسیاری از روش‌های زیبایی و جوانسازی دارای مزایا و جذابیت باشند اما باید به این مورد اهمیت دهید که برای همه افراد مناسب نیستند. در ادامه افرادی را که برای سابسیژن تراپی مناسب نیستند، نام بردیم:

 • بیمارانی که اسکار هایپرتروفیک دارند.
 • اشخاصی که دارای زخم یا آکنه فعال هستند.
 • آقایان و خانم‌هایی که اختلالات خونی یا انعقاد خون دارند.
 • افرادی که از داروهایی خاص نظیر رتینوئیک اسید استفاده می‌کنند.
 • اشخاصی که در سطح پوستشان دارای عفونت یا ویروس فعال هستند.
 • بانوان و مردانی که داروی رقیق کننده خون مانند آسپرین را برای مدت طولانی استفاده می‌کنند.

سابسیژن با چه ابزاری انجام می شود؟

در گذشته از سرسوزن‌های معمولی و یا ابزاری تیغ مانند به نام نوکور استفاده می‌شد اما امروزه سابسیژن به وسیله ابزار خاصی که نوکی نیمه تیز دارد و عموماً سابسیژکتور نامیده می‌شود، انجام می‌گردد.

سابسیژکتور
سابسیژکتور

مزیت این وسیله نسبت به نوکور که لبه تیز و برنده داشت این است که ریسک آسیب به عروق و اعصاب و نیز کبودی به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

مزیت دیگر کاهش درد است چرا که فقط از یک نقطه وارد و کل چسبندگی‌های منطقه را آزاد می‌نماییم و این یک نقطه به راحتی با بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌شود.

انواع روش های سابسیژن

سابسیژن دارای روش‌های مختلفی است که پزشک بسته به شرایط پوستی فرد تصمیم می‌گیرد که از چه روشی برای وی استفاده کند. نوع روش انتخابی سابسیژن در جلسه مشاوره حضوری امکان‌پذیر است زیرا پوست باید در ابتدا مورد معاینه قرار گیرد.

سابسیژن با پی آر پی

سابسیژن با PRP با استفاده از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت انجام می‌شود. این پلاکت‌ها در خون افراد موجود است که از همان‌ها استفاده می‌شود و پلاسما به ناحیه‌ای که باید، تزریق می‌گردد. این روش بسیار متداول بوده و از طرفداران زیادی برخوردار است.

سابسیژن با سوزن نوکور

در تکنیک سابسیژن برای رفع اسکارهایی در سطح کم، از سوزن نوکور استفاده می‌کنند که مشابه با تیغ برنده است. متخصص زیبایی در تهران با استفاده از این نوع سوزن که ظاهری شبیه به نیزه دارد، بافت‌های منسجم زیر پوست در وسعت‌های کوچک را تخریب کرده که در برخی مواقع با خونریزی‌های خفیف همراه می‌شود. این روش دارای عوارضی خفیف مانند کبودی و التهاب و گاهی درد را به همراه دارد. اگر بعد از انجام سابسیژن با سوزن نوکور، لکه‌های قهوه‌ای کمرنگ در سطح پوست ایجاد شد، نگران نباشید زیرا بعد از چندین روز با افزایش کلاژن‌سازی نیز از بین خواهند رفت.

سابسیژن با اندولیفت

متداول‌ترین روش برای انجام سابسیژن، استفاده از کانولا است که با نام‌های سابسیژن با اندولیفت نیز شناخته می‌شود. این وسیله نوک تیزی نداشته و به همین دلیل به اندازه روش قبل، عوارض ایجاد نخواهد کرد. کانولا را در عمق پوست وارد کرده و در عمق‌های زیادی جهت تخریب بافت‌های منسجم نفوذ می‌کند. کانولا قابلیت این را داشته که تا عمق‌های بسیار زیادی از پوست نفوذ کند و حتی به اعصاب زیر پوستی برسد. به طور کل این روش ایمن بوده و عوارض شدیدی نظیر خونریزی برای فرد به همراه نخواهد داشت.

جدیدترین متد سابسیژن کدام روش است؟

شما برای انجام این تکنیک باید به مراکز و پزشکانی مراجعه کنید که با جدیدترین روش‌های روز دنیا برای جوانسازی پوست آشنایی داشته باشند. سابسیژن با اندولیفت امروزه جدیدترین نوع سابسیژن شناخته شده است که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است زیرا تاثیرات زیادی برای افراد به همراه دارد.

مراحل انجام سابسیژن چگونه است؟

نحوه انجام سابسیژن
نحوه انجام سابسیژن

در ابتدا یک نقطه را بی‌حس می‌کنیم و سپس از نقطه بی‌حس شده وارد شده و محلولی به نام تامیسنت را تزریق می‌نماییم. این محلول چندین کارایی دارد که یکی از آنها بی‌حسی و به صفر رساندن درد است.

سپس با وسیله مخصوص سابسیژن که سابسیژکتور نامیده می‌شود وارد شده و چسبندگی‌های منطقه را آزاد می‌نماییم.

سابسیژن با سوزن نوکور بهتر است یا کانولا؟

هر یک از این روش‌ها دارای مزایا و معایب خاص خودشان هستند و نمیتوان گفت که یکی از یکی دیگر برتری دارد. بهره بردن از هر کدام این روش‌ها به تشخیص پزشک بستگی دارد، اما باید این مورد را بدانید که درمان اسکار و رفع جای جوش توسط روش سابسیژن با کانولا بسیار بیشتر زمان خواهد برد زیرا تیز و برنده نیست و بیشتر زمان لازم دارد تا بافت‌های منسجم و مشکل‌دار را از بین ببرد.

مزایای سابسیژن چیست؟

برخی از مزایای ساب سیژن به شرح زیر است:

 • قابل انجام برای خانم‌ها و آقایان
 • دارای دوره نقاهت کوتاه
 • نتایج با ماندگاری و دوام بالا
 • امکان استفاده برای انواع پوست
 • نتایج درمانی بسیار خوب و کاربردی
 • امکان استفاده به طور همزمان با سایر روش‌های زیبایی و جوانسازی نظیر لیزر آر اف فرکشنال و میکرودرم آبریژن و …

چه انتظاراتی باید از تکنیک سابسیژن داشته باشیم؟

همه افراد باید در نظر داشته باشند که این روش تمامی نواحی زخم و دارای آکنه را بهبود می‌بخشد اما مستلزم مدت زمانی است. اگر شما هم علاقمند به استفاده از این روش هستید، باید در نظر داشته باشید که انتظارات رویایی نداشته باشید و واقع بینانه عمل کنید.

آیا سابسیژن عوارض دارد؟

هر روشی در پزشکی می‌تواند عوارضی داشته باشد. از جمله این عوارض تورم و گاهی کبودی است که نگران کننده نیست. تورم معمولاً 1 تا 2 روز برطرف می‌گردد و کبودی معمولاً اتفاق نمی‌افتد اما در صورت بروز حداکثر ظرف یک هفته برطرف می‌گردد.

از عوارض کمتر شایع آسیب به عروق و اعصاب و عفونت است که اگر توسط پزشک مجرب و با تکنیک درست انجام شود، ریسک آسیب عروقی و عصبی به شدت پایین می‌آید و نزدیک صفر است.

در صورت رعایت مراقبت‌های بعد از انجام کار، ریسک عفونت نیز بسیار کاهش می‌یابد.

آیا نیاز به استراحت در منزل دارد؟

همان طور که گفتیم تنها تورم 1 الی 2 روزه ممکن است نیاز به استراحت یک تا دو روزه را برای افراد حساس و شاغل ایجاد کند وگرنه از روز بعد می‌توان فعالیت های روزمره را از سر گرفت.

آیا انجام سابسیژن درد دارد؟

خیر. همان طور که گفته شد با بی‌حسی کامل انجام می‌شود لذا درد ندارد.

تعداد جلسات مورد نیاز چند جلسه است؟

بسته به ضخامت پوست و عمق اسکارهای زخم یا آکنه ممکن است 1 الی 3 جلسه نیاز باشد.

هیچ اهمیتی ندارد که سابسیژن در فصل خاصی انجام شود و شما می‌توانید در هر زمانی از این تکنیک استفاده کنید.

برای تاثیرگذاری بیشتر سابسیژن چه کارهایی باید انجام داد؟

برای آنکه بدانید چه کارهایی باید انجام دهید تا سابسیژن برای شما تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد، ابتدا باید با یک متخصص زیبایی و پوست مشورت نمایید. برخی از روش‌ها برای بعضی افراد مناسب نیست و نباید انجام دهند، اما به عنوان مثال باید بگوییم که روش‌هایی نظیر میکرونیدلینگ، لیزر آر اف فرکشنال، تزریق ژل و پی آر پی از دسته روش‌های جوانسازی پوست هستند که قابلیت انجام همزمان با سابسیژن را دارند و اثر گذاری را نیز افزایش می‌دهند.

آیا نتایج سابسیژن دائمی است؟

تقریبا باید گفت که نتایج این روش دائمی هستند زیرا اسکار به طور خودکار بر سطح پوست ایجاد نمی‌شود. خانم‌ها و آقایان باید توجه داشته باشند که اگر تعداد جلسات تجویزی را به پایان نرسانید و نیمه راه، این روش را رها کنید، هیچ نتیجه ماندگاری اخذ نمی‌کنید.

