دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

جشنواره تابستانی تزریقات زیبایی تا 30 درصد تخفیف

پیرسینگ لب

مقدمه

شاید شما هم به عنوان یک آقا و یا یک خانم به روش زیبایی پیرسینگ لب علاقه داشته باشید و به دنبال انتخاب یک پزشک خوب و مطمئن برای انجام این کار باشید. بسیاری از افراد از انواع فیک و مشابه پیرسینگ لب یعنی بدون ایجاد سوراخ استفاده می‌کنند اما اگر به دنبال روشی ماندگار و بی‌دردسر هستید، از تکنیک اصلی یا همان سوراخ کردن لب استفاده کنید.

امروزه بسته به سلیقه شخص، محل‌های متفاوتی برای پیرسینگ در نظر گرفته می‌شود مانند لب، ابرو، زبان، بینی، ناف، ناحیه تناسلی و …

در این مقاله با ما همراه باشید تا با مزایا و معایب این روش آشنا شوید و در ارتباط با مراقبت‌های بعد از آن اطلاعات جامعی کسب کنید.

پیرسینگ برای لب
پیرسینگ برای لب

یکی از محل‌های شایع و پرطرفدار، پیرسینگ لب است. پیرسینگ می‌تواند در لب بالا یا پایین، انجام شود.

محل‌های شایع و پرطرفدار پیرسینگ گوشه‌های لب و وسط لب پایین است. افراد کمی هم علاقه به پرسینگ وسط لب بالا دارند. معمولاً پیرسینگ ابرو طرفداران کمی دارد.

محل‌های انجام پیرسینگ لب
محل‌های انجام پیرسینگ لب

پیرسینگ مورد استفاده در لب باید از جنس استیل و تیتانیوم باشد، البته پرسینگ‌هایی از جنس طلا و نقره گزینه بهتری است ولی به علت گران بودن ممکن است خرید آن برای همه مقدور نباشد.

پرسینگ‌های از جنس نیکل معمولا آلرژی‌زا هستند بنابراین در افرادی که سابقه آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود.

پیرسینگ لب چیست؟

امروزه پیرسینگ لب یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی چهره است که هم مورد استفاده خانم‌ها و هم آقایان قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که پیرسینگ لب دارای انواع مختلفی هستند و فرد می‌تواند استایل مورد نظر خود را برای لب‌های خود انتخاب کند. ناگفته نماند که این تکنیک در دسته روش‌های نیمه تهاجمی قرار دارد و با درد خفیفی همراه است. میزان درد حین انجام این تکنیک، نسبت به آستانه تحمل هر فرد متفاوت است.

انواع پیرسینگ لب

همانطور که گفتیم، سوراخ کردن لب دارای انواع مختلفی است که تعدادی از آنها نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند:

پیرسینگ لبرت

این مدل پرسینگ در مرکز میانی لب پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا از وسایلی مانند نگین میخی و جواهرات میله‌ای شکل در این قسمت استفاده می‌شود.

پیرسینگ فیلتروم

در دسته پیرسینگ‌های بسیار محبوب قرار دارد که اغلب خانم‌ها از آن استفاده می‌کنند. این سوراخ در فرورفتگی بالای لب انجام می‌شود و برای آن از وسایل بسیار ریز استفاده می‌کنند.

پیرسینگ بالای لب - فیلتروم
پیرسینگ بالای لب – فیلتروم

پیرسینگ مدوسا

پیرسینگ مدوسا در فرو رفتگی بالای لب در نزدیکی زیر تیغه بینی انجام می‌شود، البته ناگفته نماند که بسیاری از افراد درخواست دارند تا این سوراخ را به جای فرورفتگی بالای لب، در اطراف لب ایجاد کنند.

پیرسینگ مونرو

این نوع پیرسینگ که زیاد میان افراد دیده می‌شود، در سمت چپ لب بالایی انجام می‌شود. در این نوع سوراخ ایجاد شده، از وسایل تزئینی بزرگ مانند نگین‌های بزرگ و یا میله منحنی استفاده می‌کنند.

پیرسینگ مدونا

پیرسینگ مدونا در میان خانم‌ها بسیار رواج دارد، در سمت راست لب بالایی قرار می‌گیرد. برای این نوع سوراخ، فرد می‌تواند از وسایل بزرگتر و میله‌های منحنی تقریبا بزرگ استفاده کنند.

مراحل انجام پیرسینگ لب

پیرسینگ کردن لب شاید از نظر برخی افراد ساده به نظر برسد اما توجه داشته باشید که از تلاش برای انجام این کار در منزل خودداری کنید. بهتر است قبل از انجام پیرسینگ در ناحیه لب‌ها، برای ضد عفونی کردن از محلول آنتی باکتریال استفاده شود زیرا این کار موجب شده تا به عفونت‌های باکتریایی دچار نشوید. سوزن‌های مخصوص سوراخ کردن بسیار نازک بوده و قطر ½ میلیمتر دارند. برخی از پزشکان به جای سوزن از انژیوکت برای سوراخ کردن استفاده می‌کنند.

طرز انجام پیرسینگ برای لب
طرز انجام پیرسینگ برای لب

هنگامی که پزشک پیرسینگ را انجام می‌دهد، باید لب‌ها به سمت بالا کشیده شوند تا سوراخ به درستی ایجاد شود. سوراخ را از یک سمت بافت لب تا انتها انجام نمی‌دهیم و بعد از اینکه سوزن را به نصفی از بافت وارد کردیم، آن را خارج کرده و از قسمت پشتی بافت لب ادامه کار را انجام می‌دهیم تا قطر سوراخ از هر طرف یکسان باشد. پس از آن با عبور وسیله مخصوص از بافت لب در نقاط خاصی که احتمال آسیب عروق و اعصاب لب وجود نداشته باشد، پیرسینگ را جاگذاری می‌کنیم.

آیا پیرسینگ لب درد دارد؟

میزان درد ناشی از این روش به نوع سوراخ کردن بافت لب و آستانه تحمل درد افراد بستگی دارد اما ما از بیحسی استفاده می‌کنیم که موجب می‌شود تا دردی در حین انجام کار احساس نشود. ممکن است زیباجو بعد از پایان این فرآیند و از بین رفتن اثر بیحسی با کمی ناخوشی در ناحیه لب‌های خود مواجه شود که بعد از گذشت ساعاتی این ناخوشی از بین می‌رود.

مدت زمان انجام پیرسینگ لب چقدر است؟

مدت زمان انجام این کار حداکثر بین 5 تا 10 دقیقه است.

آیا پرسینگ لب برای آقایان کاربرد دارد؟

چندی پیش این تکنیک زیبا بیشتر در میان بانوان رواج داشت و اگر آقایان پیرسینگ لب انجام می‌دادند، برای افراد تعجب‌آور بود اما امروزه این روش در انواع مدل‌ها نیز برای آقایان به خصوص نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا پیرسینگ لب دائمی است؟

این روش در دسته تکنیک‌های زیبایی نیمه دائمی قرار دارد، زیرا در برخی اشخاص سوراخ ایجاد شده با عدم مراقبت صحیح، در مدت زمان کوتاهی رو به انسداد می‌رود اما در بعضی دیگر ماجرا اینگونه نیست و پیرسینگ ایجاد شده بدون هیچ مشکلی مداوم باقی خواهد ماند. همچنین باید این مورد را بدانید که هر چه مدت زمان سوراخ ایجاد شده بر بافت لب بیشتر باشد، بسته شدن آن سخت‌‌تر خواهد شد و در برخی موارد مشاهده شده است که به هیچ عنوان بسته نمی‌شود.

آیا انجام پیرسینگ دوره نقاهت دارد؟

خیر. پس از انجام پیرسینگ می‌توانید به فعالیت روزانه خود بپردازید.

مراقبت های بعد از پیرسینگ چیست؟

 • به مدت یک هفته، بعد از هر وعده غذایی از دهان شویه استفاده کنید.
 • روزانه دوبار پیرسینگ را در جهات مختلف بچرخانید.
 • به مدت 24 ساعت دوش نگیرید.
 • به مدت 24 تا 48 ساعت غذا و نوشیدنی‌های خیلی گرم نخورید.
 • حداقل به مدت 4 هفته پیرسینگ خود را برای تعویض، خارج نکنید.

عوارض پیرسینگ لب چیست؟

ممکن است بعد از انجام این کار، برخی از عوارض زیر را مشاهده کنید:

 • از عوارض پیرسینگ می‌توان به کبودی و گاهی تورم اشاره کرد که خود به خود برطرف می‌شود.
 • عارضه دیگر واکنش آلرژیک یا حساسیت به پیرسینگ است، بنابراین کسانی که به بدلیجات حساسیت دارند باید از پیرسینگ طلا و یا نقره استفاده کنند.
 • عفونت عارضه‌ای است که چندان شایع نیست و به مراقبت و رعایت دستورهای بعد از پیرسینگ از طرف فرد بر می‌گردد. در صورت ایجاد عفونت نیاز به مشورت با پزشک معالج است.
 • از عوارض نادر پیرسینگ به وجود آمدن گوشت اضافه در محل پیرسینگ است که در صورت مشاهده این علایم بابد به پزشک خود اطلاع دهید.

هشدار

متاسفانه دیده شده که عمل پیرسینگ گاهی در محل‌های غیرمجاز مانند مغازه، آرایشگاه و … انجام می‌شود، حال اینکه این کار نیاز به محیط بهداشتی و استفاده از ابزار استریل برای پیشگیری از انتقال عفونت دارد و نیز باید توسط پزشکی که آشنا به آناتومی عروق، اعصاب و عضلات صورت است انجام شود تا از عوارض غیرقابل جبران مثل آسیب عصبی و عروقی پیشگیری شود.

هزینه پیرسینگ لب چقدر است؟

هزینه پیرسینگ لب به عوامل مختلفی چون نوع پیرسینگ، ناحیه مورد نظر و دستمزد پزشک بستگی دارد. هزینه پیرسینگ زیاد نیست بنابراین برای کمتر شدن میزان آن، به آرایشگاه‌ها و مراکز نامعتبر مراجعه نکنید چون در اطراف لب عصب وجود دارد و ممکن است به آنها آسیب بزنند.

برای پیرسینگ لب چه کار کنیم؟

برای پیرسینگ لب در تهران میتوانید با کلینیک تخصصی زیبایی دکتر پارسیان‌فر به شماره 09303839919 تماس بگیرید یا در تلگرام یا واتس‌اپ پیام ارسال کنید.

مشاهده نمونه کارهای پیرسینگ

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 37 عدد و میانگین امتیازها 4.3]

یک نظر

 • Leylaaa گفت:

  سلام پرسینگ لب نقره دارین شما چجور میتونم ببینمشون؟؟ حس میکنم لبم ب استیل حساسیت داره

 • Gh ❤️ گفت:

  سلام من یکماه پیش پرسینگ لب زدم درد نمیکنه ولی لبم خیلی کم ورم داره ی دونه ریز زده پایین سوراخ خاستم بدونم از حساسیت ب پرسینگ میتونه باشه! شما پرسینگ نقره ندارید ی توضیح بدین ممنون میشم!!!! حس میکنم ب پرسینک حساسیت دارم دومین پرسینگه

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   دلایلی زیادی میتونه داشته باشه. مثلاً یکی اینکه حساسیت به پیرسینگ و دیگری عفونت است. بهتر است برای معاینه یا درمان به پزشک معالج خودتان مراجعه کنید.

 • Erfanm💝 گفت:

  سلام من ۴ هفته پیش پرسنگ زدم ولی یکم باد داره درد نمیکنه بادش خیلی کمه خاستم بدونم طبیعیه!

 • Lena گفت:

  سلام. میخواستم بدونم اگر پیرسینگ لب بزنم و بعد بخوام درش بیارم جوری که جاش بسته شه باید چیکار کنم؟ مثلا اگر چند سال بگذره سوراخش بسته میشه اگه بخوام؟ و اینکه جاش میمونه؟

 • ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر من سه هفته پیش پرسینگ لب زدم عفونت نکردن همچنان درد میکنه دلیلش چیه

  • مدیریت گفت:

   سلام. اگر عفونت ندارد و فقط کمی درد میکند، معمولاً بعد از مدتی خوب میشود اما اگر این درد طولانی شد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

 • فائزه گفت:

  سلام من پیرسینگ اسمایل زدم بعد پاره شده.. دیگه ترمیم نمیشه ؟

 • مارینا گفت:

  سلام وقت بخیر من رو دو سه روزه خودم لبم رو پیرسینگ زدم فقط نمیخوام سوراخش دیده بشه باید چیکار کنم؟؟

 • مارال گفت:

  خسته نباشید. من پایین لبم پرسینگ زدم. بعد عفونت کرده. پرسینگ رنگش رفته. لبم جای پرسینگ زرد و اینکه چرک داره. راهشم از جلو بسته شده. میشه بگید چیکار کنم چه دارویی بگیرم؟ ممنون میشم.

 • سارینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من گوشه لب پاینم پرسینگ زدم بعد دیروز زدم شبش الکل خوردم بعد امروز خیلی باد کرده میشه بگین چیکار کنم ولی اصلا قرمز اینا یا زخم نشده فقد باد کرده ممنون میشم بگین چیکار کنم.

 • rhi گفت:

  سلام من ۲ سال پیش پیرسینگ لبخند زدم
  به مدت ۲ هفته الان ۲ سال میشه که پیرسینگ ندارم ولی سوراخ پیرسینگم بسته نمیشه و چون یکم از حد معمول گشاد شده نمیتونم پیرسینگ بزنم میترسم پاره شه چجری میتونم ببندم جای سوراخشو؟

 • سارا گفت:

  سلام من یه سه چهار ماهه پرسینگ زدم زیر لبم خاستم ببینم تا چن وقت در بیارم جاش بسته نمیشه؟؟

 • فاطمه گفت:

  سلام من ی هفتس پرسینگ زدم و پشت لبم پوست افتاده روی پرسینگ نمیتونم درش بیارم چیکار کنم؟

 • ناشناس گفت:

  ببخشید هزینه یک پیرسینگ معمولی چقد میشه ؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفاً برای دریافت قیمت و مشاوره رایگان با شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ تماس بگیرید یا در تلگرام یا واتس‌اپ پیام دهید.
   با تشکر

 • ناشناس گفت:

  سلام
  من میخام پیرسینگ لب side labret بزنم ولی تو محل کارم بیمارستان ممنوعه.
  میخاستم بدونم زمانی که درش بیارم سوراخش معلومه؟ دیده میشه؟

  • مدیریت گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله. سوراخ آن دیده میشود اما خیلی واضح نیست.

   • الینا گفت:

    سلام وقت بخیر من پیرسینگو دو 3هفتس زدم برای عکس اداری باید درش بیارم بسته نمیشه ۳.۴ساعت؟

    • مدیریت گفت:

     سلام وقت بخیر
     با 4 ساعت یا حتی 1 روز در آوردن بسته نمیشود اما گاهی اوقات ممکن است به دلایلی مانند در یک راستا نبودن سوراخها، پیرسینگ کمی سخت جا برود.

    • SAHAR گفت:

     سلام من نزدیک یکماه گوشه لبم پرسینگ داشتم ولی تورم داشت درد نمیکرد انقد اذیتم کرد درش اوردم امشب ، حالا تصمیم دارم فردا اونور لبم بزنم،خاستم بدونم مشکلی نداره !

     • مدیریت گفت:

      سلام وقت بخیر
      احتمالاً مشکلی در انجام پیرسینگ شما وجود داشته است، به همین دلیل دچار تورم شدید. برای آن طرف لبتان باید توسط پزشک معاینه شود تا مشخص شود مشکلی پیش می‌آید یا نه. اگر مشکلی پیش آید ، به احتمال زیاد باید از طلا یا نقره استفاده کنید.

 • آرزو گفت:

  سلام میخوام پرسینگ لبمو عوض کنم نگینی بزارم خودم و هنوز یک هفته نگذشته مشکلی نداره عفونت نمیکنه؟؟

 • Mahan گفت:

  سلام من تقریبا ۴ هفته میشه پیرسینگ زدم از داخل دهان بالای پیرسینگ سفید شده ورم کرده چه مشکلیه ک براش به وجود اومده ؟

 • رزا قاسمی گفت:

  سلام من دیروز پیرسینگ زدم لبم یکم باد کرده مشکلی نیست !

 • مینا گفت:

  سلام من یک روزه لبمو پیرسینگ زدم اما میلش برام خیلی بلنده نمیشه تعویضش کرد؟ چون کسی که برام پیرسینگ زد گفت سه چهار هفته باید عوض نشه

 • ملینا گفت:

  خسته نباشید من چند روزه زیر لبمو پیرسینگ زدم ولی میلش خیلی بلنده به طوری که حرف میزنم یا میخندم نگینش فاصله میگیره میلش مشخص میشه چیکار باید بکنم؟و همچنین کنار سوراخ داخل یکم پارگی ایجاد شده

 • نازنین یوسفی گفت:

  سلام من یک هفته پیش پرسینگ لب زدم. الان در اومده و سریع بسته شد. چند وقته دیگه میتونم باز همونجا پرسینگ بزنم؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *