دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی برای رفع افتادگی پلک

مقدمه

چشم‌ها یکی از مهمترین اندام‌هایی هستند که در زیبایی چهره تاثیرگذار هستند اما متاسفانه این عضو همیشه تحت تاثیر جاذبه زمین قرار دارد. شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که با نگاه کردن در آینه متوجه افتادگی‌های گوشه پلک خود شوید. افراد بعد از پیدایش این مشکل، احساس پیری می‌کنند و اعتماد به نفس خود را برای حضور در جمع‌های مهم و دورهمی‌ها از دست می‌دهند. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک از تکنیک‌های پزشکی است که در کوتاه‌ترین زمان، جوانی و زیبایی را به حالت چشم‌ها بازگردانده و در چند سال اخیر طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

تعداد جلسهعوارض بلفاروپلاستیدوران بهبودی بعد از عمل
یک جلسهکبودی – تورم – قرمزی – احساس کشیدگی پوستبین 7 تا 14 روز
جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک با برداشتن و حذف پوست‌های اضافه و افتاده در نواحی پلک بالا و پایین، به طور کامل جوانی را به چشم‌ها باز می‌گرداند. طی این جراحی زیبایی، بعد از اینکه پوست‌های اضافی پلک برداشته شدند، دو طرف دیگر پوست به حالت تقریباً مدل‌دار و گربه‌ای به یکدیگر بخیه زده می‌شوند. مهمترین نکته برای بلفاروپلاستی این است که بعد از این جراحی معمولاً تمامی خانم‌ها و آقایان اظهار دارند که تاری دیدشان برطرف شده و در ناحیه پلک، احساس سبکی دارند.

بلفاروپلاستی برای رفع افتادگی پلک انجام میشود.
بلفاروپلاستی برای رفع افتادگی پلک انجام میشود.

این جراحی به دلیل اینکه با چشم ارتباط مستقیم دارد، باید توسط پزشک متخصص انجام شود. طی این سال‌ها برای جراحی پلک روش‌های متعددی روی کار آمده است که تکنیک‌های نوین مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند.

اصطلاح بلفاروپلاستی به معنای بازسازی پلک است که ترجیحاً برای پلک بالا و تا حدودی برای پلک پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جراحی تاثیری بر بهبود پف پلک یا چربی‌های اضافه پلک ندارد و افرادی که ساختار چشم آنها مشکلات جدی‌تری دارد باید به یک متخصص مراجعه کنند. پلک‌های افتاده، چهره را غمگین و عبوس کرده زیرا زیبایی چشم‌ها به زیبایی و جوانی پلک‌ها بستگی دارد.

بلفاروپلاستی پلک بالا

همانطور که از نام آن مشخص است، برای پلک فوقانی چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد و ناگفته نماند که همزمان با این برش، پف پلک بالایی تا حدودی برطرف خواهد شد.

بلفاروپلاستی پلک پایین

پلک پایینی دیرتر از پلک فوقانی دچار افتادگی می‌شود و اغلب افراد از 35 سالگی به بعد برای بلفاروپلاستی پلک پایین به متخصص زیبایی مراجعه می‌کنند. جراحی زیبایی پلک پایین برای افرادی که در پلک بالایی خود دارای چین و چروک‌های ریز هستند اما در این نواحی گفته شده، افتادگی شدید ندارند مناسب است.

بلفاروپلاستی هر دو پلک

در مواردی مشاهده می‌شود که خانم یا آقا از دوران مادرزادی دچار افتادگی پلک خفیف یا شدید هستند که برای برطرف کردن آن باید از بلفاروپلاستی هر دو پلک استفاده کنند. این نوع افتادگی پلک معمولاً در این افراد سطح بسیار وسیعی از دیدشان را می‌گیرد و به مرور زمان میزان افتادگی و شلی پوست در این ناحیه افزایش می‌یابد. اشخاص برای اینکه نتایج قابل قبولی از این نوع جراحی بدست آورند باید هر چه سریعتر در دوران جوانی برای رفع آن اقدام نمایند.

آیا نیاز به جراحی پلک در تهران دارید؟ برای این کار میتوانید با کلینیک تخصصی دکتر پارسیان‌فر به شماره 09303839919 تماس بگیرید.

جراحی پلک چه مشکلاتی را برطرف میکند؟

بلفاروپلاستی مشکلاتی را علاوه بر افتادگی پلک رفع می‌کند. پوست‌های شل در دور تا دور چشم‌ها به مرور زمان، چین و چروک‌هایی بسیار ریز را به وجود می‌آورد که دید چشم را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین این جراحی، رسوبات چربی که زیر چشم تجمع یافته است را از بین می‌برد و افتادگی پلک را بهبود می‌بخشد.

بلفاروپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

کاندیدایی که برای جراحی زیبایی پلک بسیار مناسب هستند، عبارتند از:

 • افرادی که استعمال دخانیات ندارند.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه دارند.
 • بانوان و آقایانی که بالای 35 سال هستند.
 • اشخاصی که دچار بیماری‌های چشمی نیستند.
 • کسانی که دارای افتادگی پلک یا چین و چروک‌های ریز دور چشم هستند.
 • اشخاصی که به هر دلیلی از فرم چشم‌های خود ناراضی هستند.

ارزیابی بیمار قبل از بلفاروپلاستی

تمامی اشخاصی که کاندید جراحی پلک هستند، قبل از انجام این روش مورد ارزیابی و بررسی نواحی پلک و چشم قرار می‌گیرند که پزشک اطمینان حاصل کند که فرد از بیماری‌های چشمی برخوردار نیست. در صورتی که فرد به مشکلاتی نظیر خشکی چشم و اشک ریزش دچار باشد، قبل از انجام بلفاروپلاستی باید به پزشک خود اطلاع دهد. فاصله پلک‌ها تا ابروها در یک سمت صورت و هر دو سمت صورت بسیار مهم است و باید مورد توجه همه کاندیدای این کار زیبایی قرار گیرد.

مراحل جراحی پلک

برای تکنیک بلفاروپلاستی بعد از ارزیابی‌های لازم، بیحسی به نواحی مورد نظر تزریق یا بیهوشی به بخش‌های وریدی تزریق می‌گردد. نواحی برش بلفاروپلاستی به گونه‌ای انتخاب می‌گردند که بعد از گذشت دوران نقاهت عمل، نتیجه به فرم اولیه باز نگردد.

نکات مهم قبل از بلفاروپلاستی

 • یکی از مهمترین نکاتی که باید افراد به آن توجه داشته باشند، این است که نباید قبل از بلفارو آرایش داشته باشید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده‌های خون را یک هفته قبل از این جراحی، با مشورت پزشک قطع کنید.
 • بهتر است روز قبل از جراحی بلفاروپلاستی یک جلسه مشاوره داشته باشید تا در حین انجام کار اضطراب نداشته باشید.

بلفاروپلاستی چه عوارضی دارد؟

تصمیم‌گیری برای انجام عمل جراحی پلک شخصی و سلیقه‌ای است مگر در افرادی که به طور وسیع و واضح، مقداری از دیدشان گرفته شده باشد و یا احساس سنگینی شدید در پلک خود داشته باشند. مزایای این جراحی بسیار زیاد بوده و عوارض احتمالی آن، سخت و دشوار نیست. به عنوان مثال ممکن است در روزهای اولیه بلفاروپلاستی، چشم‌ها به نور حساس باشند. تورم و کبودی بعد از بلفارو بسیار طبیعی است که جای نگرانی ندارد و بعد از گذشت چندین روز رفع خواهد شد. احساس تغییر در کشیدگی پلک در روزهای اولیه بعد از جراحی طبیعی است و بعد از گذشت یک تا دو روز رفع می‌شود.

دوران نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

این نوع جراحی بسیار ساده بوده و به طور متوسط بین 7 تا 14 روز زمان لازم دارد که بهبودی کامل صورت گیرد. ناگفته نماند که دوران نقاهت و بهبودی بعد از عمل به مواردی چون نوع پوست، ظرافت پوست، میزان افتادگی پلک، میزان چین و چروک‌ها و سن افراد بستگی دارد.

مراقبتهای بعد از بلفاروپلاستی

 • افراد بعد از جراحی زیبایی پلک، احساس کشیدگی در چشم‌ها دارند که نباید به پلک خود دست بزنند و زیاد به چشم‌های خود فشار وارد کنند.
 • برای مرطوب نگه داشتن و ترمیم بخیه‌های پلک، پماد مخصوص تجویز میگردد که باید تا مدت توصیه شده مورد استفاده قرار گیرد.
 • برای کاهش التهاب پلک می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

هزینه جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چقدر است؟

هزینه جراحی‌های زیبایی و در واقع انواع روش‌های زیبایی غیرتهاجمی تعرفه ثابت ندارد و به میزان مشکل فرد بستگی دارد. هزینه جراحی پلک به این مورد بستگی دارد که تنها برای یک پلک عمل انجام گیرد یا برای هر دو پلک عمل بلفاروپلاستی انجام شود. برای اطلاع از هزینه میتوانید با کلینیک تخصصی دکتر پارسیان‌فر در تهران با بیش از 15 سال سابقه به شماره 09303839919 تماس بگیرید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫2 نظر

 • شیما گفت:

  سلام آقای دکتر. افتادگی پلک سمت راست دارم. آیا میشه این را درمان کنید که شبیه پلک سمت چپم بشه؟