چه مدت بعد از سابسیژن می توان آرایش کرد؟

خانم‌ها به هیچ عنوان بعد از انجام سابسیژن در همان روز و تا 48 ساعت بعد از مواد آرایشی استفاده نکنند. بعد از گذشت این مدت زمان می‌توانند از کانسیلرها و سایر مواد آرایشی و بهداشتی استفاده نمایند.

چه مدت بعد از سابسیژن می توان ورزش کرد؟

سابسیژن در دسته روش‌هایی قرار ندارد که دوران نقاهت چندان سختی داشته باشد و افراد فقط باید به بهداشت پوست خود بعد از انجام این تکنیک اهمیت فراوان دهند. اگر ورزشکار هستید یا برنامه روزانه ورزش دارید، باید توجه کنید که انجام فعالیت‌های سنگین به پوست فشار وارد کرده و منجر به کند شدن ترمیم پوست خواهد شد. همچنین ورزش کردن موجب تعریق می‌شود که سطح پوست را آزرده می‌سازد. بهتر است از 3 تا 5 روز از انجام فعالیت‌های ورزشی بپرهیزید.

هر جلسه سابسیژن چقدر زمان می برد؟

در ابتدا باید بگوییم که سابسیژن روش پیچیده‌ای نیست که مدت زمان زیادی را به خود اختصاص دهد. فرد بعد از هر جلسه درمانی می‌تواند طبق روال به انجام فعالیت‌های روزانه بپردازد و تنها موردی که بسیار مهم است، تعداد جلسات این روش برای دوام بیشتر آن است. هر جلسه حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

نکات قبل از سابسیژن

افرادی که برای انجام سابسیژن علاقمند هستند ابتدا باید به این مورد توجه کنند که اگر از داروهایی نظیر راکوتان یا آکوتان استفاده می‌کنند، باید بعد از پایان دوره، مدت زمان 3 ماه صبر کنند و بعد از آن این تکنیک را انجام دهند. همچنین باید توجه داشته باشید که نباید قبل از انجام سابسیژن، آکنه فعالی داشته باشید. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کند، حتماً با پزشک خود مشورت نمایید زیرا شاید نیاز باشد تا مصرف این داروها را دو هفته قبل از انجام تکنیک قطع نمایید.

مراقبت های بعد از سابسیژن

بعد از انجام ساب سیژن کارهای زیر را انجام دهید:

 1. پرهیز از شست و شو با آب
 2. تورم ناحیه کار شده از پوست
 3. برای کاهش درد از کمپرس یخ استفاده کنید.
 4. آنتی بیوتیک تجویز شده را تا پایان دوره و به موقع مصرف نمایید.
 5. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، برای شروع مجدد بعد از انجام تکنیک با دکتر خود مشورت کنید.
 6. به احتمال بسیار زیاد بعد از انجام این تکنیک با کبودی ناحیه مواجه خواهید شد که برای رفع آن باید از کمپرس سرد استفاده نمایید.

هزینه هر جلسه سابسیژن چقدر است؟

نمی‌توان هزینه مشخصی را برای روش‌های جوانسازی پوست تعیین کرد زیرا هزینه به شرایط پوست فرد بستگی دارد. پزشک بعد از معاینه پوست بیمار، میزان هزینه را بر اساس تعداد جلسات مورد نیاز و نوع روش سابسیژن مشخص می‌کند. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کلینیک تخصصی دکتر پارسیان فر در تهران به شماره 09303839919 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام دهید.

برای مشاهده نمونه کارهای سابسیژن و اسکار اینجا کلیک کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 30 عدد و میانگین امتیازها 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫26 نظر

 • فاطمه قربانی گفت:

  سلام وقت بخیر. من تیروئید کم کار و قند لب مرز دارم. آیا سابسیژن روی صورت اثرگذار نیست؟ تشکرجناب دکتر

  • سلام وقت بخیر
   نه موردی نداره. در صورت تمایل شماره تماستون بذارید تا مشاورین ما جهت مشاوره کامل‌تر در اول فرصت با شما تماس بگیرند. دقت بفرمایید که شماره شما د روبسایت منتشر نمیشود. همچنین در صورت تمایل میتوانید با ما به شماره 09303839919 تماس بگیرید.

   • عسل گفت:

    سلام وقت بخیر. من متاسفانه جای جوش زیادی دارم و بیمارستان رازی هم که رفتم زیاد روش هاشون جوابگو نبود. یعنی واقعا با روش های شما صورت من بهتر میشه؟

    • سلام وقت بخیر
     بله خوشبختانه امروزه با روشهای نوین، امکان درمان اسکار آکنه با نتایج رضایت بخش وجود دارد. لطفا شماره تماستون را بفرسید تا مشاورین ما در اولین فرصت جهت مشاوره بیشتر خدمتتون تماس بگیرند یا اینکه با شماره 09303839919 تماس بگیرید.

 • آرش گفت:

  سلام اگه‌ همراه با سابسیژن ژل تزریق کنیم یک جلسه سابسیژن کافیه؟

 • صفا گفت:

  سلام وقت بخیر
  بعضی از پزشک ها فاصله جلسات سابسیژن را هر ماه تا 45 روز توصیه کردن. آیا این درسته؟

 • نجمه ازادسروستانی گفت:

  سلام من جای جوش روی صورتتم که حالت گودی هست دارم آیا باسابسبژن رفع میشه؟درضمپ پوست چرب وحساسی دارم

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   جای جوش انواع مختلفی دارد و روش درمان آنها متفاوت است. لطفاً چند عکس باکیفیت از جای جوش از روبرو و نیم رخ و سه رخ به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ در واتس‌اپ ارسال کنید تا مشاوره دقیق را به شما بدهیم.
   با تشکر

 • هیما گفت:

  سلام بهترین فاصله زمانی بین دو نوبت سابسیژن چه مدته؟ آیا اگر از جلسه اول درمان تا جلسه دوم زمان زیادی بگذرد اشکالی داره؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   معمولاً شش ماه تا یکسال بعد جلسه دوم را انجام میدهیم.
   در صورتی که نیاز به سابسیژن دارید میتوانید با شماره 09303839919 تماس بگیرید.
   موفق باشید

 • محمد گفت:

  سلام من روی صورتم جای جوش دارم که به شکل گودی هست خواستم ببینم سابسیژن جوابگو هست یا لیزر؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفا چندتا عکس باکیفیت از جای جوش به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ در واتس‌اپ ارسال کنید تا ببینیم چه نوع اسکاری است. سپس به شما میگوییم که چه نوع درمانی برای شما مناسب است.
   با تشکر

 • فروغ گفت:

  سلام وقت بخیر من یه اسکار 40 ساله دارم یه سوختی روی هردو پا که یه مقدار تغییر رنگ داره و یه مقدار چروک شده میخواستم ببینم با سابسیژن قابل درمان هست یا لیزر فرکشنال بهتره انجام بدم ممنون

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفا چندتا عکس باکیفیت از محل سوختگی به شماره 09303839919 در واتساپ ارسال کنید تا توضیحات دقیق را برای شما ارسال کنیم.
   با تشکر

 • مریم گفت:

  سلام من زخمی روی صورتمه برای۲۰سال پیش ی بخیه ست که وقتی میخندم ی طرف صورتم چال میفته چال طبیعی نیست آیاباسابسیژن برطرف میشه؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفاً یک فیلم کوتاه از صورتتون در حالت عادی و حالتی که میخندید بگیرید و به شماره ما 09303839919 ارسال کنید تا ببینیم میشه برای شما کاری کرد یا خیر.
   با تشکر

   • وحید موسوی گفت:

    سلام مگه اقای دکتر پزشک عمومی نیستن؟ این کار که تحصصی یه

    • سلام وقت بخیر
     آقای دکتر حدود 15 سال است که زیبایی کار میکنند و حدود 10 سال است که مدرس زیبایی برای پزشکان هستند. حتی بسیاری از بیماران که به مراکز دیگر مراجعه کرده بودند و دچار عارضه شدند، به کلینیک ما مراجعه کردند و عارضه آنها را درمان کردیم.

 • فاطمه گفت:

  سلام. آیا اگر تزریق ژل گونه انجام داده باشیم ، میتونیم سابسیژن انجام بدیم؟ مشکلی پیش نمیاد؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   ممکن است کمی در ماندگاری ژل تاثیر بگذارد و ماندگاری آن کم شود.

   • H گفت:

    سلام خسته نباشید به علت جوش های صورتم اسکار ب وجود اومده و حالت گودی دارن ایا با سابسیزن حال می شود؟

    • مدیریت گفت:

     سلام وقت بخیر
     احتمال خیلی زیاد میتوان با سابسیژن درمان کرد. جهت اطمینان بیشتر لطفا چند عکس باکیفیت از جای جوش به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ در واتس‌اپ ارسال کنید تا آن را بررسی کنیم. سپس به شما میگوییم که آیا سابسیژن مناسب است یا خیر.
     با تشکر