دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

بوتاکس صورت

محتوای این مطلب

امروزه زیبایی، جوانی و شادابی پوست از مسائل مهم برای خانم‌ها بشمار رفته و حتی آقایان نیز بیشتر از قبل به این موضوع توجه دارند. هما‌ن طور که می‌دانید به مرور زمان با از دست دادن قدرت عضلات و کاهش کلاژن‌سازی، پوست رفته رفته تحلیل می‌رود و با چروک و خطوط ریز و درشت مواجه می‌شود. این نازیبایی‌ها سبب شده تا چهره فرد عبوس و ناراحت باشد و اعتماد به نفس شخص کاهش یافته و سن فرد نیز بیشتر از حالت معمول نشان دهد. بسیاری از افراد برای برطرف‌سازی این مسائل، از مواد آرایشی و محافظتی مختلف استفاده می‌کنند که در واقع برای رفع خطوط پیشانی، صورت، چین و چروک اطراف چشم (پنجه کلاغی) و … بی‌فایده بوده و فقط موجب از دست دادن زمان برای دستیابی به زیبایی می‌شوند. استفاده از تکنیک تزریق بوتاکس صورت یکی از روش‌های موثر کاهش چین و چروک پوست صورت است.

آشنایی با بوتاکس

تا به حال شنیده‌اید که بوتاکس نوعی ماده سمی به نام بوتولینوم است. بسیاری از خانم‌ها تا چندی پیش نگران این مورد بودند که این سم بعد از تزریق علاوه بر مزایای رفع چین و چروک، شاید عوارض خطرناکی برای بدن به همراه داشته باشد، اما با پیشرفت علم و دانش و رواج یافتن این تکنیک میان خانم‌ها و آقایان در رده سنی‌های مختلف، سبب شد تا دریابند که این فرضیه به هیچ عنوان صحیح نیست. ماده بوتاکس بعد از تزریق، موجب نوعی فلجی موقت کوتاه مدت می‌شود که نتایجی چون از بین بردن چین و چروک سطحی و عمقی و همچنین جوانی پوست و رفع پیری را دارد.

تزریق بوتاکس صورت روشی کم خطر برای از بین بردن چروک صورت است.
تزریق بوتاکس صورت روشی کم خطر برای از بین بردن چروک صورت است.

ماده بوتاکس در واقع به برخی گیرنده‌های عصبی متصل می‌شود و آنها را برای مدت زمان موقت از کار می‌اندازد و این طور نیست که خود یک عصب اصلی را برای مدتی فلج کند بنابراین برای انجام این کار نیازی به نگرانی و اضطراب نیست. خانم‌ها و آقایانی که از سردرد‌های میگرنی رنج می‌برند، می‌توانند با تزریق بوتاکس برای میگرن بر انواع این سردردها غلبه کنند یا حالت اخم چهره خود را از بین ببرند. در واقع این روش علاوه بر اینکه در دسته تکنیک‌های زیبایی قرار دارد، به عنوان یکی از روش‌های درمانی پرکاربرد نیز شناخته می‌شود.

ماهیت ماده بوتاکس صورت

بوتاکس صورت در حقیقت از ماده‌ سمی بوتولونیوم نوع A ساخته شده است که بر اعصاب زیر پوست صورت اثر گذاشته و برای مدت زمان مشخصی آنها را از کار می‌اندازد. بعد از تزریق بوتاکس به ناحیه‌‎ای از صورت، متوجه می‌شوید که عضلات توانایی انقباض در آن ناحیه را از دست داده‌اند که در اصطلاح می‌گویند عضله دچار فلجی شده است. اگر از این سم، بیش از اندازه یعنی حدود 70 میلیگرم به بدن تزریق گردد، می‌تواند موجب مرگ شخص شود و یا فرم صورت را تغییر دهد.

