کلینیک دکتر پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

تزریق ژل

مقدمه‌ای در مورد تزریق ژل یا فیلر

روش‌های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک‌های ناشی از پیری وجود دارد. یکی از این روش‌ها تزریق ژل یا فیلر است که می‌تواند علاوه بر برطرف کردن چروک، خاصیت پرکنندگی و جوانسازی نیز داشته باشد. از خاصیت پرکنندگی ژل‌ها برای زاویه‌سازی و کانتورینگ صورت و نیز فرم‌دهی لب‌ها استفاده می‌شود.

گاهی کلمات ژل، فیلر و چربی به اشتباه استفاده می‌شوند. برای روشن شدن این موضوع باید بدانیم که هر ماده پرکننده بافتی را فیلر می‌گویند.

فیلرها دو دسته‌اند:

  1. ژل‌ها
  2. چربی‌ها (ماکروفت، میلی‌فت، میکروفت و نانوفت)
تزریق ژل یا فیلر
تزریق ژل یا فیلر

بنابراین همه ژل‌ها و چربی‌ها در اصل فیلر هستند.

ژل‌ها بر اساس ویژگی‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. یکی از این ویژگی‌ها، میزان ماندگاری است.

در این مقاله به بررسی انواع ژل‌ها می‌پردازیم.

ژل‌ها بر اساس میزان ماندگاری به ۳ گروه تقسیم می‌شوند

دسته اول: ژل‌های دایمی یا Permanent

همان طور که از اسم این ژل‌ها پیداست، این ژل‌ها قابل تجزیه به وسیله بدن نبوده و به طور دائم در بافت باقی می‌ماند.

یکی از انواع این ژل‌ها خانواده پلی‌اکریل‌آمید است. اکوامید از برندهای معتبر این خانواده است که به علت عوارض زیاد، هنوز موفق به دریافت FDA نشده است. ژل «پاژ» یکی دیگر از ژل‌های این خانواده است که به علت قیمت پایین و دائمی بودن، متقاضی زیادی داشت ولی متاسفانه بعد از چند سال هنوز درگیر عوارض این ژل هستیم. عوارضی مانند جابه‌جایی ژل، عفونت و التهاب، واکنش افزایش حساسیت تاخیری و تورم گاه‌گاهی، دفرمه شدن صورت و …

به خاطر همین عوارض در حال حاضر هیچ ژل دائمی موفق به دریافت FDA نشده است.

از برندهای دیگر این خانواده Artefill می‌باشد که در سال ۲۰۰۶ میلادی موفق به دریافت FDA شد.

شاید ماندگاری دائم، جذاب به نظر برسد و فرد را وسوسه کند که از این فیلرها استفاده نماید ولی باید به خاطر داشته باشیم که ماندگاری دائم درست است که شما را از تکرار تزریق بی‌نیاز می‌کند ولی می‌تواند عوارض جدی و غیر قابل جبران داشته باشد.

دسته دوم: ژل‌های نیمه دایم یا Semi Permanent

این ژل‌ها شامل چند خانواده هستند از جمله کلسیم هیدروکسیل آپاتیت، پلی کپرولاکتون، پلی ال لاکتیک اسید و… که بین ۲ تا ۴ سال ماندگاری دارند. تزریق این ژل‌ها نکات و ملاحظات خاص خود را دارد، بنابراین باید توسط پزشک مجرب و آشنا به این ملاحظات تزریق شوند.

از خانواده کلسیم هیدروکسیل آپاتیت می‌توان رادیز معروف را نام برد که داری FDA می‌باشد و برای جوانسازی پشت دست بسیار عالی است.

از خانواده پلی کپرولاکتون می‌توان الانسه را نام برد که انواع ۱، ۲، ۳ و ۴ ساله دارد.

از خانواده پلی ال لاکتیک اسید می‌توان اسکلاپترا را نام برد که در حال حاضر در بازار ایران وجود ندارد.

دسته سوم: ژل‌های موقت یا Temporary

ژل‌های موقت نیز انواع مختلف دارد. یکی از انواع آن، ژل‌های هیالورونیک اسید هستند که یکی از پرکاربردترین و کم عارضه‌ترین انواع ژل می‌باشد. این ژل‌ها علاوه بر نقش پرکنندگی و جبران حجم از دست رفته بافت، سنتز کلاژن را هم تحریک می‌کنند و به این وسیله به پوست قوام بیشتری می‌بخشند.

از جمله فیلرهای هیالورونیک اسید استاندارد می‌توان به ژوویدرم، استایلیج، بلترو، تیوسیال، رستیلن، ریوانس، نورامیس، ایدیا، الاینا، پرفکتا و رووفیل اشاره کرد. از مزایای بزرگ این ژل‌ها این است که در صورت ایجاد عارضه یا عدم رضایت بیمار، آنزیمی به نام هیالورونیداز (برند هیالاز) وجود دارد که باعث تجزیه و از بین رفتن ژل می‌گردد.

دسته دیگر ژل‌های موقت، کلاژن‌ها هستند که به علت ماندگاری بسیار کم خیلی زود از بازار حذف شدند.

موارد استفاده و مناطق قابل تزریق ژل کدام است؟

بسته به نوع ژل برای افزایش حجم و اصلاح لب، گونه، زاویه فک، نادوان اشکی (زیر چشم)، شقیقه، خط خنده، خط اخم عمیق، چانه، خط غم، باسن، سینه، زاویه‌سازی صورت و جوانسازی پشت دست استفاده می‌شود.

از چه سنی می‌توان تزریق ژل انجام داد؟

معمولاً تزریق ژل به منظور زیبایی و جوانسازی در افراد با سن بالای ۱۸ سال و در بعضی کشورها بالای ۲۱ سال، انجام می‌شود ولی باز محدودیت سنی قطعی وجود ندارد و در هر سنی می‌توان با ملاحظات خاص این تزریقات را انجام داد.

ماندگاری ژل‌ها چه مدت است و عوارض آنها چیست؟

هیالورونیک اسید ماده‌ای است که به صورت طبیعی در پوست یافت می‌شود ولی با افزایش سن، میزان آن در پوست کاهش می‌یابد. با تزریق ژل‌های هیالورونیک اسید، این ماده در لایه مناسب پوست قرار می‌گیرد و باعث حجم‌دهی و اصلاح دفورمیتی‌های صورت و در نتیجه جوان‌سازی پوست می‌شود.

این ژل‌ها توسط بدن فرد تجزیه و جذب می‌شوند بنابراین ماندگاری ژل در افراد مختلف متفاوت و از ۹ تا ۲۴ ماه است. البته به شرط اینکه از ژل‌های استاندارد استفاده شود اما در صورت تزریق ژل‌های غیر استاندارد به علت وجود ناخالصی در آنها که با بدن سازگار نمی‌باشد و قابل جذب نیستند، سال‌ها در بدن باقی می‌ماند و عوارض زیادی از جمله واکنش‌های آلرژیک، عفونت، گلوله گلوله شدن و… دیده می‌شود پس بر خلاف تصور ژل‌های ارزان قیمت که ماندگاری طولانی دارند خطرناک و داری عوارض غیرقابل جبران می باشند.

در حالی که ریسک این عوارض در صورت استفاده از ژل‌های استاندارد و تکنیک درست تزریق، بسیار پایین است و سلامت شما را به خطر نمی‌اندازد.

ماندگاری ژل‌های نیمه دایم چه مدت است؟

ماندگاری ژل‌های نیمه دایم، به برند مورد استفاده و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. الانسه نوع S به مدت ۱ سال، نوع M به مدت ۲ سال، نوع L به مدت ۳ سال و نوع E به مدت ۴ سال پروسه کلاژن‌سازی را تحریک و ادامه می‌دهند.

اسکالپرا ۲ الی ۳ سال و رادیز ۱۸ ماه الی ۲ سال ماندگاری دارد.

برای مشاهده مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق ژل اینجا کلیک کنید.

توضیحات دکتر پارسیان‌فر در مورد انواع ژل‌ها

انواع ژل‌ها
سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.