19 99 383 930 98+ 945 200 26 21 98+

کلینیک دکتر پارسیان‌فر – نظام پزشکی ۱۰۹۳۱۶

تزریق ژل

تزریق ژل

مقدمه‌ای در مورد تزریق ژل یا فیلر

روش‌های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک‌های ناشی از پیری وجود دارد. یکی از این روش‌ها تزریق ژل یا فیلر است که می‌تواند علاوه بر برطرف کردن چروک، خاصیت پرکنندگی و جوانسازی نیز داشته باشد.

هر ماده پرکننده را فیلر می‌گویند. فیلرها دو دسته‌اند:

  1. فیلرهای سینتتیک مثل انواع ژل‌ها
  2. فیلرهای بیولوژیک مثل چربی
تزریق ژل یا فیلر
تزریق ژل یا فیلر

ژل‌ها بر اساس ویژگی‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. یکی از این ویژگی‌ها میزان ماندگاری است.

ژل‌ها بر اساس میزان ماندگاری به ۳ گروه تقسیم می‌شوند

۱- ژل‌های دایمی یا Permanent

یکی از انواع این ژل‌ها خانواده پلی‌اکریل‌آمید است. اکوامید از برندهای معتبر این خانواده است که به علت عوارض زیاد، هنوز موفق به دریافت FDA نشده است. ژل «پاژ» یکی دیگر از ژل‌های این خانواده است که به علت قیمت پایین و دائمی بودن، متقاضی زیادی داشت ولی متاسفانه بعد از چند سال هنوز درگیر عوارض این ژل هستیم. عوارضی مانند جا به جایی ژل، عفونت و التهاب، واکنش افزایش حساسیت تاخیری و تورم گاه‌گاهی، دفرمه شدن صورت و …

به خاطر همین عوارض در حال حاضر هیچ ژل دائمی موفق به دریافت FDA نشده است.

۲- ژل‌های نیمه موقت یا Semi Permanent

این ژل‌ها شامل چند خانواده هستند از جمله کلسیم هیدروکسیل آپاتیت، پلی کپرولاکتون، پلی ال لاکتیک اسید و… که بین ۲ تا ۴ سال ماندگاری دارند و باید با تکنیک خاص و توسط پزشک مجرب تزریق شود.

از خانواده کلسیم هیدروکسیل آپاتیت می‌توان رادیز معروف را نام برد که داری FDA می‌باشد و برای جوانسازی پشت دست بسیار عالی است.

از خانواده پلی کپرولاکتون می‌توان الانسه را نام برد که انواع ۱، ۲، ۳ و ۴ ساله دارد.

از خانواده پلی ال لاکتیک اسید می‌توان اسکلاپترا را نام برد.

۳- ژل‌های موقت یا Temporary

ژل‌های موقت از متداول‌ترین و کم عارضه‌ترین انواع ژل‌ها هستند و این ژل‌ها از هیالورونیک اسید ساخته شده‌اند که علاوه بر جبران حجم از دست رفته، سنتز کلاژن را هم تحریک می‌کنند و به این وسیله به پوست قوام بیشتری می‌بخشند.

این ژل‌ها شامل چند خانواده هستند. خانواده کلاژن و خانواده هیالورونیک اسیدکه علاوه بر جبران حجم از دست رفته، سنتز کلاژن را هم تحریک می‌کنند.

ژل‌های کلاژن به علت ماندگاری بسیار کم خیلی زود از بازار حذف شدند ولی از پرکاربردترین و کم عارضه‌ترین ژل‌ها در دنیا ژل‌های هیالورونیک اسید است.

از جمله فیلرهای هیالورونیک اسید استاندارد می‌توان به ژوویدرم، استایلیج، بلترو، تیوسیال، رستیلن، ریوانس، نورامیس، ایدیا، الاینا، پرفکتا و رووفیل اشاره کرد. از مزایای بزرگ این ژل‌ها این است که در صورت ایجاد عارضه یا عدم رضایت بیمار، آنزیمی به نام هیالورونیداز (برند هیالاز) وجود دارد که باعث تجزیه و از بین رفتن ژل می‌گردد.

موارد استفاده و مناطق قابل تزریق ژل کدام است؟

بسته به نوع ژل برای افزایش حجم و اصلاح لب، گونه، زاویه فک، نادوان اشکی (زیر چشم)، شقیقه، خط خنده، خط اخم عمیق، چانه، خط غم، باسن، سینه، زاویه‌سازی صورت و جوانسازی پشت دست استفاده می‌شود.

تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

چربی چون از بدن فرد است بدن هیچ واکنش آلرژیکی به آن نشان نمی‌دهد. در نتیجه احتمال عوارض آن کمتر است اما تزریق چربی پروسه‌ای پیچیده‌تر و زمان بر است. بنابراین هزینه آن بیشتر است. درصورتی که ژل یک ماده از قبل آماده است که به نقطه مورد نظر تزریق می‌شود. پس به عنوان یک قاعده کلی اگر بیمار نیاز به تزریق در چند منطقه داشته باشد، چربی مقرون به صرفه‌تر و بهتر است و اگر فقط برای یک یا دو منطقه نیاز باشد ژل به صرفه‌تر است و برای چند منطقه چربی به صرفه‌تر است. البته برای خط خنده و خصوصاً لب‌ها ژل مناسب‌تر است. مخصوصاً اگر بیمار تمایل به تزریق فقط در یک ناحیه داشته باشد.

از چه سنی می‌توان تزریق ژل انجام داد؟

معمولاً تزریق ژل در افراد با سن بالای ۱۸ انجام می‌شود ولی باز محدودیت سنی ندارد و در هر سنی می‌توان این تزریق را با ملاحظات انجام داد.

ماندگاری ژل و عوارض آن چیست؟

هیالورونیک اسید ماده‌ای است که به صورت طبیعی در پوست یافت می‌شود ولی با افزایش سن، میزان آن در پوست کاهش می‌یابد. با تزریق ژل‌های هیالورونیک اسید، این ماده در لایه مناسب پوست قرار می‌گیرد و باعث حجم‌دهی و اصلاح دفورمیتی‌های صورت و در نتیجه جوان‌سازی پوست می‌شود.

این ژل‌ها توسط بدن فرد تجزیه و جذب می‌شوند بنابراین ماندگاری ژل در افراد مختلف متفاوت و از ۹ تا ۲۴ ماه است. البته به شرط اینکه از ژل‌های استاندارد استفاده شود اما در صورت تزریق ژل‌های غیر استاندارد به علت وجود ناخالصی در آنها که با بدن سازگار نمی‌باشد و قابل جذب نیستند، سال‌ها در بدن باقی می‌ماند و عوارض زیادی از جمله واکنش‌های آلرژیک، عفونت، گلوله گلوله شدن و… دیده می‌شود که ریسک این عوارض در صورت استفاده از ژل‌های استاندارد و تکنیک درست تزریق بسیار پایین است. پس بر خلاف تصور ژل‌های ارزان قیمت که ماندگاری طولانی دارند استاندارد و مناسب برای تزریق نیستند.

برای مشاهده مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق ژل اینجا کلیک کنید.

توضیحات دکتر پارسیان‌فر در مورد انواع ژل‌ها:

انواع ژل‌ها

برای مشاهده نمونه کارهای تزریق ژل اینجا کلیک کنید.

آیا نیاز به دریافت خدمات ما دارید؟ با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید یا در واتس‌اپ یا تلگرام پیام بگذارید:
جردن
۰۲۱-۲۶۲۰۰۹۴۵
۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹
پیروزی
۰۲۱-۷۷۱۶۶۹۶۵
۰۹۳۷۵۵۸۴۰۴۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *