دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

جوانسازی صورت

فرایند پیری نتیجه تغییرات زیادی در پوست و بافت نرم و حتی استخوان‌ها است، از جمله تغییرات بافت نرم می‌توان به کاهش کلاژن، تحلیل رفتن بافت چربی و نیز کاهش میزان هیالورونیک‌اسید اشاره کرد، بنابراین هر عملی که منجر به تحریک پوست به تولید این مواد از دست رفته شود و یا این مواد را به صورت خارجی وارد پوست یا بافت نرم برای جایگزین این مواد نماید، می‌تواند نقش جوانسازی داشته باشد.

نمونه کار جوانسازی صورت
نمونه کار جوانسازی صورت

با پیشرفت علم پزشکی و به خصوص فیلد پزشکی زیبایی، روش‌های غیرجراحی بسیار زیادی برای جوانسازی ابداع و تکامل یافته است. در این مقاله به اختصار به این روش‌ها می‌پردازیم.

روش‌های جوانسازی غیر جراحی

  1. تزریقات
  2. دستگاه‌ها

در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم.

تزریقات

تزریقات زیبایی شامل موارد زیر است:

الف- تزریق بوتاکس

بوتولینوم توکسین که به اشتباه بوتاکس نامیده می‌شود مدتهاست که مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را برای اصلاح خط اخم و خطوط اطراف چشم گرفته است.

برای جوانسازی یک سوم فوقانی صورت شامل خطوط افقی پیشانی، خط اخم و چروک اطراف چشم بهترین گزینه، تزریق بوتاکس است.

بیشترین میزان رضایت از اعمال غیرجراحی زیبایی، تزریق بوتاکس قسمت فوقانی صورت است البته بوتاکس برای بعضی از علایم پیری قسمت تحتانی صورت مثل اصلاح خط غم و چروک‌های گردن نیز کاربرد دارد.

در روش جدید به نام میکروبوتاکس، دوزهای بسیار کم بوتاکس در کل صورت تزریق می‌گردد و باعث کاهش منافذ پوست، برطرف شدن خطوط ظریف پوستی و در نتیجه جوانسازی صورت می‌گردد.

ب- تزریق ژل‌های هیالورونیک اسید

تزریق ژل یکی دیگر از روش‌های جوانسازی صورت است. تزریق ژل برای اصلاح فرورفتگی‌ها و شکستگی‌های پوست کاربرد دارد، بنابراین برای اصلاح گودی زیر چشم، اصلاح خط خنده، چانه، گونه و زاویه فک کاربرد دارد.

ژل‌های هیالورونیک‌اسید کاربرد گسترده در جوانسازی و بازسازی بافت پوستی دارند.

ج- تزریق چربی

تزریق چربی از روش‌های بسیار خوب و با نتایج درخشان برای جوانسازی صورت است. در این روش چربی از منطقه‌ای از بدن برداشت می‌شود و به صورت پیوند می‌شود. این کار بدون نیاز به بی‌هوشی قابل انجام است.

تزریق چربی به روش‌های مختلف از جمله ماکروفت، میکروفت و نانوفت انجام می‌شود.

نمونه کار نانوفت
نمونه کار نانوفت

در روش نانوفت چربی‌ها به اجزای کوچک‌تر تقسیم می‌شوند که بیشتر نقش در جوانسازی دارند تا پرکنندگی و حجم‌دهی. البته اخیرا از نانوفت طی فرایندی خاص SVF ژل، استخراج می‌گردد که دارای غلظت بالاتری از سلول‌های بنیادی است و برای جوانسازی صورت و مخصوصا زیرچشم کاربرد زیادی دارد.

د- مزوژل‌ها و ژل‌های جوانساز

تزریق مزوژل‌ها از جمله روش‌های نوین در تزریقات زیبایی است. این ترکیبات حاوی هیالورونیک‌اسید هستند که نقش به سزایی در جوانسازی صورت دارند.

تزریق ژل‌های جوانساز مثل الانسه و اسکالپرا نیز نقش عمده‌ای در جوانسازی صورت دارند.

ه- مزوتراپی

روشی است که در آن کوکتل‌های خاصی که ترکیبی از چند داروی مختلف می‌باشد به وسیله سوزن‌های بسیار ظریف به داخل پوست تزریق می‌گردد.

کوکتل‌های مزوتراپی، با ترکیباتی مثل هیالورونیک‌اسید، ویتامین سی، گلیکولیک‌اسید، آمینواسیدها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و … نقش به سزایی در جوانسازی صورت دارند.

معمولا برای به دست آمدن نتیجه دلخواه، مزوتراپی در جلسات چندگانه انجام می‌گردد.

و- نخ‌های جوانساز و لیفت

هدف از کارگذاری نخ‌های جوانساز، در واقع بازسازی مجدد بافت با تحریک و تولید کلاژن برای استحکام پوست صورت، گردن و بدن می‌باشد.

این نخ‌ها از جنس پلی‌دی‌اکسانون، پلی‌کاپرولاکتون، پلی‌گلیکولیک‌اسید و… هستند. این نخ‌ها به تعداد زیاد داخل پوست کارگذاری می‌شود و با تحریک پوست باعث افزایش کلاژن‌سازی و در نتیجه جوانسازی پوست می‌گردند.

دسته دیگر از نخ‌ها، نخ‌های لیفت هستند. این نخ‌ها علاوه بر جوانسازی باعث لیفت صورت نیز می‌شوند.

دستگاه‌ها

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولید دستگاه‌های زیبایی، امروزه دستگاه‌های بسیار متنوعی برای جوانسازی صورت در خدمت پزشکان زیبایی است که به پرکاربردترین آنها می‌پردازیم.

الف- میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی است که اساس کار آن ایجاد سوراخ‌های بسیار ریز و میکروسکوپی در پوست و در نتیجه تحریک کلاژن‌سازی است.

این روش نتایج درخشانی در درمان ضایعات پوستی و جوانسازی پوست دارد. این روش به طور شگفت‌انگیزی باعث تحریک کلاژن‌سازی و لایه‌برداری ملایم پوست می‌گردد و در عین حال باعث منظم شدن رشته‌های کلاژن و الاستین (Remodeling) در پوست آسیب دیده می‌شود.

کاربردهای میکرونیدلینگ
کاربردهای میکرونیدلینگ

در حال حاضر میکرونیدلینگ یکی از بهترین روش‌های کلاژن‌سازی می‌باشد که با توجه به هزینه بسیار کم، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

میکرونیدلینگ به وسیله دستگاه‌هایی انجام می‌شود که کارتریج‌های بخصوصی که تعداد زیادی نیدل بر روی آنها تعبیه شده است، بر روی آنها قرار می‌گیرند. ورود این سوزن‌های ظریف به پوست باعث تحریک کلاژن‌سازی در پوست می‌شود و درنتیجه باعث جوانسازی و درخشندگی پوست می‌گردد.

ب- هایفو

کلمه هایفو مخفف امواج فراصوت متمرکز شدت بالا (HIFU) است. در این روش امواج فراصوت را در یک نقطه متمرکز می‌کنند و از حرارت ایجاد شده از انرژی این امواج برای از بین بردن قسمتی از بافت استفاده می‌شود. گرمای ایجاد شده تا حدود ۸۰ درجه بالا رفته و در اثر شوک حرارتی، بافت در حال فرسایش از بین می‌رود. همچنین با ایجاد انقباض بافتی باعث لیفت و جوانسازی می‌گردد.

هایفوتراپی
هایفوتراپی

هایفو از طریق کاهش چین و چروک صورت، صاف کردن پوست، لیفت گونه، ابرو و پلک، کاهش چین و چروک، بالا بردن مشخص فک، سفت کردن پوست گردن، رفع خط لبخند و غم باعث جوانسازی می‌شود.

ج- لیزرها

از جمله لیزرهای مورد استفاده در جوانسازی، لیزر CO2 Fractional و Erbium yag و … است.

لیزرهای فرکشنال روش نسبتا جدیدی در جوانسازی پوست و تحریک کلاژن‌سازی می‌باشد که سبب افزایش قوام و سفتی پوست شده و چروک‌های ریز پوست را از بین می‌برد.

چند مدل از دستگاه‌های لیزر
چند مدل از دستگاه‌های لیزر

لیزر فرکشنال دو دسته اثر بر روی پوست دارد:

  • اثرات سطحی
  • اثرات عمقی

اثرات سطحی این لیزر مربوط به برداشتن سلول‌های اپیدرم است که اصطلاحا لایه‌برداری نامیده می‌شود. این کار موجب می‌شود که پوست روشن‌تر شده و رنگ پوست یکنواخت‌تر شود، کک مک و لک‌های سطحی پوست نیز کمرنگ شده یا از بین می‌روند. منافذ پوست نیز بعد از لیزر فرکشنال بسته‌تر می‌شود.

اثرات عمقی لیزرهای فرکشنال به تحریک کلاژن‌سازی پوست مربوط می‌شود. این اثرات شامل رفع چین و چروک‌ها و سفت شدن پوست می‌باشد. قوام و فرم پوست بعد از لیزر فرکشنال بهبود می‌یابد. بدلیل اثری که لیزر فرکشنال در نوسازی کلاژن‌های پوستی دارد، انجام این لیزر در افرادی که هنوز چروک‌های پوستی و شلی پوست ندارند باعث پیشگیری از پیری پوست می‌شود.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 11 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *