کلینیک دکتر پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

تزریق چربی به سینه

مقدمه

تزریق چربی از روش‌های رایج برای حجم‌دهی به مناطق مختلف بدن از جمله باسن و ناحیه تناسلی است اما برای تزریق چربی به سینه برای مقاصد زیبایی و تغییر سایز سینه‌ها گزینه مناسبی نمی‌باشد و تنها برای اصلاح محل نقص برداشتن تومور قبلى کاربرد دارد نه برای تغییر سایز آن.

چرا تزریق چربی برای جوانسازی و حجم‌دهی صورت و دست‌ها مناسب است اما برای افزایش سایز سینه‌ها مناسب نیست؟

تزریق چربی سینه
تزریق چربی سینه

دلیل این امر را باید در آناتومى و بافت‌شناسى میکروسکوپى و فیزیولوژى پستان یافت. تفاوت آناتومى و هیستولوژى بافت پستان در مقایسه با صورت باعث می‌شود که احتمال کلسیفیه شدن چربی در بافت پستان به شکل قابل توجهی افزایش یابد.

عدم تقارن بعلت تفاوت میزان جذب حجم بالای چربی از دیگر مشکلات است.

چرا در پستان چربى تزریقى پخش نمی‌شود و خون‌رسانى به سلول‌هاى آن مناسب صورت نمی‌گیرد و مرگ سلولی و کلسیفیه شدن اتفاق می‌افتد؟

زیرا در زیر سه لایه هسیتولوژیک پوست یک لایه چربى اروولار داریم و زیر آن عضلات حالت دهنده صورت است و این فضاى چربى محل مناسب پخش حجم کم چربى تزریقى براى اصلاح چین‌ها و فرورفتگى‌ها است ولى در پستان آناتومى و هیستولوژى متفاوت است.

آناتومی کلی پستان
آناتومی کلی پستان

در پستان، زیر پوست دورت کرست‌ها و ساسپنسورى لیگامان‌ها و کوپر لیگامان‌ها را داریم که همه از بافت فیبروزه هستند و از لترال و مدیال پستان هم لیگامان‌های نگهدارنده پستان وجود دارد که ادامه آنها بصورت عرضى به نام سپتوم‌هاى مدیال و لترال تا زیر اریول می‎روند.

این مجموعه پوست را روى بافت فیبروگلندولار با وزن زیاد پستان ثابت نگه می‌دارد و همچنین خود بافت پستان که مجموعه یکدست بافتى نیست و شامل Fibroglandular tissue است.

بنابراین زیر پوست فضاى آزاد یکدست جهت تزریق چربى نداریم و فضاها جدا جدا می‌باشند.

از دیگر مشکلات تزریق چربی به سینه نیاز به حجم بالای چربی است. براى افزایش حجم و زیبایى پستان به حداقل ۵۰۰ سى‌سى چربى نیاز است که‌ تزریق این حجم چربى باعث عدم رسیدن خون‌رسانى مناسب به سلول‌هاى چربى و نکروز و کلسیفیه شده آنها می‌شود که باعث نتایج بد و پرعارضه تزریق چربى جهت بزرگ کردن سینه‌ها می‌شود و متاسفانه درمانى ندارد.

از دیگر مشکلات تزریق چربی به سینه ایجاد توده‌های کلسیفیه در بافت سینه است که در رادیولوژی قابل جدا شدن از یکدیگر با تغییرات ناشی از تومورها و بدخیمی‌های پستان نیست.

چرا پروتز زیبایى سینه این عوارض را ندارد و نتایج زیبایى عالى هم دارد؟

تزریق چربی به سینه
تزریق چربی به سینه

چون جنس پروتز سیلیکون است که واکنش با بافت بدن ندارد و محل برش آن چین زیر پستان و مکان قرارگیرى آن در فضاى بین بافت پستان و عضله جدار قفسه سینه (پکتورالیس ماژور) است که آناتومى پستان را به هم نمی‌زند و در صورت بروز عارضه به راحتى با عملى ۱۵ دقیقه‌اى از همان برش قبلى قابل خارج کردن است.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.