دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

بوتاکس و همه چیز درباره آن

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا ستارگان هالیوودی با وجود بالا رفتن سن، طراوت و جوانی پوست خود را حفظ می‌کنند؟ بسیاری از مردم خواهان دانستن راز پوست زیبای آنها هستند. اینجا یکی از این رازها را با شما در میان می‌گذاریم.

یکی از دلایل آن تزریق بوتاکس و داکسیفی است. تزریق بوتاکس بیشترین میزان رضایت بین کارهای زیبایی را دارد و یکی از پرکاربردترین روش‌های غیرجراحی در فیلد زیبایی است.

بوتاکس چیست؟

توکسین، نام اختصاری سم بوتولینیوم توکسین است که به غلط بوتاکس نامیده می‌شود. در اصل بوتاکس نام اولین توکسینی بود که توسط شرکت الرگان آمریکا به بازار ارائه شد. این سم قوی از یک نوع باکتری با نام کلوستیریدیوم بوتولینیوم ترشح می‌شود. تزریق مقدار کمی از این ماده به طور مستقیم در ماهیچه، فعالیت ماهیچه را کم کرده و خطوطی را که در نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می‌آید، از بین می‌برد. در نتیجه صورت جوان‌تر، صاف‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

موارد کاربرد بوتاکس
موارد کاربرد بوتاکس

بوتاکس در سال 1895 کشف شد و برای اولین بار در سال 1980 در علم پزشکی هنگام آزمایش تاثیرات آن بر رفع گرفتگی عضلات گردن مورد استفاده گرفت.

پاسخ به سوالات رایج در مورد بوتاکس

در این پادکست کوتاه، دکتر سعید پارسیان‌فر در مورد سوالات رایج در زمینه بوتاکس توضیح دادند. برخی از این سوالات عبارت‌اند از:

 • بوتاکس را از چه سنی میتوان شروع کرد؟
 • آیا بوتاکس برای بدن ضرر دارد؟
 • تزریق بوتاکس چه عوارضی دارد؟

آیا نیاز به تزریق بوتاکس در تهران دارید؟ برای مشاوره رایگان یا دریافت نوبت میتوانید با کلینیک تخصصی دکتر پارسیان‌فر با بیش از 15 سال سابقه به شماره 09303839919 تماس بگیرید.

چه نوع چروکها‌یی توسط بوتاکس برطرف میشود؟

چروک‌های صورت به دو دسته تقسیم می‌شوند:

چروکهای استاتیک

در حالت استراحت پوست، بر روی آن مشاهده می‌شوند. این چروک‌ها عمدتاً معلول عوامل مضر و آسیب‌رسان خارجی نظیر آفتاب هستند و در نتیجه تغییر بافت اصلی پوست ایجاد می‌شوند. به همین دلیل به درمان با ترکیبات اسیدهای میوه و AHA، روش لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی برای نوسازی پوست به‌ خوبی پاسخ می‌دهند.

چروکهای دینامیک

این نوع چروک در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت‌های غلط و عوامل آسیب‌رسان داخلی هستند. این چروک‌ها معمولاً در یک‌سوم فوقانی صورت مشاهده می‌شوند.

محل‌های تزریق بوتاکس
محل‌های تزریق بوتاکس

چروک‌های شعاعی اطراف چشم‌ها موسوم به چروک‌های پنجه کلاغی، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های خط اخم ناحیه میان دو ابرو از این نوع هستند. چروک‌های دینامیک معمولاً به‌ خوبی به درمان با تزریق ماده بوتولینوم پاسخ می‌دهند. استفاده از ماده بوتولینوم، روشی انتخابی و مطمئن برای کاهش چروک‌های دینامیک دور چشم، چروک‌های افقی پیشانی و چروک‌های اخم صورت است.

هر چند در تزریقات پیشرفته توسط پزشک ماهر می‌توان برای قسمت میانی و تحتانی صورت مثل خطوط خرگوشی، لیفت بینی، لبخند لثه نما، خط غم، و چروک‌های گردن و لیفت خط فک به روش نفرتیتی استفاده کرد.

بوتاکس چگونه عمل میکند؟

فواید بوتاکس
فواید بوتاکس

مقدار کمی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخل عضلات منطقه تزریق می‌شود، این امر باعث غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین می‌شود و در نتیجه چروک فعال محو می‌شود. برای همین بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)، خطوط پیشانی و خطوط دور چشم بسیار عالی عمل می‌کند.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

خیر. این تزریقات مانند تزریق ژل باسن اگر با سوزن‌های مخصوص انجام شود درد زیادی ندارد. بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس می‌کند.

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

بوتاکس روشی کم عارضه است و عوارض مطرح‌ شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند. از عارضه‌های بی‌اهمیت و گذرای بعد از تزریق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرمزی محل تزریق
 • ورم موضعی و درد محل تزریق
 • خون مردگی به خصوص در نواحی دور چشم
 • تهوع مختصر
 • ضعف عمومی و خارش
 • سردردی که ممکن است تا 3 روز طول بکشد

بعضی عوارض احتمالی دیررس که اهمیت بیشتری دارند نظیر دوبینی، افتادگی پلک و ابرو نیز مطرح هستند. البته انتشار بوتاکس به عضله بالابرنده پلک به علت عدم رعایت مراقبت‌های بعد از آن موجب افتادگی کامل یا بخشی از پلک می‌شود که موقت است و بعد از 6 تا 8 هفته خودبه‌خود بهبود می‌یابد.

از جمله تاثیرات ثانویه تزریق بوتاکس می‌توان به خشکی موقتی چشم، اشک، تورم پلک، خطای دید، التهاب قرنیه، هماتوم یا تراوش و تجمع موضعی خون که به زودی منعقد می‌شود، دردهای موقتی و سوزش خفیف اشاره کرد که در صورت تزریق با تکنیک درست بسیار نادر است.

توجه داشته باشید که در صورت بروز ورم شدید در ناحیه تزریق ماده، خونمردگی وسیع و نیز مشاهده افتادگی در پلک و ابرو باید پزشک متخصص زیبایی را از آنها مطلع کرد.

چند بار باید تزریق را تکرار کرد؟

تزریق بوتاکس روش سریع و موثر برای رفع چروک است. مدت تزریق بین 5 تا 10 دقیقه است.

شروع اثر بوتاکس بین 4 تا 7 روز است و اثر آن بعد از 14 روز کامل می‌شود. مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است. اثرات تزریق بسته به تعداد تزریق قبلی بین 3 تا 6 ماه طول می‌کشد.

بعد از چند بار تزریق می‌توان فواصل آن را بیشتر کرد. پس از چند نوبت تزریق به فرد آموزش داده می‌شود تا در صورت مشاهده برگشت انقباضات و چروک‌های قبلی، برای تزریق مجدد مراجعه نماید.

چه کسی کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس است؟

تزریق از سن 18 تا 65 انجام می‌شود و دارای FDA آمریکا است. هر کسی که خواهان این است که چهره جوان‌تر و کم چروک‌تری داشته باشد کاندید مناسبی برای تزریق است.

در چه کسانی نباید تزریق انجام شود؟

زنان باردار، زنان شیرده (6 ماهه اول)، کودکان زیر 18 سال، افرادی که از تزریق ماده انتظارات غیر واقعی دارند، بیمارانی که ثبات روانی ندارند، افراد با سابقه حساسیت نسبت به هر کدام از اجزای دارو، افراد با سابقه بیماری‌های عصبی‌، ‌عضلانی مانند میاستنی‌گراو و MS، کسانی که تحت درمان با داروهای آنتی‌بیوتیکی مانند جنتامایسین و نیز مصرف‌کنندگان گروهی از داروهای قلبی نمی‌توانند از این ماده استفاده کنند.

مراقبتهای قبل و بعد از تزریق بوتاکس

1- حدود 4 تا 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس اخم کنید، ابرو را بالا بدهید و بخندید.

2- حدود 4 تا 6 ساعت خم نشوید.

3- حدود 4 تا 6 ساعت محل تزریق را ماساژ ندهید.

4- تا 8 ساعت صورت را شست و شو ندهید و حمام نکنید.

5- حداقل به مدت 4 هفته بعد از تزریق توکسین، از رنگ کردن مو جداً خودداری نمایید.

6- در صورت مشاهده کبودی در محل تزریق بوتاکس، کمپرس سرد کنید، یعنی یخ را بگذارید و بردارید و این کار را چند بار تکرار کنید.

7- در صورت مشاهده افتادگی پلک به پزشک معالج مراجعه کنید تا جهت درمان اقدام شود.

8- در موارد بسیار نادر عوارضی مثل دوبینی و تاری دید دیده می‌شود که معمولاً پس از 2 هفته برطرف می‌شود.

9- شروع اثر بوتاکس از 3 روز تا یک هفته متغیر است و حداکثر اثر 10 تا 14 روز بعد خواهد بود.

10- خطوطی که اصطلاحاً شکسته شدند برای بهبودی نیاز به زمان طولانی‌تر و یا انجام درمان‌های تکمیلی مثل تزریق ژل، لیفت با نخ، میکرونیدلینگ، سابسیژن و غیره خواهد داشت.

11- ماندگاری توکسین در افراد مختلف متفاوت و از 3 ماه تا 6 ماه متغیر است.

مشاهده نمونه کارهای تزریق بوتاکس

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 11 عدد و میانگین امتیازها 4.6]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

‫2 نظر

 • شیما گفت:

  بوتاکس دیستون تزریق میکنید؟