دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

دریافت رژیم لاغری

زمانی که صحبت از لاغری می‌شود، انواع برنامه‌های غذایی، ورزش‌ها، قرص‌های لاغری و بسیاری موارد دیگر به ذهن میرسد اما کدام یک بیشتر از همه برای لاغری تاثیرگذار است؟ برای اینکه در کمتر از سه ماه لاغر شویم، چه کارهایی باید انجام دهید؟ چه رژیم لاغری برای من مناسب است؟ بسیاری از افراد تصور دارند که برای ایجاد لاغری و کاهش وزن، باید همه میان وعده‌ها، تنقلات و بسیاری مواد غذایی را از برنامه غذایی روزانه خود حذف کنند اما این تصور اشتباه است.

دکتر پارسیان فر به شما کمک می‌کند تا بهترین رژیم لاغری را برای خود انتخاب کنید و در مدت زمان معقول به وزن ایده‌آل خود دست یابید و اعتماد به نفستان را باز گردانید.

آشنایی با رژیم لاغری

رژیم‌های غذایی که برای لاغری مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای یک برنامه اصولی مطابق با ساعات و عادات غذیی فرد در طول شبانه روز است. این برنامه به طور روزانه، هفتگی و ماهانه به طوری که تمامی مواد مغذی را در خود جای دهد و در عین حال باعث لاغری گردد، تنظیم می‌شود. شما نباید بیش از اندازه از انرژی دریافتی روزانه خود را کم کنید زیرا تعادل سلامتی بدن را اینگونه بر هم می‌زنید و بیماری‌های مختلفی را برای خود به وجود می‌آورید. بنابراین با خواندن هر رژیم لاغری، آن را امتحان نکنید و این کار را به پزشک بسپارید.

برنامه غذایی را می‌توان درست برشمرد که انرژی از دست رفته بدن، چندین برابر انرژی دریافتی در روز نباشد و تا حدودی بتواند تعادل داشته باشد. رژیم لاغری بر اساس خواسته و شرایط بدنی فرد هر فرد تنظیم می‌شود، بنابراین از رژیم لاغری اطرافیان، برای خودتان استفاده نکنید زیرا ممکن است شما با آن رژیم، چاق شوید یا مشکلاتی برای بدن شما ایجاد شود.

بهترین رژیم لاغری برای کاهش وزن

یک رژیم لاغری مناسب و اصولی به گونه‌ای است که فرد به صورت خطی، کاهش وزن را تجربه کند و نه اینکه ناگهانی وزن زیادی را از دست بدهد. شما در رژیم لاغری درست، باید به طور هفتگی وزن کم کنید و اگر در اواسط رژیم یک توقف کاهش وزن داشتید نگران نشوید. گاهی ممکن است وعده‌های نوشیدن آب در برخی روزهای رژیم بیشتر باشد که موجب می‌شود که تصور کنید وزنتان متوقف شده و یا حتی بالا رفته است.

انواع رژیم لاغری برای کاهش وزن

رژیم‌های غذایی لاغری بسیار متنوعی وجود دارند که هدف از همه آنها کاهش وزن است اما به چه قیمتی؟ شما به فرض اینکه خود را به طور اشتباه در مصرف انواع مواد غذایی محدود کنید، باید از یک پزشک خوب برای برنامه غذایی خود کمک بگیرید.

برنامه‌های غذایی مدیترانه‌ای، رژیم غذایی Dash، رژیم غذایی کتوژنیک و چند مورد دیگر از انواع برنامه‌های غذایی برای کاهش وزن هستند.

مهمترین نکات در رژیم لاغری

شاید برای یک فرد با اضافه وزن بالا و یا فرد پرخوری یا حتی فردی که رژیم چاقی دارد سخت باشد که به رژیم لاغری خود به سرعت عادت کند، بنابراین با حفظ آرامش این رژیم را شروع کنید تا قبل از هر چیزی، ذهن شما آماده انجام و رسیدن به هدف شود. در ادامه به این نکات دقت کنید:

وعده های غذایی را حذف نکنید

شاید تصور دارید که برای لاغری باید وعده شام یا ناهار را حذف کنید اما این مورد صحیح نیست. به جای حذف وعده‌های غذایی، مقدار غذا در هر وعده را کم کنید.

در مصرف غذاهای سالم زیاده روی نکنید

مصرف غذاهای سالم خوب است اما به این معنا نیست که هرچقدر که بخواهید، میتوانید در رژیم خود از آنها استفاده کنید. آجیل، زیتون و سایر خوراکیهای این مدلی بسیار مفید هستند اما هر یک به تنهایی دارای چربی نیز هستند و هر یک دارای مقداری کالری می‌باشند.

گلوتن را حذف نکنید

این نوع پروتئین در غلات مانند گندم، جو و برنج یافت می‌شود. بسیاری از افراد برای ایجاد لاغری، وعده‌های برنجی خود را حذف میکنند که کاملاً اشتباه است و فقط زمانی این مواد از رژیم شما حذف می‌شوند که به بیماری سلیاک مبتلا باشید.

چربی را کامل حذف نکنید

شما میتوانید از چربی‌های غیر اشباع در رژیم خود استفاده کنید که مزایای زیادی برای سلامتی دارند. افراد چاق باید چربی‌های اشباع را از برنامه غذایی حذف و به چربی‌های غیر اشباع روی بیاورند.

فست فود را ترک کنید

درست است که خوردن غذاهای فست فود احساس خوشایندی دارد اما این موارد در رژیم لاغری هیچ جایی ندارند. انواع فست فود و موادی چون پنیر پیتزا، سس و روغن در آینده برای شما از نظر سلامتی دردسرساز خواند شد.

در رژیم لاغری چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

  1. زمانی که شما یک رژیم لاغری را شروع می‌کنید، بدن با یک شوک رو به رو می‌شود که شروع به ذخیره انرژی خواهد کرد.
  2. در هفته اول شما تا حدودی کاهش وزن را تجربه خواهید کرد و این ممکن است در نواحی معده شما از ظاهر به چشم بخورد اما این تغییرات چندان زیاد نیست. به طور کلی حدود 2 کیلو کاهش وزن در هفته اول رخ می‌دهد که البته به شرایط جسمانی، سلامت و همچنین میزان فعالیت بدن بستگی دارد.
  3. بعد از گذشت یک هفته، بدن در مقابل رژیم لاغری به مقاومت می‌پردازد و برای این مقابله، سوخت و ساز بدن را کاهش می‌دهد که بسیار طبیعی است زیرا بدن دستور محافظت دارد. اگر بدن به اندازه هفت سال در یک شرایط قرار داشته باشد، آن را به عنوان یک شرایط طبیعی تلقی می‌کند و زمانی که فرد پرخور رژیم لاغری و کاهش مواد غذایی را شروع می‌کند، بدن تصور دارد که شرایط طبیعی بر هم خورده است و به مقابله می‌پردازد.
  4. پزشک توصیه دارد برای ایجاد شوک مجدد در هفته دوم، فعالیت‌های بدنی نیز پیشگرفته شود اما با این حال در این هفته باید انتظار کمتری از کاهش وزن داشته باشید. در هفته‌های بعدی میزان کاهش وزن دوباره افزایش خواهد یافت.

نتایج قرارگیری در روند رژیم لاغری

بسیاری از خانم‌ها و آقایان با مراجعه به مطب دکتر پارسیان فر اظهار دارند که بعد از شروع رژیم لاغری، حالشان بهتر شده است و راحت‌تر از قبل به انجام فعالیت‌ها می‌پردازند. رژیم لاغری باید مختص به هر فرد تنظیم و اجرا شود. رژیم لاغری سبب کاهش قند خون، کاهش فشار خون، کاهش بیماری‌های قلب و عروق و بیماری‌های دیگر می‌شود.

توجه داشته باشید که از رژیم لاغری دیگران استفاده نکنید زیرا ممکن است که موجب کاهش بیش از حد قند خون و فشار خون برای خود شوید. رژیم لاغری بسته به آزمایش و شرایط بدنی هر فرد تنظیم می‌شود و شما باید عوارض احتمالی ناشی از انواع رژیم‌های لاغری را در نظر بگیرید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]
دکتر سعید پارسیان فر وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *