دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

پیرسینگ لب

مقدمه

شاید شما هم به عنوان آقا یا خانم به روش زیبایی پیرسینگ لب علاقه داشته باشید و به دنبال انتخاب یک پزشک خوب و مطمئن برای انجام این کار باشید. بسیاری از افراد از انواع فیک و مشابه پیرسینگ لب یعنی بدون ایجاد سوراخ استفاده می‌کنند اما اگر به دنبال روشی ماندگار هستید، از تکنیک اصلی یا همان سوراخ کردن لب استفاده کنید.

امروزه بسته به سلیقه شخص، محل‌های متفاوتی برای پیرسینگ مانند لب، ابرو، زبان، بینی، ناف و حتی ناحیه تناسلی در نظر گرفته می‌شود.

در این مطلب با ما همراه باشید تا با مزایا و معایب این روش آشنا شوید و در ارتباط با مراقبت‌های بعد از آن اطلاعات جامعی کسب کنید.

پیرسینگ لب چیست؟

امروزه پیرسینگ لب یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی چهره یا سایز نقاط بدن است که هم مورد استفاده خانم‌ها و هم آقایان قرار می‌گیرد. پیرسینگ لب انواع مختلفی دارد و فرد می‌تواند استایل مورد نظر خود را برای لب‌های خود انتخاب کند. ناگفته نماند که این تکنیک در دسته روش‌های نیمه تهاجمی قرار دارد و با درد خفیفی همراه است.

پیرسینگ لب
پیرسینگ لب

میزان درد حین انجام این تکنیک، نسبت به آستانه تحمل هر فرد متفاوت است، البته پزشک از بیحس کننده استفاده می‌کند. ضمن اینکه کار بسیار سریع انجام می‌شود.

انواع پیرسینگ لب

همان‌طور که گفتیم، سوراخ کردن لب دارای انواع مختلفی است که تعدادی از آن‌ها نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند:

پیرسینگ لبرت

این مدل پیرسینگ در مرکز میانی لب پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً از وسایلی مانند نگین میخی و جواهرات میله‌ای شکل در این قسمت استفاده می‌شود.

پیرسینگ فیلتروم

در دسته پیرسینگ‌های بسیار محبوب قرار دارد که اغلب خانم‌ها از آن استفاده می‌کنند.

پیرسینگ بالای لب - فیلتروم
پیرسینگ بالای لب – فیلتروم

این سوراخ در فرورفتگی بالای لب انجام می‌شود و برای آن از وسایل بسیار ریز استفاده می‌کنند.

پیرسینگ مدوسا

پیرسینگ مدوسا در فرورفتگی بالای لب در نزدیکی زیر تیغه بینی انجام می‌شود، البته ناگفته نماند که بسیاری از افراد درخواست دارند تا این سوراخ را به جای فرورفتگی بالای لب، در اطراف لب ایجاد کنند.

پیرسینگ مونرو

این نوع پیرسینگ که زیاد میان افراد دیده می‌شود، در سمت چپ لب بالایی انجام می‌شود. در این نوع سوراخ ایجاد شده، از وسایل تزئینی بزرگ مانند نگین‌های بزرگ و یا میله منحنی استفاده می‌کنند.

پیرسینگ مدونا

پیرسینگ مدونا در میان خانم‌ها بسیار رواج دارد، در سمت راست لب بالایی قرار می‌گیرد. برای این نوع سوراخ، فرد می‌تواند از وسایل بزرگ‌تر و میله‌های منحنی تقریباً بزرگ استفاده کنند.

نمونه های مختلف سوراخ کردن لب یا پیرسینگ

برای زدن پیرسینگ لب روش‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از افراد صرفاً پیرس را برای تغییر جزئی در چهره خودشان در نظر می‌گیرند؛ بنابراین به سراغ نمونه‌های ساده‌تر می‌روند؛ اما برای برخی از افراد که نیاز به تغییر زیادی در چهره خودشان دارند، پیرس‌های نگین دار و خاص در نظر گرفته می‌شود. در ادامه برخی از پرطرفدارترین نمونه‌های پیرس لب را ارائه کردیم.

پیرسینگ لب ساده

در این حال یک سوراخ لب در قسمت چپ، راست یا میانی لب ایجاد شده و پیرس حلقه‌ای ساده در این بخش قرار می‌گیرد. در این روش، پزشک از یک آنژیوکت برای پیرسینگ لب کمک می‌گیرد و پیرس را تحت بی‌حسی انجام می‌دهد.

پیرسینگ لبخند یا پیرسینگ اسمایل

پیرسینگ‌های لبخند معمولاً در قسمت زیرین لب و ناحیه اتصال لب و لثه قرار می‌گیرند. این پیرس‌ها دارای یک حلقه نیمه و دو نگین هستند و به محض لبخند زدن، نمایش داده می‌شوند. در این روش استفاده بی‌حسی تزریقی برای پیرسینگ ضروری است. همچنین، احتمال بروز عفونت و مشکلات لثه را برای فرد بیشتر خواهد شد. به طور معمول اغلب افراد نمی‌دانند پیرسینگ اسمایل نشانه چیست و پیر اسمایل را صرفاً برای زیبایی لبخندشان و احساس خوبی که دارد انجام می‌دهند.

پیرسینگ لب نگینی

نگین لب یکی دیگر از نمونه‌های پیرسینگ است که طرفداران زیادی دارد. در این حالت، فرد می‌تواند یک یا چند نگین را در نواحی اطراف لب‌هایش قرار دهد و چهره‌ای متفاوت و جذاب‌تر داشته باشد.

فواید پیرسینگ لب

استفاده از پیرس برای لب دارای مزایا و ویژگی‌های خاصی برای هر فردی است. از جمله مزیت‌های پیرسینگ لب می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • امکان انجام پیرسینگ تحت بی‌حسی و به آسانی
 • امکان زیباتر شدن و تغییر در چهره افراد مختلف
 • تنوع در نمونه‌های مختلف پیرس و امکان انتخاب بهترین نمونه
 • جلب‌توجه به سمت لب‌ها جهت تأثیرگذاری کلامی و رفتاری بیشتر روی دیگران

مراحل انجام پیرسینگ لب

پیرسینگ کردن لب شاید از نظر برخی افراد ساده به نظر برسد؛ اما توجه داشته باشید که اگر بدانید که پیرسینگ لب چگونه انجام می‌شود، از تلاش برای انجام این کار در منزل خودداری خواهید کرد. بهتر است قبل از انجام پیرسینگ در ناحیه لب‌ها، برای ضدعفونی کردن از محلول آنتی باکتریال استفاده شود، زیرا این کار موجب شده تا به عفونت‌های باکتریایی دچار نشوید. سوزن‌های مخصوص سوراخ کردن بسیار نازک بوده و قطر ½ میلی‌متر دارند. برخی از پزشکان به جای سوزن از آنژیوکت برای سوراخ کردن استفاده می‌کنند.

طرز انجام پیرسینگ برای لب

هنگامی که پزشک پیرسینگ را انجام می‌دهد، باید لب‌ها به سمت بالا کشیده شوند تا سوراخ به درستی ایجاد شود. سوراخ را از یک سمت بافت لب تا انتها انجام نمی‌دهیم و بعد از اینکه سوزن را به نصفی از بافت وارد کردیم، آن را خارج کرده و از قسمت پشتی بافت لب ادامه کار را انجام می‌دهیم تا قطر سوراخ از هر طرف یکسان باشد.

طرز انجام پیرسینگ برای لب
طرز انجام پیرسینگ برای لب

پس از آن با عبور وسیله مخصوص از بافت لب در نقاط خاصی که احتمال آسیب عروق و اعصاب لب وجود نداشته باشد، پیرسینگ را جاگذاری می‌کنیم.

محل های پرطرفدار لب برای پیرسینگ

پیرسینگ لب نسبت به پیرسینگ ابرو طرفداران بیشتری دارد.

محل‌های انجام پیرسینگ لب
محل‌های انجام پیرسینگ لب

برخی از نواحی لب برای استفاده از پیرسینگ پرطرفدارتر هستند و اغلب افراد این نواحی را برای پیریسینگ در نظر می‌گیرند. از جمله این نواحی می‌توان به بخش‌های زیر اشاره کرد:

پپرسینگ بالای لب

پیرسینگ بالای لب در نواحی گوشه راست، گوشه چپ و میانی لب انجام می‌شود. با توجه به اینکه به کدام مدل پیرسینگ لب مونرو (Monroe piercing)، پیرسینگ مدل مدوسا یا مدوزا (Medusa piercing) یا پیرسینگ لب مونرو (Monroe piercing) علاقه دارید، پیرسینگ در قسمت بالای لبتان قرار خواهد گرفت.

پیرسینگ وسط لب

پرسینگ وسط لب در بالا یا پایین لب با توجه به سلیقه و شرایط فرد قرار می‌گیرد.

پیرسینگ برای لب
پیرسینگ برای لب

برای قرار دادن پیرس لب در قسمت میانی می‌توانید آن را بالاتر از لب‌هایتان قرار داده و فاصله پیر لب را زیاد در نظر بگیرید. یا پیرسینگ لب را به لب بالا یا لب پایین نزدیک کنید.

پیرسینگ زیر لب

برخی از افراد برای زدن پرسینگ لب، قسمت زیر لب را در نظر می‌گیرند. پرسینگ زیر لب را می‌توانید به صورت تکی زده و یک نگین درخشان در قسمت پایین لبتان داشته باشید. یا اینکه برای زدن پیرسینگ پایین لب به سراغ پیرس دوتایی بروید. در پرسینگ پایین لب دوتایی نیز می‌توانید پیرس‌ها را در قسمت میانی لب‌ها قرار دهید، یا گوشه چپ یا راست زیر لب پایین را برای نصب پیرس انتخاب کنید. حتی می‌توانید پیریس‌های دوتایی را به صورت قرینه در دو طرف گوشه لب پایین قرار دهید.

پیرسینگ کنار لب

انجام پرسینگ کنار لب نیز تا حد زیادی به سلیقه افرادی که این روش را برای تغییر چهره خودشان انتخاب کرده‌اند بستگی دارند.

پیرسینگ کنار لب
پیرسینگ کنار لب

اگر پیرسینگ گوشه لب را برای زیباتر شدن لبخندتان در نظر دارید می‌توانید نگین‌های پیرس را در دو طرف خطوط انتهای لب‌هایتان یا محل اتصال لب بالا و پایین قرار دهید اما در صورتی که پیرسینگ بغل لب را برای زیباتر شدن انتخاب کرده‌اید، پیرس را می‌توانید با فاصله در گوشه راست یا چپ لب‌هایتان قرار دهید.

بهترین جواهرات برای پیرسینگ لب

پیرسینگ مورد استفاده در لب باید از جنس استیل و تیتانیوم باشد، البته پرسینگ‌هایی از جنس طلا و نقره گزینه بهتری است ولی به علت گران بودن ممکن است خرید آن برای همه مقدور نباشد. توجه به این نکته ضروری است، پرسینگ‌های از جنس نیکل معمولاً آلرژی‌زا هستند بنابراین در افرادی که سابقه آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود.

پیرسینگ لب نشانه چیست؟

پیرسینگ جزء فرهنگ و آداب و رسوم مردم ساکن در کشورهای مردم مناطق سودان، پاپوا گینه نو، مالی و اتیوپی است. اهالی این منطقه پیرس لب را به عنوان نماد خلق و با پیروی از اجدادشان و آیین گذشتگان خودشان استفاده می‌کنند.

آیا پیرسینگ لب درد دارد؟

میزان درد به نوع سوراخ کردن بافت لب و آستانه تحمل درد افراد بستگی دارد اما ما از بی‌حسی استفاده می‌کنیم که موجب می‌شود تا دردی در حین انجام کار احساس نشود. ممکن است زیباجو بعد از پایان این فرآیند و از بین رفتن اثر بی‌حسی با کمی ناخوشی در ناحیه لب‌های خود مواجه شود که بعد از گذشت ساعاتی این ناخوشی از بین می‌رود.

مدت زمان انجام پیرسینگ لب چقدر است؟

مدت زمان انجام این کار حداکثر بین 5 تا 10 دقیقه است.

آیا پرسینگ لب برای آقایان کاربرد دارد؟

چندی پیش این تکنیک زیبا بیشتر در میان بانوان رواج داشت و اگر آقایان پیرسینگ لب انجام می‌دادند، برای افراد تعجب‌آور بود اما امروزه این روش در انواع مدل‌ها نیز برای آقایان به خصوص نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا پیرسینگ لب دائمی است؟

این روش در دسته تکنیک‌های زیبایی نیمه دائمی قرار دارد، زیرا در برخی اشخاص سوراخ ایجاد شده با عدم مراقبت صحیح، در مدت زمان کوتاهی رو به انسداد می‌رود اما در بعضی دیگر ماجرا این‌گونه نیست و پیرسینگ ایجاد شده بدون هیچ مشکلی مداوم باقی خواهد ماند. همچنین باید این مورد را بدانید که هر چه مدت زمان سوراخ ایجاد شده بر بافت لب بیشتر باشد، بسته شدن آن سخت‌‌تر خواهد شد و در برخی موارد مشاهده شده است که به هیچ عنوان بسته نمی‌شود.

آیا انجام پیرسینگ دوره نقاهت دارد؟

خیر. پس از انجام پیرسینگ می‌توانید به فعالیت روزانه خود بپردازید.

هزینه پیرسینگ لب چقدر است؟

هزینه پرسینگ لب یا سوراخ لب به عوامل مختلفی چون نوع پیرسینگ، ناحیه مورد نظر و دستمزد پزشک بستگی دارد. هزینه پیرسینگ زیاد نیست بنابراین برای کمتر شدن میزان آن، به آرایشگاه‌ها و مراکز نامعتبر مراجعه نکنید چون در اطراف لب عصب وجود دارد و ممکن است به آن‌ها آسیب بزنند.

آیا جای پیرسینگ لب میماند؟

جای پیرسینگ برای همیشه روی عضو مورد نظر باقی خواهد ماند؛ بنابراین قبل از زدن پیرس حتماً از انجام این کار مطمئن شوید.

برای پیرسینگ لب چه کار کنیم؟

برای پیرسینگ لب در تهران می‌توانید با مطب زیبایی دکتر پارسیان‌فر به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ تماس بگیرید یا در تلگرام یا واتس‌اپ پیام ارسال کنید.

مراقبت بعد از انجام پیرسینگ لب

توجه به مراقبت‌های پیرسینگ لب مانع از بروز عوارض جانبی برای متقاضیان که سوراخ لب و نصب نگین را برای زیباتر شدن انتخاب کرده‌اند می‌شود. چون اگر تحت نظر پزشک متخصص این کار را انجام داده باشید نیز باز هم ممکن است با عوارضی مواجه شوید که احتمال بروز عفونت را افزایش می‌دهد اما در صورتی که مراقبت بعد از پیرسینگ لب را به خوبی رعایت کنید، احتمال بروز عوارض بعد از پیرس به شدت برایتان کاهش پیدا می‌کند.

 1. به مدت یک هفته، بعد از هر وعده غذایی از دهان شویه استفاده کنید.
 2. روزانه دو بار پیرسینگ را در جهات مختلف بچرخانید.
 3. به مدت 24 ساعت دوش نگیرید.
 4. به مدت 24 تا 48 ساعت غذا و نوشیدنی‌های خیلی گرم نخورید.
 5. حداقل به مدت 4 هفته پیرسینگ خود را برای تعویض، خارج نکنید.

عوارض پیرسینگ لب

ممکن است بعد از انجام سوراخ لب برای پیرس با عوارض پرسینگ لب مواجه شوید. از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • از عوارض پیرسینگ می‌توان به کبودی و گاهی تورم اشاره کرد که خود به خود برطرف می‌شود.
 • عارضه دیگر واکنش آلرژیک یا حساسیت به پیرسینگ است، بنابراین کسانی که به بدلیجات حساسیت دارند باید از پیرسینگ طلا یا نقره استفاده کنند.
 • عفونت عارضه‌ای است که چندان شایع نیست و به مراقبت و رعایت دستورهای بعد از پیرسینگ از طرف فرد بر می‌گردد. در صورت ایجاد عفونت نیاز به مشورت با پزشک معالج است.
 • از عوارض نادر پیرسینگ به وجود آمدن گوشت اضافه در محل پیرسینگ است که در صورت مشاهده این علایم باید به پزشک خود اطلاع دهید.

درمان عفونت پیرسینگ لب

اگر به دلیل انجام پیرسینگ در محل غیرمجاز یا عدم رعایت نکات بهداشتی پس از پیرس یا سوراخ لب دچار عفونت شدید، باید بدانید که برای عفونت پیرسینگ لب چه باید کرد. برای درمان عفونت پیرسینگ لب، باید حتماً محلی که دچار عفونت شده را مدام ضدعفونی کرده و تمیز کنید.

سپس باید از پماد برای عفونت پیرسینگ لب استفاده کنید، تا میکروب‌ها و باکتری‌هایی که موجب بروز این مشکل شده‌اند به مرور برطرف شوند و شاهد بهبود محل زخم باشید. نحوه استفاده از داروهای درمان عفونت را پزشک متخصص در اختیارتان قرار می‌دهد و حتماً باید طبق دستورالعمل‌های تجویز شده عمل کنید.

هشدار

متأسفانه دیده شده که عمل پیرسینگ گاهی در محل‌های غیرمجاز مانند مغازه یا آرایشگاه انجام می‌شود، حال اینکه این کار نیاز به محیط بهداشتی و استفاده از ابزار استریل برای پیشگیری از انتقال عفونت دارد و نیز باید توسط پزشکی که آشنا به آناتومی عروق، اعصاب و عضلات صورت است انجام شود تا از عوارض غیرقابل جبران مثل آسیب عصبی و عروقی پیشگیری شود.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 42 عدد و میانگین امتیازها 4.3]
دکتر سعید پارسیان فر وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫289 نظر

 • ناشناس گفت:

  سلام من دو روزه پرسینگ زدم و لبم یکم روم کرده و درد میکنه این طبیعیه؟

 • Milly گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه روزه پیرسینگ لب زدم و میخواستم بدونم مسواک زدن مشکلی بوجود نمیاره واسش؟
  بعد از هر وعده غذایی هم بهم گفتن آب نمک قرقره کنم، کلا نمیدونم چکاری کنم عفونت ایجاد نشه.

  • سلام. مسواک زدن موردی نداره. معمولا بعد از پیرسینگ لب نیاز به مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت هست. برای تجویز آنتی بیوتیک مناسب به پزشک معالجتون مراجعه کنید.

  • H_kh2000 گفت:

   ‌سلام وقت بخیر
   5 روزی میشه پرسینگ اسمایل زدم. پرسینگو میچرخونم سوزش و درد داره .
   خانمی که پرسینگو زد گفت تا یه هفته باید از دخانیات اجتناب کنید و از دهانشویه و قرص چرک خشک کن استفاده کنید و من هیچ کدوم از اینارو رعایت نکردم. ممکنه از اینا باشه؟!
   اگه میشه یه شربت برای درد و عفونت همین معرفی کنید.

   • درود
    شما ۲ تا اشتباه مرتکب شدید، اول اینکه پیش غیرپزشک پیرسینگ انجام دادید و دوم اینکه مراقبت های بعد از پیرسینگ را رعایت نکردید.
    برای معاینه از نزدیک و تجویز درمان مناسب به نزدیکترین پزشک محل سکونت خود مراجعه کنید.

 • مریم گفت:

  سلام من پیرسینگ اسمایل زدم جا باز کرده لثم و اومده پایین و درد دارم چیکار بایدکنم نمیتونم درش هم بیارم خیلی سفته

 • Bahar گفت:

  سلام من حدود سه هفته اس پیرسینگ لب زدم نه عفونت کرد نه درد داشت میخوام بدونم میشه قبل از یکماه پیرسینگ و عوض کنم و پیرسینگ حلقه ای بندازم؟

 • هانی گفت:

  من لبم پرسینگ زدم و اولیش کوتاه بوده تعویضش کردم بعد از چن روز گیر میکنه تو پتو و خون می اید و ورم میکند چیکار باید کنم و ورمشم هرکاری میکنم خوب نمیشه

 • علیسان گفت:

  سلام. وقتتون بخیر
  پیرسینگ لب و ابرو درمیاد مثلا برای وقتی که مدرسه هست؟ و اینکه در بیاد خودمون میتونیم جا بندازیم یا پزشک باید جا بندازه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 • ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید. پرسینگ لب زدم ولی بعد از چند روز پرسینگم از داخل فرو رفته در لبم نمیدونم چجوری منظورمو برسونم و خیلی هم درد دارم.

 • mikey گفت:

  سلام خسته نباشید
  من شیش روز پیش پیرسینگ لب زدم و الان لبم از داخل کمی درد داره و یه چیز سفیدی کنار سوراخ پیرسینگم از داخل دراومده
  خواستم ببینم عادیه؟ و چیکار کنم تا برطرف بشه

 • Mobina گفت:

  سلام من بعد ۳ماه پیرسینگ‌اسمایل لمو در آوردم میخواستم بپرسم جاش پر میشه ؟

 • Parmis گفت:

  سلام من میخاستم پیرسینگ لب بزنم
  با انژوکت سبز بزنم یا طوسی؟
  و اینکه چن روز نباید پیرسینگ رو دراورد؟

  • پیرسینگ از پروسیجرهای پزشکی هست و فقط باید در مراکز پزشکی و توسط پزشک انجام شود، در غیر این صورت میتواند منجر به عوارض غیرقابل جبران مثل آسیب به عروق، اعصاب و … شود.

 • اوا گفت:

  سلام. میشه تو دوتا پرسینگ رو باهم زد مثلا پرسینگ سمت راست لب با سمت چپ میشه؟؟

 • Maria گفت:

  سلام من میخام با انژوکت سوراخ کنم بهم گفتن باید از انژوکت طوسی تهیه کنم اما انژوکت طوسی برا پیر لب یکم بزرگ نیست؟؟

  • سلام وقت بخیر. انجام پرسینگ کار بسیار پیچیده و نیاز به آشنایی با آناتومی عروق و اعصاب لب دارد. انجام آن توسط افراد غیر پزشک میتواند عوارض غیر قابل جبرانی داشته باشد.

 • سمیرا گفت:

  سلام من امروز پیرسینگ لب زدم ولی همش خون میاد از داخل این عادیه ???