دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

پیرسینگ لب

مقدمه

شاید شما هم به عنوان یک آقا و یا یک خانم به روش زیبایی پیرسینگ لب علاقه داشته باشید و به دنبال انتخاب یک پزشک خوب و مطمئن برای انجام این کار باشید. بسیاری از افراد از انواع فیک و مشابه پیرسینگ لب یعنی بدون ایجاد سوراخ استفاده می‌کنند اما اگر به دنبال روشی ماندگار و بی‌دردسر هستید، از تکنیک اصلی یا همان سوراخ کردن لب استفاده کنید.

امروزه بسته به سلیقه شخص، محل‌های متفاوتی برای پیرسینگ در نظر گرفته می‌شود مانند لب، ابرو، زبان، بینی، ناف، ناحیه تناسلی و …

در این مقاله با ما همراه باشید تا با مزایا و معایب این روش آشنا شوید و در ارتباط با مراقبت‌های بعد از آن اطلاعات جامعی کسب کنید.

پیرسینگ برای لب
پیرسینگ برای لب

یکی از محل‌های شایع و پرطرفدار، پیرسینگ لب است. پیرسینگ می‌تواند در لب بالا یا پایین، انجام شود.

محل‌های شایع و پرطرفدار پیرسینگ گوشه‌های لب و وسط لب پایین است. افراد کمی هم علاقه به پرسینگ وسط لب بالا دارند. معمولاً پیرسینگ ابرو طرفداران کمی دارد.

محل‌های انجام پیرسینگ لب
محل‌های انجام پیرسینگ لب

پیرسینگ مورد استفاده در لب باید از جنس استیل و تیتانیوم باشد، البته پرسینگ‌هایی از جنس طلا و نقره گزینه بهتری است ولی به علت گران بودن ممکن است خرید آن برای همه مقدور نباشد.

پرسینگ‌های از جنس نیکل معمولا آلرژی‌زا هستند بنابراین در افرادی که سابقه آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود.

پیرسینگ لب چیست؟

امروزه پیرسینگ لب یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی چهره است که هم مورد استفاده خانم‌ها و هم آقایان قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که پیرسینگ لب دارای انواع مختلفی هستند و فرد می‌تواند استایل مورد نظر خود را برای لب‌های خود انتخاب کند. ناگفته نماند که این تکنیک در دسته روش‌های نیمه تهاجمی قرار دارد و با درد خفیفی همراه است. میزان درد حین انجام این تکنیک، نسبت به آستانه تحمل هر فرد متفاوت است.

انواع پیرسینگ لب

همانطور که گفتیم، سوراخ کردن لب دارای انواع مختلفی است که تعدادی از آنها نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند:

پیرسینگ لبرت

این مدل پرسینگ در مرکز میانی لب پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا از وسایلی مانند نگین میخی و جواهرات میله‌ای شکل در این قسمت استفاده می‌شود.

پیرسینگ فیلتروم

در دسته پیرسینگ‌های بسیار محبوب قرار دارد که اغلب خانم‌ها از آن استفاده می‌کنند. این سوراخ در فرورفتگی بالای لب انجام می‌شود و برای آن از وسایل بسیار ریز استفاده می‌کنند.

پیرسینگ بالای لب - فیلتروم
پیرسینگ بالای لب – فیلتروم

پیرسینگ مدوسا

پیرسینگ مدوسا در فرو رفتگی بالای لب در نزدیکی زیر تیغه بینی انجام می‌شود، البته ناگفته نماند که بسیاری از افراد درخواست دارند تا این سوراخ را به جای فرورفتگی بالای لب، در اطراف لب ایجاد کنند.

پیرسینگ مونرو

این نوع پیرسینگ که زیاد میان افراد دیده می‌شود، در سمت چپ لب بالایی انجام می‌شود. در این نوع سوراخ ایجاد شده، از وسایل تزئینی بزرگ مانند نگین‌های بزرگ و یا میله منحنی استفاده می‌کنند.

پیرسینگ مدونا

پیرسینگ مدونا در میان خانم‌ها بسیار رواج دارد، در سمت راست لب بالایی قرار می‌گیرد. برای این نوع سوراخ، فرد می‌تواند از وسایل بزرگتر و میله‌های منحنی تقریبا بزرگ استفاده کنند.

مراحل انجام پیرسینگ لب

پیرسینگ کردن لب شاید از نظر برخی افراد ساده به نظر برسد اما توجه داشته باشید که از تلاش برای انجام این کار در منزل خودداری کنید. بهتر است قبل از انجام پیرسینگ در ناحیه لب‌ها، برای ضد عفونی کردن از محلول آنتی باکتریال استفاده شود زیرا این کار موجب شده تا به عفونت‌های باکتریایی دچار نشوید. سوزن‌های مخصوص سوراخ کردن بسیار نازک بوده و قطر ½ میلیمتر دارند. برخی از پزشکان به جای سوزن از انژیوکت برای سوراخ کردن استفاده می‌کنند.

طرز انجام پیرسینگ برای لب
طرز انجام پیرسینگ برای لب

هنگامی که پزشک پیرسینگ را انجام می‌دهد، باید لب‌ها به سمت بالا کشیده شوند تا سوراخ به درستی ایجاد شود. سوراخ را از یک سمت بافت لب تا انتها انجام نمی‌دهیم و بعد از اینکه سوزن را به نصفی از بافت وارد کردیم، آن را خارج کرده و از قسمت پشتی بافت لب ادامه کار را انجام می‌دهیم تا قطر سوراخ از هر طرف یکسان باشد. پس از آن با عبور وسیله مخصوص از بافت لب در نقاط خاصی که احتمال آسیب عروق و اعصاب لب وجود نداشته باشد، پیرسینگ را جاگذاری می‌کنیم.

آیا پیرسینگ لب درد دارد؟

میزان درد ناشی از این روش به نوع سوراخ کردن بافت لب و آستانه تحمل درد افراد بستگی دارد اما ما از بیحسی استفاده می‌کنیم که موجب می‌شود تا دردی در حین انجام کار احساس نشود. ممکن است زیباجو بعد از پایان این فرآیند و از بین رفتن اثر بیحسی با کمی ناخوشی در ناحیه لب‌های خود مواجه شود که بعد از گذشت ساعاتی این ناخوشی از بین می‌رود.

مدت زمان انجام پیرسینگ لب چقدر است؟

مدت زمان انجام این کار حداکثر بین 5 تا 10 دقیقه است.

آیا پرسینگ لب برای آقایان کاربرد دارد؟

چندی پیش این تکنیک زیبا بیشتر در میان بانوان رواج داشت و اگر آقایان پیرسینگ لب انجام می‌دادند، برای افراد تعجب‌آور بود اما امروزه این روش در انواع مدل‌ها نیز برای آقایان به خصوص نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا پیرسینگ لب دائمی است؟

این روش در دسته تکنیک‌های زیبایی نیمه دائمی قرار دارد، زیرا در برخی اشخاص سوراخ ایجاد شده با عدم مراقبت صحیح، در مدت زمان کوتاهی رو به انسداد می‌رود اما در بعضی دیگر ماجرا اینگونه نیست و پیرسینگ ایجاد شده بدون هیچ مشکلی مداوم باقی خواهد ماند. همچنین باید این مورد را بدانید که هر چه مدت زمان سوراخ ایجاد شده بر بافت لب بیشتر باشد، بسته شدن آن سخت‌‌تر خواهد شد و در برخی موارد مشاهده شده است که به هیچ عنوان بسته نمی‌شود.

آیا انجام پیرسینگ دوره نقاهت دارد؟

خیر. پس از انجام پیرسینگ می‌توانید به فعالیت روزانه خود بپردازید.

مراقبت های بعد از پیرسینگ چیست؟

 • به مدت یک هفته، بعد از هر وعده غذایی از دهان شویه استفاده کنید.
 • روزانه دوبار پیرسینگ را در جهات مختلف بچرخانید.
 • به مدت 24 ساعت دوش نگیرید.
 • به مدت 24 تا 48 ساعت غذا و نوشیدنی‌های خیلی گرم نخورید.
 • حداقل به مدت 4 هفته پیرسینگ خود را برای تعویض، خارج نکنید.

عوارض پیرسینگ لب چیست؟

ممکن است بعد از انجام این کار، برخی از عوارض زیر را مشاهده کنید:

 • از عوارض پیرسینگ می‌توان به کبودی و گاهی تورم اشاره کرد که خود به خود برطرف می‌شود.
 • عارضه دیگر واکنش آلرژیک یا حساسیت به پیرسینگ است، بنابراین کسانی که به بدلیجات حساسیت دارند باید از پیرسینگ طلا و یا نقره استفاده کنند.
 • عفونت عارضه‌ای است که چندان شایع نیست و به مراقبت و رعایت دستورهای بعد از پیرسینگ از طرف فرد بر می‌گردد. در صورت ایجاد عفونت نیاز به مشورت با پزشک معالج است.
 • از عوارض نادر پیرسینگ به وجود آمدن گوشت اضافه در محل پیرسینگ است که در صورت مشاهده این علایم بابد به پزشک خود اطلاع دهید.

هشدار

متاسفانه دیده شده که عمل پیرسینگ گاهی در محل‌های غیرمجاز مانند مغازه، آرایشگاه و … انجام می‌شود، حال اینکه این کار نیاز به محیط بهداشتی و استفاده از ابزار استریل برای پیشگیری از انتقال عفونت دارد و نیز باید توسط پزشکی که آشنا به آناتومی عروق، اعصاب و عضلات صورت است انجام شود تا از عوارض غیرقابل جبران مثل آسیب عصبی و عروقی پیشگیری شود.

هزینه پیرسینگ لب چقدر است؟

هزینه پیرسینگ لب به عوامل مختلفی چون نوع پیرسینگ، ناحیه مورد نظر و دستمزد پزشک بستگی دارد. هزینه پیرسینگ زیاد نیست بنابراین برای کمتر شدن میزان آن، به آرایشگاه‌ها و مراکز نامعتبر مراجعه نکنید چون در اطراف لب عصب وجود دارد و ممکن است به آنها آسیب بزنند.

برای پیرسینگ لب چه کار کنیم؟

برای پیرسینگ لب در تهران میتوانید با کلینیک تخصصی زیبایی دکتر پارسیان‌فر به شماره 09303839919 تماس بگیرید یا در تلگرام یا واتس‌اپ پیام ارسال کنید.

برای مشاهده نمونه کارهای پیرسینگ اینجا کلیک کنید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 32 عدد و میانگین امتیازها 4.4]

‫181 نظر

 • آتوسا گفت:

  سلام من پیرسینگ زیر لب را یک دکتر انجام داد برایم و بعد خون ریزی شدیدی داشت که مجبور شدم پرسینگ را در آوردم تا خون ریزی اش قطع شد میشه بگید دلیلش چیه و اینکه به نظرتون دوباره پرسینگ زیر لب رو انجام بدم اما با فاصله از محل قبلیش؟
  ممنون میشم پاسخ دهید

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   احتمالاً موقع انجام پیرسینگ، یکی از رگهای عروقی شما آسیب دیده است. به همین دلیل خونریزی دارید.
   اگر پیرسینگ توسط یک متخصص انجام شود، چنین مشکلی پیش نمی‌آید.

 • مناسلحشوری گفت:

  سلام من یه هفته س پیرسینگ لب زدم گوشه لبم زدم، پشیمون شدم بخوام درش بیارم چه مراقبتایی داره که بسته بشه جاش میشه بهم بگید من تهران نیستم

 • مهسا گفت:

  سلام ی سوال اگه سایز پیرسینگ استاندارد باشه در غذا خوردن مشکلی پیش نمیاد مثلا بالا پایین بشه یا پشت دندون گیر کنه و اینکه بهتره سری پشتش چجوری باشه

 • فالا گفت:

  ممکنه ادم بمیره؟

 • ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دو روز پیش،وسط لب پایینم رو پیِر زدم
  و هنوز درد داره و و وقتی میخوام بخندم انگار از وسط لبم خشک هست و داره باز میشه
  اما اصلا لبم خشک نیست و از بالم لب های مخصوص استفاده میکنم

 • یلدا گفت:

  سلام وقتتون بخسر ببخشید من میخام پریسینگ لب و ابرو بزنم ولی خیلیا میگن عفونت میکنه و درد میکنه و اینجور چیزا و برای اینکه پریسینگ خوب جا بیوفته روزانه باید چیکار کنیم و برای در اوردنش سخت باید تلاش کنیم و خودم حس میکنم درد سر های زیادی داره ممنون میشم یه مشورتی کنید بذای این موضوع

  • مدیریت گفت:

   سلام
   ما پیرسینگ را در شرایط استریل انجام می‌دهیم ولی بقیه مراقبت‌ها به عهده خودتون هست و اگر این مراقبت‌ها را انجام ندهید، می‌تواند مشکل‌زا شود. با واتس‌اپ ما به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ پیام دهید تا اطلاعات بیشتری به شما دهیم.
   با تشکر

 • zhina گفت:

  سلام وقتتون بخیر . بعد از پیرسینگ لب ورزش سنگین و فعالیت سنگین که مشکلی نداره؟

 • پرنیان گفت:

  گوش و دماغ هم سوراخ می‌کنید؟ ما اگه پیرسینگ لب انجام بدیم باید برای هر خوردنی درش بیاریم؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله انجام میدهیم.
   خیر نیازی نیست پیرسینگ را بیرون بیاورید.

   • Amirreza گفت:

    سلام وقتتون بخیر من تازه پیرسینگ لب انجام دادم وسط لب پایین
    هیچ مشکلی نداره
    فقط میخام غدا بخورم پشت پیرسینگ به لثم گیر میکنه راهکاری داره؟
    یا همینجوری میمونه یا عادی میشهl

 • لی لی گفت:

  من پرسینگ لب زدم از داخل لبم انگار که ابسه شده و از بیرون هم کمی متورم و قرمز چیکار کنم !؟؟؟؟!

 • غزال گفت:

  پرسینگ لبم عفونت کرده به جاش نخ انداختم ، داشت دیوونم میکرد ، چیکار کنم؟خیلی استرس دارم ، جای پرسینگم ورم کرده انگار

 • Sahar گفت:

  سلام.من زیر لبم و دقیقا جایی که میخوام پیرسینگ بزنم یه خال ریز پوستی از بدو تولد داشتم که هیچوقت اذیتم نکرده.بنظرتون مشکلی ایجاد میشه اگه روی اون، پیرسینگ بزنم؟
  یا اول باید به متخصص پوست مراجعه کنم؟

  • مدیریت گفت:

   سلام
   روی خال نمیشود پیرسینگ انجام داد. بهتر است خال شما را برداریم و بعد بر روی جای خال پیرسینگ بزنیم. در صورت تمایل لطفاً با کلینیک ما به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ تماس بگیرید.
   موفق باشید

 • بیتا گفت:

  ببخشید من یک ماه گذاشتم پیرسینگمو و بد در اوردم زود بسته شد، چقدر باید بمونه اصلا بسته نشه؟

 • الیاس گفت:

  سلام من امروز پرسینگ لب پایین زدم. بعدسیگارمیکشم ایا سیگارباعث عفونتش میشه؟؟چیکارکنم راهنمایی کنید ممنون میشم!!

 • دلارام گفت:

  سلام خسته نباشین من ۴ماه پیش پیرسینگ زدم الان که حرکتش میدم با انگشت انگشتم بو میگیره برای چیه ممنون میشپ جواب بدین

 • آذین گفت:

  سلام وقتتون بخیر، اگر پیرسینگ لب رو بعد از دو ماه بخوام برای همیشه در بیارم جاش می مونه برای همیشه؟

 • سوگل گفت:

  من فردا وقت پیرسینگ دارم اما به شدت استرس دارم تجربه هاتونو میگید؟

 • حنا گفت:

  سلام من پرسینگ لب زدم ولی از داخل روی پرسینگ بسته شده چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید

  • مدیریت گفت:

   سلام
   باید پرسینگ را بیرون بیاورید. در صورت تمایل به کلینیک ما مراجعه کنید تا پرسینگ را خارج کنیم. لطفاً برای اطلاعات بیشتر یا دریافت نوبت با شماره 09303839919 تماس بگیرید.

 • مریم گفت:

  سلام مطالبتون فوق العاده بود
  من یک هفته پیش پیرسینگ زدم ولی لبم همچنان متورمه ولی تورمش اونقدر زیاد نیست
  این مشکلی داره ؟
  چکاری باید انجام بدم که خوب بشه تورمش؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   سپاس از شما. کاملاً طبیعی هست که تا حدود یک هفته تورم داشته باشد. اگر پیرسینگ لب را در کلینیک ما انجام دادید ، میتوانید به ما مراجعه کنید تا لب شما را بررسی کنیم.
   موفق باشید

 • هانا گفت:

  سلام ی سوال من میخوام پرسینگ لب بزنم میخواستم بدونم درد داره؟

 • هانا گفت:

  یه سوال
  پروتز لب با پیرسنگ تداخل نداره؟
  یعنی اگر پیرسینگ کنیم بعد بخوایم لبمون رو پروتز کنیم مشکلی پیش میاد؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر. هیچگونه تداخلی ندارد و مشکلی پیش نمی‌آید.
   ما در خدمت هستیم.

   • Marjan گفت:

    لب من ژل داره خیلی هم ازش گذشته سال ۹۰ زدم چند وقت پیش پرسینگ در قسمت بالای لبم وسط زدم به حدی باد کرد ورم کرد واقعا زشت شدم و با بدبختی درش اوردم
    کلی آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی استفاده کردم تا برطرف شد یک ماه زمان برد
    پیش جراح که رفتم دارو نوشت گفت لب شما ژل دارد نباید پرسینگ کنی چون سوزن دقیقا از وسطش رد شده و باعث تحریک شده
    ایا این واقعیت داره؟؟؟

    • مدیریت گفت:

     سلام وقت بخیر
     بله متاسفانه واقعیت دارد. وقتی شما قبلاً ژل تزریق کردید و ژلتان مشکل پیدا کرده و سالها مانده ، اگر آن را دستکاری کنید ممکن است ورم یا عفونت کند.
     اگر بخواهید پرسینگ کنید اول باید آن ژل را تخلیه کنید یا آنزیم بزنید تا آن ژل از بین برود سپس پرسینگ کنید. این هم به شرطی است که ژلی که قبلاً تزریق کردید ، هیالورونیک اسید باشد.
     در صورتی که مایل هستید لطفاً با ما تماس بگیرید تا ما مشکل شما را برطرف کنیم.
     موفق باشید

     • نادیا گفت:

      سلام من تازه دو روز هست پرسینگ زدم داخل لبم کبود شده میخواستم ببینم آیا مشکلی دارد یا طبیعی است ؟؟

     • مدیریت گفت:

      سلام
      کبودی تا حدی طبیعی است و نگران نباشید. اما اگر دیدید که کبودی افزایش پیدا کرده یا خوب نمیشود، به پزشک خود مراجعه کنید.

  • مهلا گفت:

   و اینکه، از کجا میتونم متوجه بفهمم زخمش خوب شده یا نه؟ این که هروز صبح دربیارم و بعد از ظهر بزارمش خیلی غیر استریل نیست؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *