دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

آر اف فرکشنال برای جوانسازی و درمان جای جوش

با گذشت زمان خانم‌ها و آقایان اهمیت بیشتری به جوانی، زیبایی و شادابی چهره خود می‌دهند و همواره برای رفع نازیبایی‌ها به دنبال جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها هستند. امروزه در حوزه زیبایی از روش کاربردی آر اف فرکشنال استفاده می‌کنند که روشی برای جوانسازی پوست بشمار می‌رود.

RF Fractional پوست را برای کلاژن‌سازی آماده کرده و تولید آنها را افزایش بسیار می‌دهد. افرادی که از این روش استفاده کرده‌اند، اظهار دارند که نتیجه بسیار عالی این تکنیک را حتی بعد از جلسه اول مشاهده کرده‌اند. ما در این مقاله، اطلاعات مفیدی در رابطه با مزایا، معایب و نحوه انجام آن در اختیار شما قرار دادیم و در رابطه با تعداد جلسات برای هر شخص توضیحات مفیدی داده‌ایم.

آر اف فرکشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

آر اف فرکشنال نوعی لیزر است که برای جوانسازی و درمان جای جوش استفاده می‌شود. این روش در دسته روش‌های غیر تهاجی بشمار می‌رود و تاثیر مثبت خود را هم بر لایه سطحی پوست و هم بر لایه‌های عمقی پوست ایجاد خواهد کرد. این تکنیک محدودیت سنی نداشته و تقریباً می‌توان گفت که هیچ عارضه‌ای در بر نخواهد داشت.

بهترین سن استفاده از RF چه سنی است؟

لیزر آر اف فرکشنال هیچ محدودیت سنی نداشته و افراد می‌توانند بعد از گذراندن سن بلوغ تا 60 سالگی از این روش استفاده کنند. توجه داشته باشید که اگر در سن بلوغ قرار دارید نباید از این تکنیک استفاده کنید زیرا این دوران پوست دارای آکنه‌های فعال بوده و نباید تحریک شوند.

تفاوت آر اف با هایفوتراپی

هر دوی این روش‌ها غیر تهاجمی هستند و بر اساس سازوکار خود دارای مزایای بی‌شماری هستند. در رابطه با تفاوت‌های آنها باید بگوییم که در تکنیک هایفوتراپی از امواج فراصوت برای جوانسازی، لیفت و تقویت عضلات پوست استفاده می‌کنند. امواج اولتراسوند در هایفو به لایه‌های خیلی عمیق پوست نفوذ می‌کنند و اغلب برای لیفت صورت و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تکنیک لیزر RF بیشتر به تحریک کلاژن‌سازی پرداخته می‌شود و تمامی چین و چروک‌ها به مرور از بین خواهد رفت. در صورتی که آر اف به طور مداوم و مرتب مورد استفاده قرار گیرد، در نهایت پوست را سفت و لیفت خواهد کرد.

آر اف فرکشنال تاثیر مثبت در جوان‌سازی پوست دارد.
آر اف فرکشنال تاثیر مثبت در جوان‌سازی پوست دارد.

تفاوت آر اف با میکرونیدلینگ

این دو روش برای جوانسازی پوست و ترمیم آن بکار گرفته می‌شوند. تفاوت آنها در این است که میکرونیدلینگ به عنوان روشی تقریباً تهاجمی بشمار می‌رود و برای آسیب‌های بسیار عمیق پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش میکرونیدلینگ از سوزن استفاده می‌شود و تا حدودی با خونریزی خفیف همراه است و دارای دوران نقاهت بیشتری نسبت به لیزر آر اف فرکشنال است. از روش میکرونیدلینگ بیشتر برای افرادی که پوست‌های ضخیم آسیب دیده دارند، استفاده می‌کنند.

اهداف آر اف فرکشنال

لایه درم پوست که لایه سطحی پوست است، از اهمیت زیادی برخوردار است. انرژی و امواجی که از این دستگاه لیزر به پوست تابانده می‌شود، کلاژن‌سازی پوست را افزایش داده و در نهایت بافت‌های فیبروزی را ترمیم کرده و نواحی آسیب دیده پوست درمان می‌شود.

موارد کاربردی آر اف فرکشنال

 • رفع جای اسکار و زخم‌ها
 • ایجاد لاغری با حذف چربی
 • از بین بردن لکه‌های صورت
 • رفع آکنه و جای جوش
 • رفع تمامی ترک‌های پوستی
 • از بین بردن چین و چروک‌ها
 • رفع خطوط دور چشم و خطوط خنده
 • بهبود ترشح بیش از اندازه چربی
 • کاهش تعریق پوست صورت، گردن و حتی زیر بغل
 • از بین بردن غبغب و لیفت پوست گردن
 • این روش برای رفع شلی پوست و همچنین افتادگی‌های سطحی نیز کاربرد دارد.

آر اف فرکشنال برای درمان جای جوش

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد را برای انجام آر اف فرکشنال ترغیب می‌کند، اثرگذاری بسیار خوب آن بر کاهش جوش‌های صورت، گردن و همچنین از بین بردن جای آنها است. با بهبود جای جوش‌ها، زیبایی بسیار رضایت‌بخشی برای چهره فرد ایجاد می‌شود. این روش در کاهش ترشح چربی پوست تاثیرگذار بوده و این مورد سبب می‌شود تا فرد کمتر دچار جوش و آکنه فعال شود.

آیا انجام آر اف فرکشنال در بارداری امکان پذیر است؟

لیزر RF دارای امواج الکترومغناطیس است و به همین دلیل توصیه می‌شود که خانم‌های باردار تا پایان دوران حاملگی و شیردهی خود برای انجام این تکنیک صبور باشند. در نظر داشته باشید که تغییرات هورمونی در دوران بارداری سبب شده تا پوست شما با جوش و آکنه‌های بیشتری رو به رو شود و زمانی که از این روش بعد از این دوران استفاده کنید، در واقع با یک تیر دو نشان زده‌اید.

هزینه انجام آر اف چقدر است؟

هزینه لیزر RF فرکشنال به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از عوامل موثر تاثیرگذار در میزان هزینه این تکنیک، تعداد جلسات مورد نیاز و شرایط آسیب دیدگی پوست شما و قدرت دستگاه لیزر است.

تعداد جلسات درمان با آر اف فرکشنال

تعداد جلسات برای تمامی افراد یکسان نیست و برای هر شخص نسبت به شرایط پوست، واکنش بدن و کیفیت پوست تعیین می‌گردد. معمولاً از این روش برای بهبود تمامی نواقص و آسیب دیدگی‌های گفته شده، سه تا پنج جلسه استفاده می‌کنند. نتایج این روش درمانی حتی بعد از یک جلسه مشهود خواهد بود.

عوارض لیزر آر اف فرکشنال چیست؟

این روش دارای دوران نقاهت بسیار کوتاهی است و عوارض جانبی حادی برای افراد کاندید این روش، به همراه ندارد. ممکن است گاهی عوارضی چون درد، قرمزی پوست و التهاب برای افراد ایجاد شود. التهاب و قرمزی تا مدت زمان حدود 48 تا 72 ساعت بعد از آر اف به طور کامل بهبود می‌یابند. درد خفیف فقط تا چندین ساعت بعد از استفاده این روش ممکن است احساس شود و ماندگار و ناخوشایند نیست. اگر پوست صورت شما حساس شده و پوسته پوسته شده است، یک هفته برای بهبودی به آن زمان دهید.

آیا با لیزر آر اف میتوان کک و مک را از بین برد؟

این روش برای بهبود پوست از هر گونه لک و نیز کک و مک بسیار مناسب است و دارای ساز و کار مثبتی در این زمینه است. این روش حتی لک‌هایی که به دلیل قرارگیری در معرض نور خورشید ایجاد شده است را از بین می‌برد. بسیاری از افراد از این روش برای بهبود این نوع لک‌ها بر روی دست خود استفاده می‌کنند که نتایج رضایت‌بخشی نیز مشاهده می‌کنند.

مراقبتهای قبل از آر اف فرکشنال

 • پوست شما قبل از شروع این روش باید عاری از هرگونه آرایش و مواد بهداشتی باشد.
 • اگر به تازگی از روش لایه‌ برداری پوست استفاده کرده‌اید، حدود یک ماه برای لیزر آر اف صبر کنید.
 • یکی از مهم‌ترین مواردی که باید از دو هفته قبل از آر اف به آن اهمیت دهید، این است که نباید در برابر نور و اشعه خورشید قرار بگیرید.
 • اگر از روش‌هایی نظیر بوتاکس صورت استفاده کرده‌اید، حتما قبل از انجام این تکنیک پیشرفته به پزشک زیبایی خود اطلاع دهید.

مراقبتهای بعد از آر اف فرکشنال

همیشه موارد مراقبتی بعد از انجام هر یک از روش‌های زیبایی حدود 30 درصد از اخذ نتیجه مثبت را تشکیل می‌دهند. به این معنا که هر چه به این نکات مراقبتی بیشتر اهمیت داده شود، نتیجه دریافت شده بهتر بوده و همچنین میزان ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. در ادامه به برخی از موارد مراقبتی اشاره خواهیم داشت. این مورد را بدانید که بعد از انجام آر اف، کمی التهاب بر سطح پوست خود را تجربه می‌کنید که این بسیار طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

 • از استخر و سونا و جکوزی خودداری کنید.
 • بهتر است به مدت یک هفته از استفاده مواد آرایشی بر پوست خود بپرهیزید.
 • اگر قرار است تا در معرض نور خورشید قرار بگیرید، باید از کرم‌های ضد آفتاب خوب استفاده نمایید.
 • بعد از انجام آر اف، صورت خود را با آب گرم نشویید، همچنین بعد از 48 ساعت برای شست و شوی صورت خود از شوینده‌های بهداشتی استفاده نکنید.
 • اگر هرگونه التهاب و قرمزی بعد از انجام آر اف فرکشنال مشاهده کردید، به هیچ عنوان آنها را لمس نکنید، بعد از 24 تا 48 ساعت بهبود می‌یابند.
سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *