دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

پیرسینگ گوش؛ راهنمای سوراخ کردن گوش در هر سنی

پیرسینگ گوش یا سوراخ کردن گوش یک عمل زیبایی بسیار ساده است که با هدف آویزان کردن و قرار دادن زیورآلات در گوش انجام می‌شود. پیرسینگ لاله گوش رایج‌ترین نوع پرسینگ است، اما سایر قسمت‌های گوش از جمله نواحی دارای غضروف را نیز می‌توان سوراخ کرد. با اینکه انجام این عمل بیشتر در میان بانوان رواج دارد، اما برخی از آقایان نیز تمایل دارند تا گوش خود را سوراخ کنند.

پیرسینگ گوش ایمن و ساده است، اما دستور العمل‌های مهمی‌ وجود دارد که باید هنگام انجام عمل و البته بعد از آن رعایت کنید تا احتمال عفونت را تا حد ممکن کاهش دهید. در این مقاله به نحوه انجام سوراخ کردن گوش، نحوه مراقبت از آن، عوارض احتمالی، مواردی که قبل از سوراخ کردن باید در نظر گرفته شود و اینکه چرا سوراخ کردن گوش نباید در خانه و توسط خودتان انجام شود، می‌پردازیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد میزان درد یا مدت زمان لازم برای بهبود و همچنین قیمت پیرسینگ زدن گوش، ادامه مطلب را بخوانید.

پیرسینگ گوش چیست؟

منظور از پیرسینگ گوش، ایجاد سوراخ در لاله گوش یا در قسمت‌های دیگر با استفاده از یک سوزن استریل شده است، به طوری که یک یا چند گوشواره در سوراخ بسته شود.

سوراخ کردن گوش بسیار رایج است و افراد در هر سنی به دلایل مختلف گوش خود را سوراخ می‌کنند. برای برخی افراد، انتخاب پیرسینگ گوش مربوط به مد است؛ اما برای برخی دیگر، سوراخ کردن گوش یک امر سنتی است.

این کار اولین تجربه بسیاری از افراد با پیرسینگ است. بیشتر افراد در نوجوانی گوش‌های خود را سوراخ می‌کنند، اما زمان‌ انجام این کار ممکن است تحت تأثیر فرهنگ باشد؛ به طوری که در برخی فرهنگ‌ها، گوش نوزادان را سوراخ می‌کنند.

پیرسینگ گوش در تهران
پیرسینگ گوش در تهران

پیرسینگ بینی، لب، ناف و سایر نواحی نیز محبوب هستند. نکته مهم این است که پیرسینگ جدید باید توسط فردی انجام شود که می‌داند چگونه آن را ایمن انجام دهد و البته خود شما هم باید در حین بهبودی از آن مراقبت کنید. دکتر پارسیان فر متخصص پیرسینگ گوش تهران به بهترین شکل این کار را انجام می‌دهد.

انواع پیرسینگ گوش

پیرسینگ گوش دخترانه یا پسرانه انواع مختلفی دارد که با توجه به سلیقه و ترجیحات فرد انتخاب می‌شود؛ البته پیرسینگ گوش پسرانه بیشتر در ناحیه لاله گوش انجام می‌شوند.

مدل های پیرسینگ گوش
مدل های پیرسینگ گوش

به طور کلی انواع پرسینگ گوش در دو نوع موقت و دائمی و همچنین سه دسته اصلی دسته‌بندی می‌شوند:

 • سوراخ کردن لوب یا لاله گوش؛ رایج‌ترین مدل پیرسینگ گوش
 • در امتداد غضروف بیرونی به سمت بالا؛ شامل پیرسینگ هلیکس گوش
 • به سمت داخل در امتداد بخشی از گوش که به سر متصل است
 • چندین مکان در مرکز؛ انواع خاص مدل‌های پیرسینگ گوش

در واقع می‌توانید در حدود 10 نقطه روی گوش خود سوراخ ایجاد کنید. اسم انواع پیرسینگ گوش را به طور جزئی‌تر بر اساس محل در جدول زیر شرح دادیم:

نام پیرسینگمحلتوضیحات
لوبلوب پایینی گوشمتداول‌ترین مدل پرسینگ گوش
هلیکسلبه بیرونی غضروف گوشمی‌تواند در چندین نقطه مختلف انجام شود
تراگوسغضروف برجسته جلوی گوشغضروفی که دهانه گوش شما را می‌پوشاند
راکغضروف کوچکی در بالای تراگوسچین غضروف بالای لبه
دایتغضروف ضخیم در پایین گوشنقطه‌ای که غضروف گوش داخلی با غضروف گوش خارجی برخورد می‌کند
مدل‌های پیرسینگ گوش

بنابراین مدل‌های هلیکس، تراگوس، راک و دایت از انواع پیرسینگ غضروف گوش محسوب می‌شوند. امروزه سوراخ گوش چندتایی بسیار مرسوم است و به راحتی می‌توان در یک جلسه چندین سوراخ روی گوش ایجاد کرد؛ به شرط آنکه توسط پزشک باتجربه و با توجه به شرایط شما انجام شود.

یکی دیگر از انواع پیرسینگ‌های محبوب، پیرسینگ لب است که این روزها طرفداران زیادی دارد.

سوراخ کردن گوش چگونه انجام میشود؟

بسته به جایی که برای سوراخ کردن خود انتخاب کردید و بخشی از گوش خود که قصد سوراخ کردن آن را دارید، پزشک متخصص ابتدا گوش شما را تمیز، یک نقطه را مشخص و با سوزن یا تفنگ سوراخ کننده یک سوراخ ایجاد می‌کند. سپس پیرسر گوشواره را در سوراخ قرار می‌دهد.

برای پرسینگ گوش در تهران با مطب زیبایی دکتر پارسیان‌فر با بیش از 15 سال سابقه به شماره 09303839919 تماس بگیرید.

انواع روش های سوراخ کردن گوش

سوراخ کردن گوش با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

تفنگ مخصوص

این تفنگ کمک می‌کند تا میخ گوشواره به صورت ناگهانی وارد گوش شود. به نوعی می‌توان گفت که تفنگ گوش سوراخ کن، مانند دستگاه منگنه عمل می‌کند و به صورت لحظه‌ای میخ گوشواره را درون گوش قرار می‌دهد. سوراخ کردن گوش با تفنگ، یک روش رایج است که درد کمی دارد و فرد پس از سوراخ کردن گوش، خونریزی زیادی نخواهد داشت.

سوراخ کردن گوش با سوزن

در این روش از یک سوزن تو خالی استفاده می‌شود که پس از وارد کردن آن به گوش، حلقه گوشواره نیز از درون آن عبور داده می‌شود و سپس سوزن را از گوش خارج می‌کنند. در این روش از سوزن آنژیوکت هم به این دلیل که تو خالی است می‌توان استفاده کرد.

استفاده از دو سوزن

زمانی که از دو سوزن استفاده می‌شود، بیمار درد کمتری احساس می‌کند؛ زیرا در ابتدا یک سوزن بسیار نازک وارد گوش می‌شود، سپس یک سوزن بزرگتر بر روی سوزن کوچک قرار می‌گیرد و در حالی که سوزن کوچک از گوش خارج می‌شود، سوزن بزرگتر وارد گوش می‌شود.

کدام یک ایمن تر است تفنگ یا سوزن؟

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، زیرا ایمنی هر دو روش به عوامل مختلفی بستگی دارد. تفنگ‌های مخصوص سوراخ کردن سریع و بدون درد و معمولاً استریل هستند، اما ممکن است باعث آسیب به غضروف یا بافت گوش شوند؛ در واقع می‌توانند برای گوش‌های حساس تحریک کننده باشند.

از طرفی سوراخ کردن گوش با سوزن تا حدودی کم خطرتر هستند و پیرسر کنترل بیشتری بر محل سوراخ شدن دارد، اما می‌توانند دردناک‌تر از تفنگ‌های سوراخ کردن گوش باشند و نیاز به مهارت بیشتری برای استفاده دارند؛ اگر توسط فردی غیرحرفه‌ای انجام شود، خطر عفونت افزایش می‌یابد.

اگر دوست داشته باشید نقطه خاصی از گوش‌تان را سوراخ کنید که امکان پیرسینگ آن وجود ندارد می‌توانید از میکرودرمال استفاده کنید.

آیا میتوان گوش را در خانه سوراخ کنیم؟

شما باید این کار را به یک متخصص بسپارید؛ چون انجام پرسینگ گوش توسط شخص غیرحرفه‌ای و در محیط غیر استریل، خطر دارد.

آیا پرسینگ گوش درد دارد؟

درد پیرسینگ گوش در مقایسه با پیرسینگ واژن که دردناک‌ترین مدل پیرسینگ محسوب می‌شود، بسیار ناچیز است. پیرسینگ ترقوه نیز تا حدودی دردناک است.