بوتاکس صورت برای چه افرادی مناسب است؟

در دوران بارداری یا شیردهی قرار نداشته باشید، همچنین نباید از روی احساسات برای انجام روش‌های زیبایی تصمیم بگیرید. در ادامه برخی از افراد را که بهترین کاندید برای تزریق بوتاکس صورت هستند بیان کردیم:

 • افرادی که بیش از 18 سال سن داشته باشند، می‌توانند به صورت خود بوتاکس تزریق کنند. این افراد در این سن معمولاً دارای چروک صورت نیستند و بیشتر برای لیفت صورت این کار را انجام می‌دهند.
 • اشخاصی که پوست صورتشان ملتهب و دارای آکنه‌های چرکی نباشد.
 • افرادی که دارای سردردهای میگرنی در نواحی پیشانی هستند.
 • از تزریق بوتاکس صورت نباید انتظارات رویایی داشته باشید و تصور کنید که افتادگی پلک به طور کامل رفع می‌شود.
 • خانم‌ها و آقایانی که در ناحیه پیشانی یا بین دو ابرو دارای چین و چروک‌های ریز و درشت هستند.
 • خانم‌ها و آقایانی که دارای افتادگی خفیف ابرو هستند نیز می‌توانند با تزریق مقدار کمی بوتاکس به پیشانی، این افتادگی‌ها را رفع کنند.

بوتاکس صورت چه کاربردهایی دارد؟

بوتاکس صورت دارای مزایایی است که در ادامه به برخی از این کاربردها بعد از تزریق این ماده به صورت یا نواحی خاص گردن اشاره می‌کنیم:

 • درمان سردردهای تنشی
 • جوان‌سازی پوست صورت
 • رفع پرش غیر ارادی پلک
 • درمان سردردهای میگرنی
 • درمان بیماری دیستونی گردن
 • رفع خطوط لبخند و اطراف چشم

در چه سنی به صورت خود بوتاکس تزریق کنیم؟

سن استفاده از تکنیک‌های زیبایی و جوان‌سازی پوست به افراد 18 سال نیز رسیده است و عامل این امر این است که افراد به زیبایی صورت خود اهمیت بسیاری می‌دهند و منتظر پیری و میانسالی برای رفع نواقص صورت خود نمی‌مانند. بهترین سن برای تزریق بوتاکس صورت، از 30 سالگی به بعد است اما اشخاص مجاز هستند که از سن 20 سالگی به بعد از این روش استفاده کنند. در واقع در هر سنی که باشید، زمانی که اولین خطوط و چروک را در سطح پوست صورت و گردن خود مشاهده یا احساس کردید، می‌توانید از تکنیک تزریق بوتاکس استفاده کنید.

به چه نواحی از صورت میتوان بوتاکس تزریق کرد؟

 • پیشانی
 • فک و گردن
 • در انتهای ابروها
 • نواحی اطراف چشم
 • دو سمت لب و نواحی چانه
 • خطوط اخم میان دو ابرو
 • خطوط ریز کنار و روی بینی

ماندگاری اثرات بوتاکس برای صورت و پیشانی

به طور کلی مدت زمان ماندگاری اثرات و نتایج بدست آمده از تزریق بوتاکس به نواحی مختلف صورت، حدود 4 تا 7 ماه است، البته ناگفته نماند که بسیاری از افراد این نتایج را تا حدود 9 ماه نیز مشاهده می‌کنند زیرا دوام این روش به عوامل متعددی مانند نوع پوست، سن فرد، میزان الاستیسیته پوست، برند بوتاکس و موارد دیگر بستگی دارد.

تزریق بوتاکس صورت چه مزایایی دارد؟

تزریق بوتاکس در صنعت زیبایی دارای مزایا و کاربرد‌هایی است و از همین رو طرفداران زیادی را در رده‌های سنی مختلف به خود جذب کرده است. عضلات صورت و گردن، با افزایش سن دچار ضعف شده و گاهی به طور غیر ارادی دچار انقباضات شدید یا دردناک می‌شوند، به عنوان مثال بسیاری از افرادی که برای تزریق بوتاکس پیشانی مراجعه دارند، از انقباضات پیشانی و سردردهای مداوم صحبت می‌کنند. بوتاکس بعد از تزریق، این حرکات غیر ارادی و انقباضات را متوقف می‌کند و در کنار این مورد، چین و چروک و علائم پیری را از بین می‌برد. گاهی برخی از افراد، حتی در صورت خود نیز دچار تعریق شدید هستند که اگر تزریق بوتاکس انجام دهند، این مشکل نیز رفع می‌گردد.

عوارض و خطرات تزریق بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس صورت در دسته روش‌های غیر تهاجمی قرار دارد اما با این حال دارای عوارضی بخصوص در نواحی حساس صورت است که باید آنها را بشناسید تا در صورت مشاهده عوارض جانبی دیگر به پزشک خود اطلاع دهید. توجه داشته باشید که این روش به دلیل فلج کردن برخی نورون‌های عصبی و از کار انداخت عضلات، بسیار حساس بوده و باید توسط بهترین متخصص زیبایی انجام شود. عوارض این روش برای تزریق به صورت عبارتند از:

 • قرمزی و التهاب
 • سردرد و حالت تهوع
 • کبودی در نواحی تزریق بخصوص در اطراف چشم
 • در صورتی که هنگام تزریق بهداشت رعایت نگردد، احتمال بروز عفونت وجود دارد.

تفاوت اثرات بوتاکس با داکسیفی در تزریق به صورت

امروزه برند دیگری با نام داکسیفی Daxxify به عنوان رقیب بوتاکس شناخته شده است که برای رفع چین و چروک و از بین بردن علائم پیری پوست صورت بکار گرفته می‌شود. این دو ماده بعد از تزریق به صورت برخی افراد دارای تفاوت‌های شایع شناخته شده‌ای هستند که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. در حقیقت ماندگاری نتایج داکسیفی نسبت به تزریق بوتاکس برای جوان‌سازی پوست صورت بیشتر است که این خود یک مزیت مهم بشمار می‌رود. اثرات طولانی و با دوام این روش زیبایی موجب شده تا به عنوان بزرگترین رقیب بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت و گردن شناخته شود. داکسیفی از مواد پپتیدی و اسید‌های آمینه ساخته می‌شود که همانند بوتاکس نیاز به نگهداری در فضای سرد را ندارد و افراد نیز نگران تزریق سم بوتولینوم به صورت خود نبوده و با آرامش خاطر به زیباسازی پوست خود می‌پردازند.

تزریق بوتاکس صورت برای چه افرادی ممنوع است؟

بوتاکس صورت برای برخی اشخاص مناسب نیست و ممکن است موجب تغییر فرم صورت شود و توصیه می‌شود که از انجام آن خودداری کنند. خانم‌هایی که دارای واکنش‌های آلرژیک بخصوص در نواحی پوست صورت هستند و یا حساسیت‌های پوستی شدید و مواردی چون تبخال و … هستند، باید از تزریق بوتاکس صورت بپرهیزند. خانم‌های باردار و شیرده نیز تحت هیچ شرایطی نباید این روش را انجام دهند.

قبل از تزریق بوتاکس صورت چه نکاتی مهم است؟

برای اینکه بعد از تزریق بوتاکس به نواحی مختلف صورت، نتیجه خوب و ماندگاری دریافت کنید، ابتدا باید از نکات قبل و بعد آن آگاه شوید. مجدد توصیه می‌گردد برای انتخاب پزشک جهت تزریق بوتاکس صورت خود دقت کنید.

 • اگر دارای تبخال یا کهیر در نواحی صورت هستید تا درمان کامل آنها صبر کنید.
 • قبل از تزریق بوتاکس، صورت خود را بشویید و هیچ گونه آرایشی بر سطح پوست نداشته باشید.
 • اگر داروهای ضد انعقاد خون یا داروهای حساسیت و … استفاده می‌کنید، باید از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس به صورت

 • بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، از مواد آرایشی استفاده نکنید.
 • از فشار دادن نواحی که تزریق بوتاکس بر روی آنها انجام شده است، اجتناب کنید.
 • سعی کنید بعد از تزریق بوتاکس به پیشانی، به یک جهت از بدن دراز نکشید و به پشت بخوابید.
 • تا یک هفته بعد از تزریق بوتاکس از فعالیت‌هایی چون لایه‌برداری پوست و استفاده از اسکراب صورت و …. بپرهیزید.
 • بعد از آنکه به پیشانی خود بوتاکس تزریق کردید، ابروهای خود را به جهت امتحان به سمت بالا و پایین تکان ندهید.
 • به فعالیت‌های عادی و روزمره خود بپردازید، اما از انجام فعالیت سنگین و یا ورزش‌های صورت بپرهیزید.

برندهای معتبر برای بوتاکس صورت

برخی از برندهای معتبر عبارتند از:

 • دیسپورت ساخت کشور انگلیس
 • مسپورت ساخت کشور ایران
 • دیستون ساخت کشور ایران
 • زئومین ساخت کشور آلمان
 • آزالور ساخت کشور انگلیس

توجه داشته باشید که همیشه برندهای جدید می‌آیند یا اینکه همیشه هر برندی در بازار پیدا نمی‌شوند.

هزینه تزریق بوتاکس صورت چقدر است؟

میزان نیاز هر فرد برای تزریق بوتاکس به صورت، بسته به میزان آسیب‌های پوستی، وجود چین و چروک‌ها و نواحی صورت متفاوت بوده و نمی‌توان یک قیمت قطعی اعلام کرد. هر سی‌سی بوتاکس برای تزریق به صورت، از هر نوع برند، دارای هزینه خاص خود است که باید برای تعیین هزینه کل این تکنیک، مشخص شود که چند سی‌سی بوتاکس برای از بین بردن چروک‌های صورت لازم است. ناگفته نماند که بهتر است برای تزریق بوتاکس صورت، اولویت اصلی باید انتخاب برند مناسب و کیفیت ماده بوتاکس باشد و بعد از آن به هزینه‌ها توجه نمایید زیرا هیچ چیزی به اندازه پوست صورت شما با اهمیت نیست. هر چه برند بوتاکس با کیفیت‌تر باشد، میزان ماندگاری و دوام آن نیز بیشتر خواهد بود.

هر چند وقت یک بار میتوان بوتاکس صورت انجام داد؟

فاصله جلسات تزریق بوتاکس برای هیچ یک از نواحی صورت نباید زیر سه ماه باشد، به دلیل اینکه پوست صورت بسیار حساس است، بهتر است در این رابطه برای هر فرد، پزشک زیبایی تصمیم بگیرد.

چقدر زمان لازم است تا بوتاکس بر صورت اثر کند؟

نتایج بوتاکس برای هیچ یک از اندام‌های بدن بلافاصله بعد از تزریق نمایان نمی‌شود، اما به دلیل اینکه پوست صورت بسیار ظریف است معمولاً 48 ساعت بعد از تزریق، نتایج تا حدودی خود را نشان می‌دهند.

آیا بعد از تزریق بوتاکس به صورت باید پوست را ماساژ دهیم؟

تمامی افرادی که کاندید تزریق بوتاکس صورت هستند باید بدانند که بعد از تزریق نباید نواحی مورد نظر را ماساژ یا فشار دهند. با این کار بوتاکس شما قبل از جذب، حرکت کرده و ممکن است موجب افتادگی نواحی صورت شود.

آیا بعد از چند بار تزریق بوتاکس به صورت عضله به طور دائم فلج میشود؟

عضله بخش‌های مختلف صورت برای مدت زمان مداوم و همیشگی دچار فلجی و از کار افتادگی نمی‌شود، بلکه مقاومت آن بیشتر می‌شود. ممکن است گاهی متوجه شوید که اثر بوتاکس شما از بین رفته است اما همچنان پوست شما حالت افتادگی گذشته و اولیه را پیدا نکرده است.

بهترین مرکز تزریق بوتاکس در تهران

تزریق بوتاکس به صورت، به مدت زمان زیادی احتیاج ندارد اما به دقت و تجربه بسیار بالایی نیاز دارد. این تزریق باید توسط یک پزشک مجرب انجام شود تا عوارض جانبی خطرناک از جمله فلجی صورت را به همراه نداشته باشد. در حقیقت یکی از سخت‌ترین کارها در شهر‌های بزرگ، این است که به دنبال پیدا کردن یک پزشک خوب برای روش‌های زیبایی باشید. سلامت پوست و زیبایی از اهمیت فراوان و ویژه‌ای برخوردار است و این موضوع در حساسیت انتخاب کلینیک کاملاً طبیعی است. می‌توانید برای تزریق بوتاکس به کلینیک تخصصی زیبایی دکتر پارسیان‌فر مراجعه کنید.

برای تزریق بوتاکس صورت چه کار کنیم؟

برای بوتاکس صورت در تهران میتوانید با کلینیک تخصصی زیبایی دکتر پارسیان‌فر به شماره 09303839919 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ یا تلگرام پیام ارسال کنید.

مشاهده نمونه کارهای تزریق بوتاکس

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز
[تعداد امتیازها 4 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *