دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

جشنواره تابستانی تزریقات زیبایی تا 30 درصد تخفیف

پیرسینگ لب

مقدمه

شاید شما هم به عنوان یک آقا و یا یک خانم به روش زیبایی پیرسینگ لب علاقه داشته باشید و به دنبال انتخاب یک پزشک خوب و مطمئن برای انجام این کار باشید. بسیاری از افراد از انواع فیک و مشابه پیرسینگ لب یعنی بدون ایجاد سوراخ استفاده می‌کنند اما اگر به دنبال روشی ماندگار و بی‌دردسر هستید، از تکنیک اصلی یا همان سوراخ کردن لب استفاده کنید.

امروزه بسته به سلیقه شخص، محل‌های متفاوتی برای پیرسینگ در نظر گرفته می‌شود مانند لب، ابرو، زبان، بینی، ناف، ناحیه تناسلی و …

در این مقاله با ما همراه باشید تا با مزایا و معایب این روش آشنا شوید و در ارتباط با مراقبت‌های بعد از آن اطلاعات جامعی کسب کنید.

پیرسینگ برای لب
پیرسینگ برای لب

یکی از محل‌های شایع و پرطرفدار، پیرسینگ لب است. پیرسینگ می‌تواند در لب بالا یا پایین، انجام شود.

محل‌های شایع و پرطرفدار پیرسینگ گوشه‌های لب و وسط لب پایین است. افراد کمی هم علاقه به پرسینگ وسط لب بالا دارند. معمولاً پیرسینگ ابرو طرفداران کمی دارد.

محل‌های انجام پیرسینگ لب
محل‌های انجام پیرسینگ لب

پیرسینگ مورد استفاده در لب باید از جنس استیل و تیتانیوم باشد، البته پرسینگ‌هایی از جنس طلا و نقره گزینه بهتری است ولی به علت گران بودن ممکن است خرید آن برای همه مقدور نباشد.

پرسینگ‌های از جنس نیکل معمولا آلرژی‌زا هستند بنابراین در افرادی که سابقه آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود.

پیرسینگ لب چیست؟

امروزه پیرسینگ لب یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی چهره است که هم مورد استفاده خانم‌ها و هم آقایان قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که پیرسینگ لب دارای انواع مختلفی هستند و فرد می‌تواند استایل مورد نظر خود را برای لب‌های خود انتخاب کند. ناگفته نماند که این تکنیک در دسته روش‌های نیمه تهاجمی قرار دارد و با درد خفیفی همراه است. میزان درد حین انجام این تکنیک، نسبت به آستانه تحمل هر فرد متفاوت است.

انواع پیرسینگ لب

همانطور که گفتیم، سوراخ کردن لب دارای انواع مختلفی است که تعدادی از آنها نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند:

پیرسینگ لبرت

این مدل پرسینگ در مرکز میانی لب پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا از وسایلی مانند نگین میخی و جواهرات میله‌ای شکل در این قسمت استفاده می‌شود.

پیرسینگ فیلتروم

در دسته پیرسینگ‌های بسیار محبوب قرار دارد که اغلب خانم‌ها از آن استفاده می‌کنند. این سوراخ در فرورفتگی بالای لب انجام می‌شود و برای آن از وسایل بسیار ریز استفاده می‌کنند.

پیرسینگ بالای لب - فیلتروم
پیرسینگ بالای لب – فیلتروم

پیرسینگ مدوسا

پیرسینگ مدوسا در فرو رفتگی بالای لب در نزدیکی زیر تیغه بینی انجام می‌شود، البته ناگفته نماند که بسیاری از افراد درخواست دارند تا این سوراخ را به جای فرورفتگی بالای لب، در اطراف لب ایجاد کنند.

پیرسینگ مونرو

این نوع پیرسینگ که زیاد میان افراد دیده می‌شود، در سمت چپ لب بالایی انجام می‌شود. در این نوع سوراخ ایجاد شده، از وسایل تزئینی بزرگ مانند نگین‌های بزرگ و یا میله منحنی استفاده می‌کنند.

پیرسینگ مدونا

پیرسینگ مدونا در میان خانم‌ها بسیار رواج دارد، در سمت راست لب بالایی قرار می‌گیرد. برای این نوع سوراخ، فرد می‌تواند از وسایل بزرگتر و میله‌های منحنی تقریبا بزرگ استفاده کنند.

مراحل انجام پیرسینگ لب

پیرسینگ کردن لب شاید از نظر برخی افراد ساده به نظر برسد اما توجه داشته باشید که از تلاش برای انجام این کار در منزل خودداری کنید. بهتر است قبل از انجام پیرسینگ در ناحیه لب‌ها، برای ضد عفونی کردن از محلول آنتی باکتریال استفاده شود زیرا این کار موجب شده تا به عفونت‌های باکتریایی دچار نشوید. سوزن‌های مخصوص سوراخ کردن بسیار نازک بوده و قطر ½ میلیمتر دارند. برخی از پزشکان به جای سوزن از انژیوکت برای سوراخ کردن استفاده می‌کنند.

طرز انجام پیرسینگ برای لب
طرز انجام پیرسینگ برای لب

هنگامی که پزشک پیرسینگ را انجام می‌دهد، باید لب‌ها به سمت بالا کشیده شوند تا سوراخ به درستی ایجاد شود. سوراخ را از یک سمت بافت لب تا انتها انجام نمی‌دهیم و بعد از اینکه سوزن را به نصفی از بافت وارد کردیم، آن را خارج کرده و از قسمت پشتی بافت لب ادامه کار را انجام می‌دهیم تا قطر سوراخ از هر طرف یکسان باشد. پس از آن با عبور وسیله مخصوص از بافت لب در نقاط خاصی که احتمال آسیب عروق و اعصاب لب وجود نداشته باشد، پیرسینگ را جاگذاری می‌کنیم.

آیا پیرسینگ لب درد دارد؟

میزان درد ناشی از این روش به نوع سوراخ کردن بافت لب و آستانه تحمل درد افراد بستگی دارد اما ما از بیحسی استفاده می‌کنیم که موجب می‌شود تا دردی در حین انجام کار احساس نشود. ممکن است زیباجو بعد از پایان این فرآیند و از بین رفتن اثر بیحسی با کمی ناخوشی در ناحیه لب‌های خود مواجه شود که بعد از گذشت ساعاتی این ناخوشی از بین می‌رود.

مدت زمان انجام پیرسینگ لب چقدر است؟

مدت زمان انجام این کار حداکثر بین 5 تا 10 دقیقه است.

آیا پرسینگ لب برای آقایان کاربرد دارد؟

چندی پیش این تکنیک زیبا بیشتر در میان بانوان رواج داشت و اگر آقایان پیرسینگ لب انجام می‌دادند، برای افراد تعجب‌آور بود اما امروزه این روش در انواع مدل‌ها نیز برای آقایان به خصوص نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا پیرسینگ لب دائمی است؟

این روش در دسته تکنیک‌های زیبایی نیمه دائمی قرار دارد، زیرا در برخی اشخاص سوراخ ایجاد شده با عدم مراقبت صحیح، در مدت زمان کوتاهی رو به انسداد می‌رود اما در بعضی دیگر ماجرا اینگونه نیست و پیرسینگ ایجاد شده بدون هیچ مشکلی مداوم باقی خواهد ماند. همچنین باید این مورد را بدانید که هر چه مدت زمان سوراخ ایجاد شده بر بافت لب بیشتر باشد، بسته شدن آن سخت‌‌تر خواهد شد و در برخی موارد مشاهده شده است که به هیچ عنوان بسته نمی‌شود.

آیا انجام پیرسینگ دوره نقاهت دارد؟

خیر. پس از انجام پیرسینگ می‌توانید به فعالیت روزانه خود بپردازید.

مراقبت های بعد از پیرسینگ چیست؟

 • به مدت یک هفته، بعد از هر وعده غذایی از دهان شویه استفاده کنید.
 • روزانه دوبار پیرسینگ را در جهات مختلف بچرخانید.
 • به مدت 24 ساعت دوش نگیرید.
 • به مدت 24 تا 48 ساعت غذا و نوشیدنی‌های خیلی گرم نخورید.
 • حداقل به مدت 4 هفته پیرسینگ خود را برای تعویض، خارج نکنید.

عوارض پیرسینگ لب چیست؟

ممکن است بعد از انجام این کار، برخی از عوارض زیر را مشاهده کنید:

 • از عوارض پیرسینگ می‌توان به کبودی و گاهی تورم اشاره کرد که خود به خود برطرف می‌شود.
 • عارضه دیگر واکنش آلرژیک یا حساسیت به پیرسینگ است، بنابراین کسانی که به بدلیجات حساسیت دارند باید از پیرسینگ طلا و یا نقره استفاده کنند.
 • عفونت عارضه‌ای است که چندان شایع نیست و به مراقبت و رعایت دستورهای بعد از پیرسینگ از طرف فرد بر می‌گردد. در صورت ایجاد عفونت نیاز به مشورت با پزشک معالج است.
 • از عوارض نادر پیرسینگ به وجود آمدن گوشت اضافه در محل پیرسینگ است که در صورت مشاهده این علایم بابد به پزشک خود اطلاع دهید.

هشدار

متاسفانه دیده شده که عمل پیرسینگ گاهی در محل‌های غیرمجاز مانند مغازه، آرایشگاه و … انجام می‌شود، حال اینکه این کار نیاز به محیط بهداشتی و استفاده از ابزار استریل برای پیشگیری از انتقال عفونت دارد و نیز باید توسط پزشکی که آشنا به آناتومی عروق، اعصاب و عضلات صورت است انجام شود تا از عوارض غیرقابل جبران مثل آسیب عصبی و عروقی پیشگیری شود.

هزینه پیرسینگ لب چقدر است؟

هزینه پیرسینگ لب به عوامل مختلفی چون نوع پیرسینگ، ناحیه مورد نظر و دستمزد پزشک بستگی دارد. هزینه پیرسینگ زیاد نیست بنابراین برای کمتر شدن میزان آن، به آرایشگاه‌ها و مراکز نامعتبر مراجعه نکنید چون در اطراف لب عصب وجود دارد و ممکن است به آنها آسیب بزنند.

برای پیرسینگ لب چه کار کنیم؟

برای پیرسینگ لب در تهران میتوانید با کلینیک تخصصی زیبایی دکتر پارسیان‌فر به شماره 09303839919 تماس بگیرید یا در تلگرام یا واتس‌اپ پیام ارسال کنید.

مشاهده نمونه کارهای پیرسینگ

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 37 عدد و میانگین امتیازها 4.3]

یک نظر

 • مارال گفت:

  سلام من دیشب پرسینگ لب زدم الان خیلی ورم کرده و پرسینگم رفته تو گوشت لبم بعد من رسینگو در اوردم باید چیکار کنم تا ورمش بخابه

 • Parisa گفت:

  سلام . من به بدلیجات حساسیت دارم تاحالا پیرسینگ نزدم بخاطر اینکه حتی گوشواره بدل مینداختم گوشم زخم میشد و تا چند هفته درد میکرد و مدام زخمش تازه تر میشد و ی ماه ک می‌گذشت خوب میشد . الان میخوام پیرسینگ لب بزنم اگه نکات بهداشتی رو رعایت کنم بازم احتمال اینکه لبم عفونت کنه هست ؟؟؟؟

 • طهدی گفت:

  سلام من پرسینگ لب زدم از داخل لبم بسته شده ولی هیچ مشگلی ندارم چه کنم

 • Setareh گفت:

  سلام من پیرسینک اسمایل زدم حدود 2 ماه پیش.. حدود 1 هفته بود ک میسوخت پیرسینگم و دراوردم با اب نمک مدام دهان شویه کردم خوب شد دوباره پیرسینگ انداختم. الان میبینم که سوراخش گشاد شده و احساس میکنم یه لایه خیلی نازک مونده تا پاره شه.. چیکارش کنم.. کاری میشه کرد؟ دربیارم چقدر طول میکشه پر شه؟ پیرسینگمو دوست دارم.. بعدش میتونم دوباره سوراخ کنم؟

 • فاطی گفت:

  سلام.من میخوام پیرسینگ لب بزنم خیلی درد غیرقابل تحملی داره یانه ؟و اینکه در آینده بخوام درش بیارم جاش میمونه ؟

  • سلام. اگر با بیحسی انجام شود بدون درد است یا اینکه درد بسیار کمی را احساس میکنید، پس نگران درد نباشید. اگر آن را بیرون بیارید ممکنه یکم جای آن بماند. اگر نیاز به پیرسینگ دارید میتوانید با ما به شماره 09303839919 تماس بگیرید یا پیام دهید.

  • Zahra گفت:

   سلام ن گلم من انجام میدم و اصلا درد و یا اینک جاش نمیمونه

 • ناشناس گفت:

  سلام پیرسینگ لب زدم گفتن با اب نمک دریا و جناتامیایسین بزنم بهش ولی من آب نمک دریا میزنم یکم میخاره حس میکنم حساسیت دارم. بجاش چی میتونم بزنم تا خوب بشه کامل؟

 • ahmad گفت:

  سلام من سیگاریم
  پرسینگ لب زدم
  سیگار بکشم ایراد داره ؟؟

 • yekta گفت:

  سلام من دیشب پیرسینگ لب زدم درد نداشت مسکن خوردم اروم شد
  فقط سیگار میکشم گفته نکش تا ۱۰ روز چیکار کنم نکشم؟ پماد جنتامایسین روزی چند بار باید زده بشه روی لبم؟ ممنون میشم پاسخ بذین

 • هلی گفت:

  سلام میخوام پیرسینگ لب بزنم میترسم گوش اضافه در بیاد چیکار کنم؟

 • ناشناس گفت:

  سلام من ۴و۵روزه که پیرسینگ لب زدم ک الان از داخل خیلی درد میکنه می‌خندم کِش میاد و کلنم درد میکنه باید چیکار کنم؟؟ لطفا راهنماییم کنید

 • ساجده گفت:

  سلام ببخشید یه سوالی داشتم
  میخوام پیرسینگ بزنم ولی باید بعد از اینکه پیرسینگ زدم درش بیارم چون کلاس دارم و اجازه نمیدن.
  میتونم بعد از اینکه زدم درش بیارم؟

 • مائده گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من دو روزی هست که پیرسینگ لب انجام دادم و امروز دیدم که از داخل دهنم فرو رفته تو و انگار مشخص نیست امکان داره گوشت اضافه بخاد بیاد روشو پر کنه؟یا طبیعیه اینا..
  ولی از بیرون که یکم فشارش میدم کاملا میاد به بیرون و اوکی میشه.

 • ناشناس گفت:

  سلام مشکلی نداره ارتودنسی دارم و پرسینگ بزنم؟

 • Zahra گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من اگر بخوام پیرسینگ بزنم در سه ماه کامل پیرسینگ را در نمیارم
  اما برای مدارس در روز شش ساعت پیرسینگ و را در میارم و بعد دوباره میزنمش
  آیا جای سوراخ بسته میشه؟
  و یا زخمی در این مدت ایجاد میشه؟

 • فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من یک ماه بیشتر میشه پرسینگ لب زدم از داخل دهن نه بیرونا
  یه برامدگی در اومده درد داره طبیعیه ؟؟
  این از زمانی در اومده که من یه نوار دایره شکل سلیکونی از داخل جایه پایه پرسینگم گذاشتن که یک وقت از داخل لبم در اثر بادکردنلی اولیه به مشکل نخوره
  هفته های پیش نوارو دراورم خودم با لوازم استریل شده سه چهار روزه این برامدگی در اومده از داخل

 • . گفت:

  سلام .
  اگ بعد از زدن پیرسینگ لب بخوام موقعی که خونه هستم اونو بیرون بیارم به مدت تقریباً شش تا هفت ساعت و بعد باز بزنمش و بعد از زدن پیرسینگ روش یخ بزارم تا ورم یا کبودی نداشته باشه مشکلی داره؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *