دکتر سعید پارسیان‌فر – نظام پزشکی 109316

جشنواره پاییزه تزریقات زیبایی تا 30 درصد تخفیف

نانوفت برای جوانسازی یا ترمیم پوست‌های آسیب دیده

مقدمه

نانوفت یکی از تکنیک‌های بازسازی و جوانسازی برای پوست شناخته شده است که در طیف گسترده پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در میان روش‌های مختلف برای ترمیم پوست، درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

نمونه کار نانوفت
نمونه کار نانوفت

بافت چربی به دلیل سلول‌های بیشمار ناهمگن، به صورت فشرده استخراج می‌شوند و باید قبل از استفاده از آنها، فیلتر شوند. بافت چربی انباری از سلول‌های بنیادی است که با فعالیت بیولوژیکی خوبی همراه هستند. در این مقاله با مزایا و معایب نانوفت و همچنین نحوه انجام این روش آشنا می‌شوید.

نانوفت چیست؟

از نانوفت برای جوانسازی یا ترمیم پوست‌های آسیب دیده و همچنین جهت از بین بردن چین و چروک‌ها و چین خوردگی‌های پوست استفاده می‌کنند. سلول‌های رشد داخل بافت چربی، نواحی آسیب دیده را مورد بازسازی قرار داده و پوست را برای فرآیند کلاژن‌سازی تحریک می‌کند. بعد از بهره‌بری از این روش، پوست به تدریج خاصیت کشسانی خود را تقویت کرده و پروتئین‌های ساختاری را افزایش می‌دهد. نانوفت برای از بین بردن جای زخم‌ها و تغییر رنگ پوست نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نانوفت چربی فرآوری شده از بدن است که غلظت بالایی از سلول‌های بنیادی بدن دارد. سلول‌های بنیادی همان سلول‌هایی هستند که هنوز تمایزی نداشته‌اند و قابلیت این را دارند که به سلول‌های اختصاص تمایز پیدا کنند. سلول‌های بنیادی بدن برای بازسازی بافت‌های آسیب دیده مورد استفاده قرار می‌گیرند و در دنیای پزشکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. برای استفاده از روش‌های درمانی با سلول‌های بنیادی، در ابتدا از چربی‌های ران یا شکم، با استفاده از تکنیک‌های نوین و پیشرفته مقداری چربی بر می‌دارند و سلول‌های بنیادی را از آنها استخراج می‌کنند. چربی‌های این نواحی، بافتی ابریشم گونه و لطیف هستند و دارای بافت منسجم نیستند.

پیوند چربی نانو چیست؟

پیوند چربی نانو که با نام گرفت (Nanofat grafts) نیز شناخته می‌شود، با ذرات بسیار کوچک چربی که با روش‌های خاصی پایدار شده‌اند، انجام می‌گیرد. این ذرات به این دلیل مورد فیلتر و پایداری قرار می‌گیرند که امکان تزریق به نواحی پوست برای آنها ایجاد شود و در واقع ذرات نانو حاصل شود. در این پایدارسازی از سلول‌های بنیادی، سلول‌های اندوتلیال، گرانولوسیت‌ها، ماکروفاژها و همچنین مونوسیت استفاده می‌شود. در این فیلترسازی بافت چربی، سلول‌های چربی از بین می‌روند و به همین دلیل است که این روش، کاربردی برای حجیم‌سازی به فرم دلخواه و آنچنانی را ندارد.

بنابراین متوجه شدید که اثر حجیم‌سازی تکنیک نانوفت، به دلیل کمبود سلول‌های آدیپوسیت، بسیار محدود است. خانم‌ها معمولا از روشی مقابل تکنیک نانو، به نام پیوند چربی میکرو برای تقویت بافت سینه یا باسن خود و همچنین حجم‌دهی در مقادیر بالا استفاده می‌کنند.

نانوفت چه تفاوتی با ماکرو و میکرو و میلی فت دارد؟

در روش‌های کلاسیک که در گذشته استفاده می‌شد، تلاش می‌شد سلول‌های چربی بدون هیچ گونه آسیبی از منطقه‌ای از بدن (عموماً زیر شکم، داخل ران، خارج ران، پهلوها و…) برداشت شوند و به منطقه هدف از جمله صورت، دست‌ها و ناحیه بیکینی منتقل گردد اما در شیوه نانوفت سلول زنده‌ای وجود ندارد بلکه با کیت‌های مخصوص چربی به اجزای بسیار ریز شامل سلول‌های فیبروبلاست، سلول‌های بنیادی و… تبدیل می‌گردد که خاصیت حجم‌دهی ندارد بلکه فقط باعث جوانسازی می‌شود.

کیت مخصوص نانوفت
کیت مخصوص نانوفت

این سلول‌ها در بازسازی بافت‌های آسیب دیده اهمیت بسیار زیادی دارند. ‎سلول‌ها و فاکتورهای رشد داخل بافت چربی قادرند بافت‌های آسیب‌دیده را ترمیم کرده و سلول‌های پوست را به تولید کلاژن تحریک کنند و خاصیت کشسانی پوست و نشستن پروتئین‌های ساختاری لازم برای پوست را تقویت می‌کند.

قبل و بعد از نانوفت
قبل و بعد از نانوفت

تزریق نانو چربی بیشتر برای صورت و دست‌ها استفاده می‌شود.

نانوفت چگونه انجام میشود؟

انجام نانوفت
انجام نانوفت

تهیه نانوفت شامل ۳ مرحله است.

مرحله اول: برداشت چربی

معمولاً برداشت چربی توسط ابزارهای مخصوصی که کانول نامیده می‌شود بدون هیچ گونه برش و بخیه‌ای انجام می‌شود. مناطق قابل برداشت شامل قسمت بالا و پایین ناف، قسمت داخل و خارج ران، پهلوها و داخل زانو است.

این مرحله توسط تزریق مایعی که تامیسنت نامیده می‌شود و نقش بی‌حسی و… را دارد انجام می‌شود.

مرحله دوم: آماده‌سازی

در این مرحله از کیت‌های مخصوص که کیت نانوفت نامیده می‌شود استفاده می‌شود بدین صورت که چربی برداشت شده را چندین بار از این کیت‌ها عبور داده تا مایع یکدست که همان نانوفت است به دست آید.

مرحله سوم: تزریق

محلول به دست آمده‌ از مرحله آماده‌سازی به سرنگ‌های مخصوص منتقل و تحت بی‌حسی موضعی به منطقه‌ هدف تزریق می‌گردد. بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد.

آیا نانوفت دائمی است؟

روش‌هایی نظیر نانوفت را می‌توان تقریباً دائمی دانست. نانو چربی و میکرو چربی دارای ماندگاری‌های بسیار بیشتر از پنج سال هستند و نسبت به شرایط بدنی فرد، در بدن باقی می‌مانند.

پی آر پی چربی نانو

گاهی هنگام نانوفت، از پلاسمای غنی از پلاکت یا همان روش PRP استفاده می‌کنند تا نتایج بهتری بدست آورند. این نوع پلاسما دقیقا مانند همان چربی در روش نانوفت از بدن خود فرد اخذ می‌شود که بیشتر برای ترمیم زخم‌ها و بازسازی مورد استفاده قرار می‌دهند.

کاربرد نانوفت چیست؟

 • جوانسازی و شادابی کل صورت
 • رفع لک، کک و مک
 • رفع تیرگی زیر چشم
 • جوانسازی دست‌ها
 • درمان اسکارهای ناشی از آکنه، زخم، سوختگی و…

آیا نیاز به نانوفت دارید؟ برای مشاوره رایگان یا رزرو نوبت با کلینیک تخصصی دکتر پارسیان‌فر به شماره 09303839919 تماس بگیرید.

از نانوفت برای چه مناطقی استفاده میشود؟

از این روش اغلب برای نواحی مانند گردن و دست و زیر چشم استفاده می‌شود. نانوفت زیر چشم برای از بین بردن گودی زیر چشم و تیرگی‌ها کاربرد دارد. نانوفت صورت مانند چروک‌های سطحی در شقیقه و پیشانی، خط لبخند در اطراف لب و فرم‌دهی به گونه‌ها است. نانوفت دست برای روی سطح دست مورد استفاده قرار می‌گیرد که جوانسازی خوبی ایجاد می‌کند.

نانوفت برای زیر چشم

از روش پیوند چربی برای بر طرف‌سازی گودی زیر چشم و رفع چین و چروک‌های این ناحیه استفاده می‌کنند که عوارض بسیار خفیفی را با خود به همراه دارد. ناگفته نماند که تمامی عوارض ایجاد شده پس از این روش، حدود دو هفته طول می‌کشد و بعد از این مدت به طور کامل از بین می‌روند و فرد می‌تواند از نتیجه فوق‌العاده حاصل شده، لذت ببرد.

انجام این روش بسیار حساس بوده و باید توسط بهترین متخصص زیبایی انجام شود تا عوارض ناخوشایندی را به همراه نداشته باشد. مواردی چون کبودی، تورم و قرمزی در ناحیه پیوند چربی یا همان نانوفت، طبیعی بوده و به تمامی افرادی که این موارد را تجربه کردند، توصیه می‌شود که این نواحی را خنک نگاه دارند و تا 48 ساعت اولیه بعد از روش، به فرم نیمه نشسته بخوابند. توجه کنید که اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید تا یک هفته بعد از تکنیک نانوفت با مشورت پزشک، از مصرف آنها خودداری نمایید تا بهبودی نسبی اولیه حاصل شود.

کاندید مناسب نانوفت چه کسانی هستند؟

تمامی افرادی که دارای چین و چروک در برخی نواحی پوست یا گودی و فرورفتگی هستند می‌توانند از این روش استفاده کنند. استفاده از این روش دلخواه بوده و اشخاصی که دارای اسکار پوست هستند و تمایل دارند که جوانسازی پوست انجام دهند، در صورتی که مقدار چربی مناسبی در ناحیه کشاله ران یا شکم هستند، گزینه خوبی برای تکنیک نانوفت هستند.

انجام نانوفت چقدر زمان لازم دارد؟

این روش برای هر فرد مدت زمان متفاوتی به طول می‌انجامد زیرا بستگی دارد که چربی از کدام نواحی برداشته شود و باید به چه نواحی مجدد پس از فیلتراسیون، تزریق گردد.

هزینه تکنیک نانوفت چقدر است؟

میزان هزینه برای تکنیک نانوفت در مراکز پزشکی یکسان نیست اما باید برخی از مسائل در این زمینه را برای شما شفاف‌سازی کنیم. میزان هزینه نانوفت برای افراد مطابق با خواسته هر فرد متفاوت بوده و مهم این است که از این تکنیک برای چه نواحی استفاده شود یا چند ناحیه در یک جلسه تحت درمان قرار بگیرد. حتی این مورد که بافت چربی از ناحیه ران برداشته شود یا شکم نیز در میزان هزینه‌های این روش تاثیرگذار خواهد بود.

عوارض تزریق نانوفت چیست؟

اگر این عمل توسط پزشک مجرب و مسلط به این پروسیجر انجام شود عوارض جدی و نگران کننده‌ای نخواهد داشت.

تورم و کبودی از عوارض نسبتاً شایع است که موقتی و گذرا است.

عفونت که بسیار نادر است مگر اینکه مراقبت‌های توصیه شده رعایت نشود.

درد مختصر و مبهم که بیشتر در محل برداشت چربی اتفاق می‌افتد و معمولاً با مسکن کنترل می‌شود.

همچنین عوارض جانبی برای تکنیک نانوفت بسیار محدود است و بیشتر ممکن است در محل ورود کانولا به پوست ایجاد شوند:

 • اگر چربی به ناحیه مورد نظر بیش از حد مجاز تزریق گردد، کیست چربی ایجاد خواهد کرد.
 • نکروز پوست ممکن است در اثر پر شدن بیش از حد ناحیه از چربی رخ دهد.
 • در صورتی که از کانولاهای غیر نافذ استفاده شود، احتمال ایجاد هماتوم را افزایش می‌دهد.

آیا نانوفت باعث ایجاد توده میشود؟

برای تزریق چربی با این روش باید به مراکز معتبر مراجعه داشته باشید، زیرا اگر پزشک به درستی تشخیص ندهد که بافت پوست شما تا چه حدی توانایی دریافت چربی را دارد، عوارضی مانند نکروز و کیست‌های روغنی ایجاد خواهد شد.

مزایای تزریق چربی به روش نانوفت چیست؟

نانو چربی به عنوان احیا کننده سلولی دارای اهمیت بسیاری در زمینه پزشکی است. نانوفت یک منبع سلولی بسیار معتبر برای بازسازی پوست است:

 1. روشی کم عارضه
 2. تحریک کلاژن‌سازی
 3. ایجاد جوانسازی مناسب
 4. ماندگاری بیش از 5 سال
 5. روشی سرپایی بدون بستری
 6. امکان ترمیم نیز وجود دارد
 7. دارای هزینه مقرون به صرفه
 8. تکثیر لایه‌های درونی پوست
 9. چربی بدن برای تزریق مجدد به بدن خود فرد سازگار است

مراقبت های قبل و بعد از نانوفت چیست؟

بعد از اینکه از این تکنیک استفاده کردید، باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • قبل از مراجعه برای تزریق چربی صورت دوش بگیرید.
 • در صورت مصرف وارفارین یا آسپرین از یک هفته قبل با نظر پزشک معالج آنها را قطع کنید.
 • در صورت داشتن هر گونه بیماری از قبیل قند خون، فشارخون و… به کلینیک اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف سیگار یا قلیان آن را ترجیحاً قطع و یا کم نمایید.
 • در صورت داشتن سابقه تب خال مکرر به کلینیک اطلاع دهید.
 • در صورت مشاهده کبودی در محل تزریق کمپرس سرد کنید، یعنی یخ را بگذارید و بردارید و این کار را چند بار تکرار کنید.
 • تا یک هفته ورزش سنگین یا فعالیت شدید نکنید و در معرض گرما قرار نگیرید.
 • تا 3 روز سر را موقع خواب بالا نگه دارید.
 • تا یک هفته داروهای تجویز شده را ادامه دهید.
 • پس از عمل مایعات زیاد بنوشید.
 • تا یک هفته خوراک گرم نخورید و در معرض گرمای زیاد مثل سونا و… قرار نگیرید.

برای انجام نانوفت چه کار کنیم؟

برای نانوفت در تهران یا مشاوره رایگان میتوانید با کلینیک تخصصی دکتر پارسیان فر به شماره 09303839919 تماس بگیرید.

مشاهده نمونه کارهای تزریق چربی

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 25 عدد و میانگین امتیازها 4.2]

یک نظر

 • فاطمه گفت:

  سلام
  برای جوانسازی صورت بهتر هست از نانوفت استفاده کنیم یا تزریق ژل؟

  • مدیریت گفت:

   سلام
   بستگی به عوامل مختلف دارد. بهتر است دکتر پارسیان فر شما را معاینه کنند تا مشخص شود که چه کاری انجام دهید.
   برای مشاوره رایگان یا دریافت نوبت لطفاً با کلینیک ما به شماره ۰۹۳۰۳۸۳۹۹۱۹ تماس بگیرید.
   با تشکر

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *