کلینیک دکتر پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

تزریق چربی به سینه

مقدمه

زیبایی اندام یکی از موارد بسیار مهمی است که انسان باید به آن توجه داشته باشند. با توجه به اینکه بانوان اهمیت بیشتری برای زیبایی چهره و اندام خود قائل هستند، گاهی نیز ممکن است اقدام به انجام عمل‌های زیبایی مانند تزریق چربی به سینه کنند. یکی از بخش‌های مهم بدن که می‌تواند زیبایی اندام را در بانوان دو چندان کند، برجستگی پستان است. البته باید به این مورد توجه داشته باشید که سایز سینه‌ها در بانوان باید متناسب با سایز سایر اندام‌ها باشد.

تزریق چربی از روش‌های رایج برای حجم‌دهی به مناطق مختلف بدن از جمله باسن و ناحیه تناسلی است اما برای تزریق چربی به سینه برای مقاصد زیبایی و تغییر سایز سینه‌ها گزینه مناسبی نمی‌باشد و تنها برای اصلاح محل نقص برداشتن تومور قبلى کاربرد دارد نه برای تغییر سایز آن.

تزریق چربی سینه
تزریق چربی سینه

این روزها عمل‌های زیبایی تنها بر روی صورت انجام نمی‌گیرند، بلکه بر روی سایر اندام‌های بدن مانند سینه، ران و باسن نیز انجام می‌شود. برجسته‌سازی و افزایش سایز سینه با روش‌های مختلفی انجام می‌شود، که بهتر است پیش از اقدام به این کار، درمورد مزایا و معایب روش‌های مختلف آن بیشتر بدانید.

انواع روش های افزایش سایز و فرم دهی سینه

افرادی که قصد دارند تا عمل زیبایی و افزایش سایز سینه انجام دهند، باید به این مورد توجه داشته باشند که این عمل به دو روش انجام می‌شود:

استفاده از پروتز سیلیکونی

استفاده از پروتز سیلیکونی یکی از روش‌های افزایش سایز سینه در بانوان است که نسبت به سایر عمل‌های زیبایی و فرم‌دهی سینه، عوارض بسیار کمتری دارد. تحقیقات نشان می‌دهد به این دلیل که پروتز از سیلیکون ساخته شده است، حساسیت و آلرژی بسیار کمی برای افراد ایجاد می‌‌کند و بسیار سریع با بدن سازگار خواهد شد.

عمل جراحی پروتز سینه، یک عمل نسبتاً ساده است. در این عمل یک برش در زیر پستان ایجاد می‌شود و از طریق شکافی که ایجاد شده، پروتز در میان بافت سینه و عضلات قرار داده می‌شود. سپس شکاف را با نخ بسیار نازک بخیه می‌کنند.

از مزیت‌های پروتز سیلیکونی سینه، این است که در صورت بروز هر گونه مشکلی می‌توان با ایجاد شکاف در زیر سینه، پروتز را به سادگی خارج کرد.

معمولاً پروتز سیلیکونی بهتر از تزریق چربی به سینه است.

تزریق چربی

به طور کلی، از روش تزریق چربی در عمل‌های زیبایی استفاده می‌شود و کاربردهای زیادی دارد. یکی از کاربردهای تزریق چربی، افزایش ساز و فرم‌دهی سینه بانوان است.

تزریق چربی به سینه
تزریق چربی به سینه

معمولاً در این عمل از چربی سایر نقاط بدن فرد برداشته و به محدوده سینه‌ها تزریق می‌شود. در بسیاری از موارد به این دلیل که از چربی بدن خود فرد برای سایر نقاط استفاده می‌شود، مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

معمولاً تزریق چربی برای صورت و دست مناسب است و برای سینه مناسب نیست زیرا تفاوت آناتومى و هیستولوژى بافت پستان در مقایسه با صورت باعث می‌شود که احتمال کلسیفیه شدن چربی در بافت پستان به شکل قابل توجهی افزایش یابد. عدم تقارن به علت تفاوت میزان جذب حجم بالای چربی از دیگر مشکلات است.

سفت شدن بافت سینه پس از تزریق چربی

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از افراد پس از تزریق چربی به سینه با آن مواجه می‌شوند، سفت شدن بافت سینه است. معمولا این مشکل در درجات مختلفی دیده می‌شود که با توجه به تشخیص پزشک متخصص درمان‌‌های مختلفی برای سفت شدن بافت سینه وجود دارد.

متاسفانه زمانی که پس از تزریق چربی به سینه، بافت سینه از حالت طبیعی خارج شود، این احتمال وجود دارد که در آینده بیمار با مشکلات بسیار جدی مانند سرطان سینه مواجه شود.

چرا در پستان چربى تزریقى پخش نمی شود؟

زیرا در زیر سه لایه هسیتولوژیک پوست یک لایه چربى اروولار داریم و زیر آن عضلات حالت دهنده صورت است و این فضاى چربى محل مناسب پخش حجم کم چربى تزریقى براى اصلاح چین‌ها و فرورفتگى‌ها است ولى در پستان آناتومى و هیستولوژى متفاوت است.

در پستان، زیر پوست دورت کرست‌ها و ساسپنسورى لیگامان‌ها و کوپر لیگامان‌ها را داریم که همه از بافت فیبروزه هستند و از لترال و مدیال پستان هم لیگامان‌های نگهدارنده پستان وجود دارد که ادامه آنها به صورت عرضى به نام سپتوم‌هاى مدیال و لترال تا زیر اریول می‌روند.

آناتومی کلی پستان
آناتومی کلی پستان

این مجموعه پوست را روى بافت فیبروگلندولار با وزن زیاد پستان ثابت نگه می‌دارد و همچنین خود بافت پستان که مجموعه یکدست بافتى نیست و شامل Fibroglandular tissue است.

بنابراین زیر پوست فضاى آزاد یکدست جهت تزریق چربى نداریم و فضاها جدا جدا می‌باشند.

از دیگر مشکلات تزریق چربی به سینه نیاز به حجم بالای چربی است. براى افزایش حجم و زیبایی پستان به حداقل 500 سى‌سى چربى نیاز است که‌ تزریق این حجم چربی باعث عدم رسیدن خون‌رسانى مناسب به سلول‌هاى چربی و نکروز و کلسیفیه شده آنها می‌شود که باعث نتایج بد و پرعارضه تزریق چربى جهت بزرگ کردن سینه‌ها می‌شود و متاسفانه درمانى ندارد.

از دیگر مشکلات تزریق چربی به سینه ایجاد توده‌های کلسیفیه در بافت سینه است که در رادیولوژی قابل جدا شدن از یکدیگر با تغییرات ناشی از تومورها و بدخیمی‌های پستان نیست.

مراجعه به کلینیک معتبر و پزشک متخصص

به افرادی که قصد دارند تا اقدام به انجام عمل‌های زیبایی حساس مانند تزریق چربی به سینه کنند، توصیه می‌شود که پیش از انجام عمل جراحی، حتما به پزشک متخصص و کلینیک زیبایی معتبر مراجعه کنند تا بهترین و مناسب‌ترین روش برای افزایش زیبایی اندام شما انتخاب شود.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 6 عدد و میانگین امتیازها 5]

‫2 نظر

 • فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر. برای افزایش سایز سینه بهتر هست ژل تزریق کنم یا تزریق چربی به سینه انجام دهم؟

  • مدیریت گفت:

   سلام
   بهتر است ابتدا معاینه انجام دهیم تا مشخص شود که تزریق چربی انجام دهید یا ژل. البته اگر میزان چربی در بدن شما مناسب است ، بهتر هست که تزریق چربی انجام دهید.
   برای مشاوره رایگان یا دریافت نوبت لطفاً با کلینیک ما به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ تماس بگیرید.
   با تشکر

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.