آیا پیرسینگ گوش خونریزی دارد؟

کمی خونریزی طبیعی است؛ اما اگر ادامه پیدا کند یا شدید باشد، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی میتوانم پیرسینگ خود را تغییر دهم؟

بهتر است گوشواره اولیه را تا زمانی که دوره نقاهت به پایان نرسیده، عوض نکنید. در کل، برای پیرسینگ لاله گوش حداقل شش هفته بعد می‌توانید گوشواره را عوض کنید. برای عوض کردن پیرسینگ غضروف بهتر است هشت تا دوازده هفته صبر کنید.

چه کسانی نباید پیرسینگ گوش انجام دهند؟

پیرسینگ در دوران بارداری به دلیل خطر ابتلا به عفونت ایده خوبی نیست. همچنین در صورت ابتلا به موارد زیر، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید:

 • دیابت
 • هموفیلی
 • یک اختلال خود ایمنی
 • بیماری قلبی
 • وضعیتی که روند بهبودی را کند یا از آن جلوگیری می‌کند
 • مشکلات پوستی در ناحیه‌ای که می‌خواهید سوراخ شود؛ از جمله ضایعه، راش، توده، بریدگی یا خال.

عوارض پیرسینگ گوش

پیرسینگ با وارد کردن آسیب به پوست همراه است؛ بنابراین ممکن است عوارض و مشکلاتی مانند موارد زیر در پی داشته باشد:

 • واکنش آلرژیک: جواهرات ساخته شده از نیکل یا برنج می‌توانند آن را تحریک کنند.
 • عفونت: گاهی اوقات افراد بعد از سوراخ کردن، قرمزی، تورم، درد و ترشح دارند.
 • اسکار و کلوئید: در مواردی که بافت اسکار بیش از حد رشد کند، کلوئید ایجاد خواهد شد.
 • بیماری‌های خونی: ممکن است هپاتیت B و C، کزاز و HIV را از تجهیزات آلوده به خون آلوده دریافت کنید.

اگر به خاطر هزینه پیرسینگ گوش، این کار را نزد کسی غیر از پزشک انجام می‌دهید، آگاه باشید که ممکن است مجبور شوید چندین برابر قیمت سوراخ کردن گوش را صرف درمان عوارض کنید. همچنین یکی از پرچالش‌ترین انواع پیرسینگ، پیرسینگ گردن است که در صورتی که توسط پزشک مجرب انجام نشود می‌تواند خطرات و عوارض زیادی را به همراه داشته باشد.

بهترین سن سوراخ کردن گوش

در برخی از فرهنگ‌ها، والدین چند ساعت یا چند روز پس از تولد گوش‌های فرزند خود را سوراخ می‌کنند. آکادمی ‌اطفال آمریکا می‌گوید در صورتی که سوراخ کردن گوش توسط پزشک و با روش ایمن و استریل انجام شود، هیچ خطری برای سلامتی در هیچ سنی وجود ندارد، اما پیشنهاد می‌کنند که صبر کنید تا فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شود تا بتواند مراقبت‌های بعد از آن را انجام دهد؛ یا اینکه حداقل تا 6 ماهگی نوزادتان دست نگه دارید.

اگر قصد سوراخ کردن گوش فرزندتان را دارید، از گوشواره‌های کوچک شروع کنید؛ مدل‌های گرد و صاف بهترین هستند. از گوشواره‌های بزرگ یا آویزان که می‌تواند به لباس گیر کند و لاله گوش کودک شما را پاره کند، خودداری کنید.

چه کسی باید پیرسینگ گوش را انجام دهد؟

یک شخص حرفه‌ای و دارای مجوز را برای انجام این کار انتخاب کنید. برخی از پزشکان اطفال برای کودکان پیرسینگ گوش انجام می‌دهند. نکته دیگر اینکه باید از زیورآلات ضد حساسیت، به خصوص از جنس طلا استفاده کنید.

توجه کنید که پیرسر هنگام سوراخ کردن گوش آیا دستکش یکبار مصرف می‌پوشد؟ از چه تجهیزاتی استفاده می‌کند؟ چگونه آن را استریل می‌کند؟ این مسائل برای پیرسینگ زبان هم اهمیت زیادی دارد. برای سوراخ کردن گوش در تهران، ما به شما دکتر پارسیان فر را پیشنهاد می‌کنیم.

آیا میتوانم قبل از پیرسینگ گوش آسپرین مصرف کنم؟

نه؛ چند روز قبل از سوراخ کردن گوش، با مشورت پزشک مصرف آسپرین یا هر نوع داروی رقیق‌کننده خون را قطع کنید. این داروها می‌توانند باعث خونریزی بیشتر از حد معمول شود.

آیا میتوانم بعد از سوراخ کردن گوش ورزش کنم؟

بله، می‌توانید بعد از سوراخ کردن گوش ورزش کنید؛ اما باید از ورزش‌هایی که می‌تواند باعث تحریک گوش‌های شما شود، مانند شنا یا ورزش‌های تماسی خودداری کنید.

چه نوع جواهراتی را انتخاب کنم؟

بهترین جنس گوشواره و کلا زیورآلات تیتانیوم یا طلا است. اگر امکان تهیه آن را ندارید، از بدلیجات ضد حساسیت استفاده کنید. برای پیرسینگ ابرو هم این موارد صادق است.

دوره نقاهت پیرسینگ گوش چقدر است؟

بسته به محل پیرسینگ که لاله گوش است یا در غضروف، زمان بهبود متفاوت خواهد بود. لاله گوش معمولاً 6 تا 8 هفته طول می‌کشد؛ در حالی که اگر غضروف کنار گوش خود را سوراخ کنید، ممکن است 4 ماه تا یک سال زمان ببرد تا به طور کامل خوب شود.

هزینه سوراخ کردن گوش چقدر است؟

هزینه پیرسینگ گوش در تهران با توجه به قیمت پیرسینگ و هزینه سوراخ كردن گوش با دستگاه یا سوراخ کردن گوش با آنژیوکت متفاوت است. می‌توان گفت قیمت سوراخ گوش در تهران نسبت به شهرهای دیگر کمی بالاتر است و هر چه تخصص و تجربه بیشتر باشد، باز هم این قیمت بیشتر خواهد بود. از طرفی قیمت سوراخ کردن غضروف گوش در مقایسه با لاله گوش بالاتر است.

به طور کلی کمترین هزینه بین انواع پیرسینگ‌ها مربوط به سوراخ کردن لاله گوش است؛ هر چه محل پیرسینگ پیچدگی بیشتری داشته باشد، پس هزینه آن هم بیشتر خواهد بود؛ مثلاً پیرسینگ ناف پیچیدگی بیشتری نسبت به پیرسینگ گوش دارد.

برای پیرسینگ گوش در تهران به کجا مراجعه کنیم؟

برای پرسینگ گوش تهران می‌توانید با مطب زیبایی دکتر پارسیان‌فر به شماره 09303839919 تماس بگیرید یا در واتساپ یا تلگرام پیام دهید.

مراقبت های بعد از پیرسینگ گوش

اطراف پیرسینگ خود را دو بار در روز با صابون و آب گرم یا الکل تمیز کنید. پزشک ممکن است به شما یک پاک کننده خاص را توصیه کند. همچنین او یک پماد آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز خواهد کرد تا در اطراف محل پیرسینگ قرار دهید و از عفونت جلوگیری شود.

سعی کنید پرسینگ گوش‌تان را لمس نکنید؛ میکروب‌های دست شما می‌توانند باعث عفونت شوند. از مکان‌هایی که میکروب‌ها آزادانه در آن جریان دارند، مانند استخر و جکوزی خودداری کنید.

همچنین مهم است که پیرسینگ خود را حتی در شب درنیاورید؛ مگر اینکه عفونت یا مشکل دیگری داشته باشید. همان طور که پیرسینگ دست یا پیرسینگ پا را نباید از جای خود خارج کنید.

اگر پیرسینگ من عفونی شود چه؟

پس از سوراخ کردن لاله گوش، کمی گوش شما قرمز یا متورم می‌شود که معمولاً بعد از یکی دو روز برطرف می‌شود. اگر ادامه داشت، یا با احساس خارش یا ترشح همراه بود، این کار را سه بار در روز امتحان کنید:

 1. دستانتان رو با آب و صابون بشویید.
 2. نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید.
 3. گوشواره را در نیاورید؛ یک تکه پنبه را در آب نمک خیس کنید و روی ناحیه آلوده قرار دهید.
 4. آن را با دستمال کاغذی یا پنبه تمیز خشک کنید.
 5. کمی ‌از کرم آنتی‌بیوتیک بدون نسخه را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.
 6. پیرسینگ خود را چند بار بچرخانید.
 7. اگر بهتر نشد، یا اگر قسمت دیگری از گوش شما عفونی شد، به پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله دیدیم که گوش‌ها را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف از جمله تفنگ یا سوزن سوراخ کرد. مهم است که محل پیرسینگ خود را تمیز نگه دارید و شاید نیاز باشد گوشواره‌ها را به طور منظم در حین بهبودی بچرخانید.

عوارض احتمالی پیرسینگ گوش عبارتند از عفونت، واکنش‌های آلرژیک به فلز، شکافتن لاله گوش یا اسکارهای کلوئیدی؛ اگر سابقه شخصی یا خانوادگی آنها را داشته باشید احتمال بروز کلوئید بیشتر است.

هرگز سعی نکنید گوش خود را در خانه سوراخ کنید یا از یکی از اعضای خانواده یا دوستتان بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. اگر سوراخ کردن گوش توسط بهترین دکتر پیرسینگ گوش در تهران و در محیطی تمیز انجام شود، کاملاً بی‌خطر است. برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره رایگان از بهترین کلینیک پیرسینگ گوش در تهران با شماره 09303839919 تماس بگیرید.

منابع این مطلب

Webmd.com/beauty/ear-piercing-what-you-should-know

Verywellhealth.com/ear-piercing-1069162

Healthline.com/health/body-modification/getting-ears-pierced

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 18 عدد و میانگین امتیازها 4.4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫32 نظر

 • بنیتا گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من 10 سالم هست و میخوام نرمه ی گوشم رو پرسینگ بزنم بغل سوراخ گوش قبلی که در لاله ی گوشم قرار دارد
  میشه بگین اشکالی داره یا نه؟
  و اینکه یک جایی معرفی کنید که در کرج باشه و اگه شد در باغستان باشه

 • نگین گفت:

  سلام – نگین هستم- سوراخ نرمه یک گوشم را 15 ماه پیش با جراحی بستم و الان میخوام تراز با طرف مقابل مجدداً سوراخ کنم. آیا امکان کار با دقت بالا در مجاورت محل قبلی وجود دارد؟

 • مهرسا.هستم گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدودا یک سال میشه غضروف گوشم رو پیرسینگ زدم . پماد تتراسایکلین میزدم و هنوز کامل خوب نشده و درد خفیف داره. گوشواره میندازم شروع میکنه به درد گرفتن چه بدل چه طلا کلا درد میگیره
  رفتم مطب یک دکتر و اونجا با دستگاه پیرسینگ زدن برام
  قبل از سوراخ کردن با پد ضدعفونی کننده دستگاه و گوشم رو ضدعفونی کردن
  و اینکه سوراخ گوشم از پشت یکم برامده شده و سفته
  بنظرتون ممکنه روی رگ سوراخ شده باشه

 • ناشناس گفت:

  سلام من میخوام برای بار دوم گوشمو سوراخ کنم ولی نمیخوام روی غضروف باشه به نظرتون امکان پذیره؟
  در ضمن به هر فلزی غیر از طلا حساسیت دارم

 • ناشناس گفت:

  سلام من 12سالم هست میخوام غضروف گوشم پیرسینگ بزنم و گوشم حساسیت به هیچزی نداره

  مشکلی نداره

 • ÆBÕŁFĂŽĿ گفت:

  سلام وقت بخیر من پسر هستم 16 ساله و می‌خوام در قسمت نرم گوش این کار رو بکنم و قیمت سوراخ کردن چقدر هستش

 • دنیا گفت:

  بعد سوراخ کردن گوش باید تا چند روز گوشواره بندازیم؟

 • اما استنلی گفت:

  سلام من می خواستم پیرسینگ غضروف کنم ولی گوشم به غیر طلا حساسیت داره و عفونت می کند
  اگر از همان اول طلا بندازم مشکلی‌ نداره

 • انیسا مردانی گفت:

  سلام من ۱۶ سالم هست گوشم اصلا حساس نیست میخوام پیرسینگ غضروف گوش بزنم بنظرتون مشکلی نداره؟

 • خورشید ابولحسنی گفت:

  سلام من 13 ساله هستم و میخوام در ناحیه لاله گوشم رو غضروف پیرسینگ بزنم و از طرفی گوش حساسی دارم و احتمال اینکه عفونت شدیدی داشته باشه و دیگه جبران پذیر نباشه خیلی بالاست…
  خیلی دوست دارم بزنم بنظر شما مشکل خیلی جدی پیش میاد؟